• Сьогодні: Неділя, 3 Липня, 2022
Інфо ПС

В УКРАЇНІ КАТУЮТЬ ЩЕ ДО ФІКСАЦІЇ ОФІЦІЙНОГО АРЕШТУ

Два тижні доповідач ООН з питань катувань Нільсон Мельцер відвідував СІЗО та тюрми в Україні, у тому числі на тимчасово окупованій території

Під час візиту я отримав численні скарги від осіб, які тримаються під вартою, щодо надмірності досудового тримання під вартою та відсутності дій судової влади. Також органи, які розглядають скарги по суті, не докладають належних зусиль для прискорення процесу. Заходи альтернативного тримання під вартою застосовуються лише у виняткових випадках, що супроводжуються серйозними недоліками в плані прискорення кримінальних проваджень.

Умови тримання попередньо затриманих осіб достатньо прийнятні і у порівнянні з минулим візитом навіть покращилися. Але інфраструктура потребує вдосконалення. Деякі блоки, які він відвідав, мали погані санітарні умови. У колоніях кількість затриманих не перевищує кількості наявних місць. Однак спроможність установ визначається кількістю ліжок, а не наявного простору, а у деяких закладах на одну людину припадає лише два на два метри. Їжа, яку дають ув’язненим, неїстівна. Більшість з них залежать від передач родичів. А от умови на гаупвахті повністю відповідають міжнародним стандартам. Камери адекватно освітлюються і провітрюються. Стосунки між затриманими і персоналом видаються достатньо коректними.

Непокоїть те, що медичний персонал у в’язницях не фіксує фізичні ушкодження засуджених і не вважає своїм обов’язком опитувати їх про походження травм, що є обов’язковим згідно Стамбульского протоколу. А така документація може потім підтверджувати випадки тортур. Влада України має виділити кошти на тренінги медперсоналу щодо такої фіксації.

Наш судмедексперт підтвердив, що травми співпадають зі свідченнями. Моя команда отримали численні повідомлення про катування з боку поліції, щоб добитися зізнання у вчиненні злочину. Засуджені говорили про такі катування, як побиття руками, ногами, електричним струмом, придушення через надягання пакетів на голову, імітування страти. Усе це відбувається загалом перед тим, як поліція офіційно реєструє момент затримання, щоб добитися зізнання.

Під час візитів виявилося, що засуджені не мали належного доступу до медичної допомоги, зокрема до гінеколога чи стоматолога. А от, зважаючи на поширеність наркозалежних, спеціальне лікування або відсутнє, або припиняється під час тримання під вартою.

Колонії для неповнолітніх мають такі ж умови, як і для дорослих. Владі України слід вдаватися до затримання неповнолітніх лише у крайньому випадку, а в колоніях надавати їм більший доступ до спілкування з батьками, доступ до освітніх та рекреаційних установ.

Між 2014 та 2016 роком ми бачимо, що була кількість жертв, яка потрапляла до рук СБУ (її в’язниціред.) у різних містах. Нас запевнили, що тільки одне таке місце лишилося. Воно в Києві.

У Луганську бойовики дозволити місії ООН відвідати колонії №19 та №24. Обидві установи були відібрані бойовиками. Атмосфера у цих колоніях гнітюча, камери переповнені, їжі недостатньо. Через неможливість провести конфіденційні розмови з затриманими ми не стали їх розпитувати про катування, щоб не зашкодити їхній безпеці. У своїй доповіді опираємося на факти катувань зі слів звільнених. Їх затримували на вулиці, чи вдома часто особи в цивільному одязі, згодом вони були передані до місць утримування, де вони піддавалися допитам протягом тривалого часу, часто без доступу до адвокатів. Допити супроводжувалися побиттям. Били руками, ногами, погрозами сексуального насильства стосовно потерпілого чи його родичів. Були застосування струму, імітація страти та удушення.

У Донецьку отримали обмежений доступ до СІЗО №5. Умови там теж неналежні і не було можливості спілкуватися наодинці з полоненими. Бойовики самі вирішували, з ким нам говорити.

Згідно з отриманою інформацією, кримські татари піддавалися особистому переслідуванню, особливо ті, хто бойкотував так званий референдум у березні 2014 року. Такі дії слідчі виправдовували боротьбою з тероризмом. Крім того, я серйозно стурбований тим, що велика кількість затриманих у Криму переправляється до РФ, що є явним порушенням міжнародного гуманітарного права.

Я закликаю омбудсмена забезпечити належну акредитацію учасників, які займаються моніторингом, для того, щоб вони забезпечували регулярний моніторинг місць позбавлення волі, тому що це є одним із найкращих засобів запобіганню тортур.

Нільсон МЕЛЬЦЕР, доповідач ООН з питань катувань

Червень08/ 2018

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України