• Сьогодні: Вівторок, 5 Липня, 2022
Інфо ПС

УКРАЇНСЬКА СУДОВА СИСТЕМА – ЕЛЕМЕНТ МЕХАНІЗМУ РЕЙДЕРСТВА

     В останні кілька років в Україні активізувалося рейдерство вітчизняних підприємств. Від рук злочинців вже постраждали десятки компаній і фермерів у Кіровоградській, Дніпропетровській, Миколаївській та Вінницькій областях.  У більшості випадків діє усталена схема: через Мін’юст реєстратор змінює в один день право власності на майно з реального власника на іншого. Вже новий власник-рейдер переоформляє підприємство на іншу підставну людину або передає у володіння іншій структурі.  Чому ж рейдерство стало таким частим явищем у нашій країні і як від нього захиститися, НВ Бізнес запитав у депутатів і фахівців.

Геннадій Кривошея, голова підкомітету з питань підприємництва та технічного регулювання Верховної Ради: «Мені здається, у зв’язку з тим, що спростили будь-якого роду реєстрацію/перереєстрацію через Мінюст в електронному вигляді, то дуже часто є моменти, коли державний реєстратор або якийсь недобросовісний нотаріус за серйозну винагороду може вносити в базу даних потайки певну інформацію. Такі випадки є не тільки в регіонах. Я знаю багато прикладів і в столиці.  Наприклад, у Подільському районі Києва в одного іноземного інвестора, який працює більше 5 років і справно сплачував усі податки, фактично рейдерським способом намагалися забрати земельну ділянку. Документи там ніхто не перевіряв, а просто зареєстрували. І потім через суди вони майже 3 роки повертали це в свою власність. Потрібно проводити цілий ряд експертиз, підтверджень своєї правоти. Факт залишається фактом.    Зрозуміло, що це досить серйозна проблема і це досить сильно впливає на імідж країни. Я вважаю, що потрібно негайно звертатися до правоохоронних органів, відкривати кримінальні провадження для того, щоб якомога швидше вирішити такого роду питання. Потрібно об’єднуватися в асоціації, бути більш публічним у своїх колах. Більше контактувати з представниками влади, налагоджувати певні відносини. Для того, щоб не просто розвивати бізнес, а й бути більш захищеним і отримувати певну допомогу…»
Віталій Касько, партнер ЮФ Василь Кісіль і партнери: «Мені здається, що основна причина того, що рейдерство і далі процвітає в Україні, в тому, що ми, по-перше, не маємо чітко діючої правоохоронної системи, яка могла б швидко реагувати на такого роду дії і притягати до реальної відповідальності рейдерів. А по-друге, ми маємо великі проблеми з правосуддям і судовою системою. Тому що судова система використовується, по-перше, як інструмент здійснення рейдерства. Судові рішення купуються і з їх допомогою можна заволодіти тим або іншим майном. Тобто, це елемент механізму рейдерства. Суди використовуються для того, щоб реальні власники майна не змогли відстояти свої права. Тому, поки в Україні не буде побудована адекватна судова система за рахунок платників податків, котра реагуватиме на такі факти, і не буде належної системи правосуддя, до цього часу рейдерство буде існувати. Більше того, зараз ми маємо можливість спостерігати, як воно модифікується. Тому що раніше воно було більш витончене. З використанням різних псевдо-юридичних механізмів, підроблених документів, проведенням фейковий зборів засновників, співвласників і так далі. А сьогодні ми можемо, на жаль, спостерігати навіть такі факти, коли просто з використанням грубої фізичної сили, з використанням збройних формувань захоплюють чуже майно, не сильно переймаючись тим, які правові підстави володіння їм надалі».
Юрій Яковенко, голова інвесткомпанії Eavex Capital: «Напевно, поштовхом до цього стало те, що намічається земельна реформа в тій чи іншій формі, приватизація землі. І напередодні цих подій люди намагаються щось прихопити, що буде мати більшу вартість після того, коли відбудеться ця реформа і почнеться приватизація сільськогосподарських земель в Україні. Ми сподіваємося, що колись вона почнеться, хоча відкладають весь час, що не зовсім правильно. В принципі влада боїться дати аргументи цим божевільним популістам.

Часто проблема комплексна. Тому що в них часто беруть участь не просто тітушки спортивні, а тітушки судові. Ми будемо чекати, поки ми реформуємо свою судову систему? Вона йде повільно, в силу зрозумілих причин. Крім того, треба сказати, що часто це рейдерство є результат на якісь рейдерські речі, які були здійснені до цього. Тобто хтось до цього захопив щось, а хтось намагається відстояти свої законні права, а через суди і в легальному полі він це зробити не може, у нього не витримують нерви і він починає звертатися до активніших хлопців для того, щоб відновити свої права.

Тому ця проблема насправді глибша. Це результат жахливого корпоративного управління у нас в країні, порушення прав міноритарних акціонерів і так далі».

Андрій ЛЕДЕНЬОВ

Серпень02/ 2017

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України