• Сьогодні: Вівторок, 5 Липня, 2022
Інфо ПС

ЗА ВЛАДУ ПОТРІБНО ПЛАТИТИ, А ЗА БЕЗВЛАДДЯ – РОЗПЛАЧУВАТИСЯ

Кожен стриянин вкладає різне поняття в термін «господарка».

Роками у місті владці називають господаркою постійне латання доріг, зрізку дерев і малювання паркових лавок, на яких сиплеться старечий порох. Моє ж уявлення щодо цього поняття трохи різниться, бо під господаркою я перш за все розумію поглиблення поділу і розширення масштабів кооперації праці, підвищення темпу зростання суспільного продукту, рівень задоволення попиту платоспроможного населення, збільшення виробничих ресурсів і питомої ваги матеріального виробництва, інвестиції в основний капітал.

Саме ці економічні параметри є індикатором розвитку міста і передумовою збільшення його ресурсної бази. Тверезе розуміння має витіснити красивий пафос – від цієї влади ми цього не дочекаємося. А тим часом на порядок денний уже лягає проект бюджету держави на 2018 рік, який загрожує місцевим громадам. Міста будуть змушені скоротити свої бюджети розвитку, і вони втрачають чимало.

Найближчим часом парламент розглядатиме проект Закону про Державний бюджет України на 2018 рік. Одна з головних проблем документу в тому, що він фіксує статус-кво в економіці та становить загрозу для місцевих бюджетів, бо додатково навантажує їх невластивими витратами. Міста будуть вимушені скоротити свої бюджети розвитку, тобто ремонту доріг та інфраструктурних об’єктів містяни чекатимуть ще довго. Натомість, українці будуть оплачувати ремонти шкіл і садочків, профінансують старі заборгованості з житлово-комунальних послуг.

В документі є три великі загрози для фінансової спроможності громад. По-перше, це недофінансування з боку держави освітньої та медичної субвенції внаслідок впровадження галузевих реформ, одна з яких досі ще не ухвалена. По-друге, це зростання відсотку грошей, які центральна влада забирає у відповідних громад – від 50 до 80%. Це так звана “реверсна дотація” — передача коштів із місцевого бюджету до державного для вирівнювання фінансових можливостей територій. По-третє, це перекладання на місцеві бюджети додаткових видатків, які передбачені законодавством і раніше оплачувалися державою. Йдеться про: оплату пільг ЖКП відповідним категоріям громадян, оплату заборгованості населення за послуги ЖКП, компенсацію перевізникам пільгового проїзду відповідних категорій громадян, дофінансування уже згаданої медичної та освітньої субвенції. У такому випадку великі міста будуть вимушені скорочувати бюджети розвитку, маленькі — повністю потраплять у залежність від розподілу державних субвенцій керівництвом обласних державних адміністрацій.

Чи розуміють це люди, мислення яких органічно вкладається в совкову матрицю життя? Сумнівно. Чи відчує це на собі Стрийська громада? Неодмінно.

Що ж, за якісну владу потрібно платити, а за безвладдя – розплачуватися.

 

Олег ФИЛИК, депутат Стрийської міської ради

Листопад03/ 2017

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України