• Сьогодні: Субота, 13 Серпня, 2022
Інфо ПС

ЗаПАРТІЇлися і заПАРТачилися

В Україні, порівняно з іншими країнами, кількість партій надзвичайно велика. У нас загалом 344 партії, тоді як у Румунії — 124, Польщі — 84, Росії — 77, Латвії — 73, Словаччині — 56, Молдові — 45, Литві — 38.

Є кілька причин появи великої кількості політсил в Україні. Перша – це природний процес. Ми бачимо, що чимало нових партій виникло після Помаранчевої революції та Революції Гідності: 2005-го і 2015 року був просто бум на створення політичних сил. З’явилося нове громадянське суспільство, яке намагалося об’єднатися і реалізувати свої ідеї та програми.

Друга причина – те, що процес партійного будівництва давно перетворився на різновид бізнесу. Партії “штампують” задля перепродажу надалі установчих документів. Статут, печатка й свідоцтво про реєстрацію стали таким собі видом товару. Ми навіть бачимо, що напередодні виборів триває активний продаж установчих документів так званих політичних партій – такі оголошення можна легко знайти в інтернеті.

Ще однією причиною штучного розмноження партій є те, що українське законодавство надзвичайно лояльно ставиться до процесу реєстрації партій. У нас, щоб зареєструвати нову політсилу, досить зібрати підписи на її підтримку. Щоправда, ми часто спостерігаємо випадки, коли ті самі громадяни ставлять підписи на підтримку кількох партій, часто з протилежними політичними позиціями. Тим часом, наприклад, у сусідній Молдові вимагають, щоб це були підписи членів партії з реальними осередками. Тобто сам процес створення партії ускладнений.

Як на мене, поява штучних партій – це велика проблема. Тому що вона підриває довіру до політичних партій загалом і, як наслідок, довіру громадян до представницьких органів влади. Проблемою є і те, що наші партії не працюють у виборчому форматі. Як засвідчило наше дослідження, головними напрямами їхньої роботи є напрями, не притаманні політичним силам. Що маю на увазі? По-перше, партії часто організовують масові заходи, як-от фестивалі, концерти, спортивні змагання. По-друге, вирішують питання благоустрою – влаштовують толоки, облаштовують дитячі майданчики й так далі. Натомість тим питанням, які їхні партії як політичні сили повинні вирішувати, вони приділяють найменшу увагу. Найменшу увагу приділяють розробці альтернативних проектів рішень для місцевої влади, проведенню круглих столів чи конференцій, зустрічам із виборцями та обговоренню нагальних проблем для того, щоб розробляти альтернативну політику. Маємо дивну ситуацію, коли регіональні структури парламентських партій за суттю своєї діяльності не можуть називатися політичними силами.

Як зупинити штучне розмноження партій? Передусім треба зробити жорсткішим законодавство в частині створення політсил. Умовою реєстрації партії має бути не збір підписів на її підтримку, а реєстрація реальної кількості її членів та її осередків. По-друге, треба спростити законодавство в частині ліквідації політичних партій. Бо ми, наприклад, бачимо, що нині серед зареєстрованих політичних партій залишається Партія регіонів, яка навіть декларує близько двадцяти тисяч своїх регіональних осередків. Це ненормально: Партія регіонів давно “померла”, її інтереси обстоюють у Росії, але вона далі залишається зареєстрованою в Україні. Те саме можна говорити й про Комуністичну партію, якої навіть теоретично не повинно бути в Україні, відповідно до закону про декомунізацію…

Олексій КОШЕЛЬ,

гендиректор Комітету виборців України

Жовтень09/ 2016

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України