• Сьогодні: Вівторок, 9 Серпня, 2022
Інфо ПС

УКРАЇНСЬКОМУ СУДОЧИНСТВУ З НИМИ НЕ ПО ДОРОЗІ

Описати українське правосуддя, не маючи уявлення про те, що добре, а що погано; що доречно, а що нісенітниця; що правда, а що брехня – неможливо. Вихолощені смисли і спрощені штампи на адресу корупційної пандемії в судовій гілці влади вже стали мантрою, яку кожного разу повторюють різні політичні сили, що скапують пафосом популізму та власної нікчемності.

За словами «об’єктивність правосуддя» ховається сьогодні найбільш небезпечна омана, в яку колись вірили юристи, адвокати, правознавці. Дуже часто її помилково плутають із незалежністю і неупередженістю права. До того ж, цей стереотип дуже стійкий, оскільки здається дуже простим і доступним. Він небезпечний, тому що це найбільша неправда, яку говорять публічно. До того ж, це ілюзія, адже об’єктивності не існує.

Справа в тому, що об’єктивне правосуддя в розумінні українських політиків та українського народу є поняттям зовсім не тотожним – політики прагнуть верховенства правил (зазвичай тих, які самі встановлюють), люди ж прагнуть верховенства закону та справедливості. Адже в основі кожної юридичної справи обов’язково лежить правова позиція, яка ґрунтується на онтологічних (що реально?), гносеологічних (що є правда?), методологічних (як ми про це дізнаємося?) та власне правових (чому це має значення?) припущеннях.

Наприклад. Чому люди сьогодні бояться чи не хочуть звертатися до суду за захистом своїх законних прав та інтересів? Дуже просто – бо їх постійно переконують, що це дорого, це безрезультатно, це довго, це марно. Зауважте при цьому, хто це робить – політики, які на кожних виборах претендують на те, щоб отримати кредит довіри від народу, а, отримавши, одразу стають живими пам’ятниками власних обіцянок.

Таким чином правова об’єктивність у риториці українських політиків частогусто є поняттям, опозиційним до закону та і правосуддя в цілому.

Наш погляд на українське правосуддя, українські суди сьогодні все більше підживлюється напівправдами, казками та прилизаною брехнею, якою нас годують найвищі прошарки українського політикуму. Все це підсилюється гучними скандалами всередині країни і поширюється на мільйони телефонів, ноутбуків і телевізорів за частку секунди.

Сьогодні роль вітчизняних судів власне як незалежних інституцій важливіша, ніж будь-коли. Ми повинні поставити перед собою цінності, які є важливими для демократичного суспільства: перевірка влади закону, прагнення до правди, забезпечення контексту та перспектив. І якщо політичні демагоги ненавидять таку практику норми об’єктивного права, українському судочинству з ними не по дорозі.

 

Олег ФИЛИК, депутат Стрийської міської ради,

секретар комісії з питань депутатської етики, регламенту, прав людини, законності

Листопад25/ 2017

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України