• Сьогодні: Четвер, 30 Червня, 2022
Інфо ПС

ВЛАСНЕ СТРИЯ У СТРИЮ НЕМА

Доля цього міста – це доля кожної людини, яка живе, жила чи житиме у ньому. Таким є мій підсумок прочитаних сторінок історії з науково-популярного видання «Стрийщина».

Головний редактор Віктор Романюк  назвав його географічно-природничим, громадсько-політичним,  освітнім, культурологічним, соціальним,  промислово-господарським, духовно-релігійним оглядом нашої Стрийської історії….

Двотомне видання, понад тисячу сторінок, де я добрий десяток ночей досліджував джерела стрийського бонапартизму – ну має все ж мати пояснення! Скажімо, те, як культура комерсантів-радянофілів, феномен  радянської людини–господарника став загальноміською епідемією майже на три десятка років, перетворивши Стрий у дешевий проект вживаного одягу? Як елітні свині-господарники, напхані дорогим комбікормом, спромоглися стати фатумом цього міста, що масштабно паралізує міське зростання.

Моє покоління є справді винятковим, бо, напевно, не живучи в периферійному місті на зламі епох, неможливо збагнути генеалогію дешевої любові міського плебсу. Культивування продажництва клікою підлабузників, інтриганів і кар’єристів зумовило масове міське моральне звиродніння та звикання до примітиву.

Десятиліттями відсутність у місті критично діючої демократії породила потребу в рабській любові до вторинності прислужництва та дрібничковості. В порівнянні з тим Стриєм, який описаний у монографії, я бачу трафаретне теліпання істот старої доби, можливості яких прямо пропорційно залежать від нашої безкритичності.

Цивілізаційний острів Галичини пристосуванці, дрібні у життєвих пориваннях, перетворили у драглисту масу, вражену корозією безвідповідальності за те, яким ми залишимо це місто для прийдешніх…

В політичному, соціальному, економічному, правовому вимірах у місті панує катастрофічна провінціалізація відставання. Постійне штукатурство примітивних тексторобів, які продукують копи пустомельства, рутини та інтелектуальну загерметизованість…

Старочасся показало мені, яким було моє місто колись…. Я став великим німим… Бо зрозумів, що в новочассі самого Стрия у місті вже майже не залишилося….

 Олег ФИЛИК

Квітень19/ 2017

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України