• Сьогодні: Субота, 22 Січня, 2022
Інфо ПС

УКРАЇНСЬКИЙ КОЗАК ІВАН СІРКО – НАЦІОНАЛЬНИЙ ГЕРОЙ… ФРАНЦІЇ

Як гадаєте, що Сірко робив у Франції, чекаючи оплати від Мазаріні? От як гадаєте? Пиячив? Гульдебасив? І отут я був шокований відкриттям.

Іван Сірко… читав у Сорбоні лекції латиною з історії Польщі та Руси-України.

Лекції!! Латиною!! В Сорбоні!! Вчить французьких студентів.

Шок. Чесно…

         Сірко (Серко) Іван Дмитрович (1610-1680). Найславетніший кошовий отаман Запорізької Січі родом із м. Мерефи сучасної Харківської області (за іншою версією – з Поділля), національний герой Франції, який не програв жодної з 244 битв, у яких брав участь.

         Кошовий отаман Іван Сірко – унікальна видатна особистість. Талановитий полководець лускав неприступні фортеці, як насіння. Обирався козаками (а козакам, точно як нам, спробуй догодити!) 12 разів (!!) кошовим отаманом. Перший політичний в’язень (якого запроторили в тюрму в Сибір), якого на вимогу європейських країн російський цар повернув із Сибіру на Січ. Турецький султан так боявся Сірка і його походів, що видав указ у всіх мечетях молитися за смерть українця…

         Сірко з українським козацьким військом допоміг завершити в Європі 30-літню війну. 5 років (!!!) французи не могли повернути собі фортецю Дюнкерк. Найняли Сірка з козаками за високу плату, з умовою Сірка, що французи не будуть втручатися. Два дні козаки ходили навколо фортеці, вивчали місцевість і розробляли план. На третій день козаки взяли фортецю за кілька годин без єдиного пострілу і повернули її французам. Мушкетери вигукували «віват» козакам і підкидали свої капелюхи. Сірко поселився в Парижі і сказав, нікуди не поїде, поки не заплатять. Французькі гвардійці дорікнули Сірку, що вони воюють за честь і славу, а козаки – за гроші. Відповідь прозвучала миттєво – кожен воює за те, чого йому бракує.

          Через 132 роки після смерті Сірка його мощі використовував фельдмаршал Кутузов перед Бородинською битвою 1812 р., щоб надихнути російську армію, а у 1966 р. президент Франції генерал Шарль де Голль поклав квіти до пам’ятника великому українському козаку в Києві, який у 1646 р. допоміг французам зробити те, що було не під силу “чотирьом мушкетерам короля” з роману Олександра Дюма.

– німецькі джерела називали його “Цирка”;

– росіяни – “Сєрко”;

– французи – “Сіро”;

– турки і татари – “Урусшайтан” (“руський чорт”), а туркені-матері лякали своїх дітей його ім’ям.

         Насправді, Сірко – це козацький псевдонім, що означає “вовк“.

         Коли ж ми вже почнемо вчити свою історію? Свою!!!

Sergiy Zadunayskiy

Травень30/ 2021

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України