• Сьогодні: Субота, 13 Серпня, 2022
Інфо ПС

ТАКІ ЮВІЛЕЇ ТАК НЕ ВІДЗНАЧАЮТЬ! або 100-ЛІТНІ ГРАБЛІ УКРАЇНСЬКОЇ ВЛАДИ

 

    Сьогодні про це буде написано багато текстів і сказано чимало слів. Так, і в 1991 році, і в 1918 ми незалежність відновлювали. Бо їх у нас було… Виборювали. Завойовували. Втрачали. Знову виборювали. Щось із того досвіду лишалося десь у повітрі, щось втрачалося і ми знов набивали гулі, намагаючись здобути і не втратити.

Наші болячки, в принципі, не змінилися. Просто якісь стали менші, якісь ми лише почали усвідомлювати. Серед “непочатого краю роботи” – невміння думати на кілька кроків вперед. Це не про стратегічність мислення, ні. Тут хоча б на кілька років.

Візьмемо відзначення 100-річчя Незалежності. Ми ж не єдині її вибороли на початку ХХ століття, правда? Фінляндія, Латвія, Литва, Естонія, та сама Польща. Календар є в усіх, дати передбачувані. А тепер порівняйте, як до теми сторіч підійшли в країнах Балтії. Просто погортайте плани, світлини. Коли Вас задушить жаба від їх системності – повертайтеся.

Ясна річ, ми можемо і маємо закинути владам на усіх рівнях, що вони провалили ювілеї – так 100 років не відзначають. Наваяти постанову КМУ із купою пунктиків “втілити, реалізувати, запропонувати, відзначити, провести…” – це пісня ні про що. Будувати плани щодо дат рік у рік – взагалі інфантильність. Але це невміння стосується не лише чиновників, і закидаючи щось їм, варто спершу спитати себе – а ти що зробив?

– Скільки книжок присвячених 100-річчю проголошення Незалежності, російсько-українській війні 1917-1921, 100-річчю Злуки видав Інститут Історії НАН? Не щось там десь у статтях між собою, а серйозно, ілюстративно – на широкий загал?

– Можливо провідні виші зібралися гуртом і організували міжнародну історичну конференцію про цей період? Нам же є про що поговорити і з поляками, і з німцями, і з австріяками? Є. Конференція є? Нема.

– Скільки Укрпошта надрукувала ювілейних марок із урочистим погашенням кожного комплекта до певної дати? Уявіть лише: комплект до придушення Арсеналу, до IV Універсалу, до походу на Крим, до підняття українського прапора на флоті, Обличчя Незалежності, Українські Полководці… та тут півночі можна теми і сюжети перераховувати! Та хоча б серія, присвячена картинам Леоніда Перфецького!

– Агов, бізнес, а Вам чого заціпило? Напевно злобні олігархи тримають за руки і заважають в сувенірних ятках надрукувати комплекти листівок із зображеннями відповідними? Ви не вважаєте вигідним сувенірку паперову? Ок – кепки із символікою, футболки із принтами на тему… Чому шось інше вигідно наляпати, а на цю тему – зась? Та про що ми говоримо, Та хоч би зошити із зображеннями вояків УНР, УД, ЗУНР надрукували! Це ж те, що в учня на парті!

– А що ціла держава не була здатна знайти якісь невеликі кошти і доручити ентузіастам випустити до ювілеїв щоквартальний альманах про воєнні події тієї доби? Так, ми не потягнемо регулярний історичний журнал, але ціла країна не накраяла з бюджету на подарункове, пам’ятне видання типу Оспрея. Панове політики, тут поле неорене піаритися – фінансуй і отримуй славу.

– Де державна програма з повернення в Україну артефактів часів визвольних змагань?

– Де ревізія музейних фондів з метою зрозуміти ЩО МИ МАЄМО? Що, страшно побачити, скільки було вкрадено папєрєднікамі? Краще зараз, ніж пізніше, бо ще щось зникне.

– Де серія монет, котрі б були не тяп-ляп-штамп, а творами мистецтва? Нацбанк, ви там в курсі, що маючи монетний двір, можна робити не для “галочки”, а для просування сенсів?

– Де державні нагороди, котрі присвячені подіям 100-річної давнини? Невже так складно додуматися, що сучасним воякам буде за честь отримати медаль 100 років російсько-української війни? Адже нинішні продовжують справу тих, хто боронив країну від москаля тоді. Це ж спадковість.

Так, звісно, щось робиться, але від кількості втрачених шансів волосся дибки стає – ми топчемося по загублених можливостях. Тоді як трохи зусиль, вливань і…

Повірте, це не складно, думати наперед.

березень-квітень – 100 років звільнення від росіян Донбасу і похід на Крим. Болбочан взагалі людина місяця в квітні.
котрий рік в повітрі висить ідея на 8 травня в Києві зібрати фестиваль військових оркестрів, це ж так по- європейськи, і так красиво!
23 травня – 100 років від заснування модернової морської піхоти України. Дата? Так. Слід готуватися масштабно? Авжеж.
11 жовтня у нас 400 років, як Петро… який Конашевич-Сагайдачний
, ледь не спалив Москву. Це ж просто казка для тролінгу! Тут тобі і “можем павтаріть”, і “спасіба дєду за…” і цілком серйозні речі – Сагайдачний цього року в тему – один з апологетів операцій в дусі море-суша. А в рік 100-річчя МП, це знаково.
100 років від завершення Першої Світової. Українці ж там були
, і багато. Є підстава для оригінального, вдумливого, ефектного донесення громадянам – ми там були? Є.
а 6 грудня вже 1919 року 100 років від початку Першого Зимового походу. Славетнй рейд…

Так, щось обійдеться недорого, щось влетить у копієчку, але це вартує, якщо ми хочемо формувати свій світ, свої сенси, свою реальність, а не постійно існувати в режимі “наздожени шанс і виправи його на ходу“.

Із сотнею, країно! Виправляй помилки – ти вже доросла дівчинка.

 

Віталій Гайдукевич

Січень22/ 2018

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України