• Сьогодні: Вівторок, 5 Липня, 2022
Інфо ПС

Сторіччя тому Україна була в 1,6

Про мапу України 1919 року нічого не було відомо.  Як вважає історик Іван Сварник, це – сенсаційно оригінальний документ, оскільки це перша мапа України як держави, на ній вперше були нанесені державні кордони. Для українців того часу вона була усвідомленням території, котру охоплювала проголошена тоді незалежна Українська держава, і розумінням того, від кого її слід оберігати.  «Ця мапа, – говорить історик, – в перщу чергу, є фіксацією стану національного усвідомлення держави. Я відчував, що така мапа має бути».mapa1

Паризька мирна конференція УНР: так виглядають кордони України.
Державний кордон Української Народної Республіки в день Злуки 22 січня 1919-го був значно довшим за нинішній. Його відображено на мапі «Соборна Україна», що вийшла у Львові в 1918 році на замовлення уряду Скоропадського. Вона свідчить про те, що кримський півострів уже тоді належав Україні. Крім того, до складу Української держави входили частина територій нинішніх Бєларусі, Московщини і Придністров’я.
«Без сумніву, до складу України тоді входив Крим. Ця мапа призначена для того, щоб сучасники, на основі документу – а це є мапа-документ, виданий у Відні відомою фірмою, – могли побачити, якою була Україна в 1918 році, як ці кордони змінилися», — каже голова благодійного фонду «Україна-Русь» Ростислав Новоженець.
Всі мапи України 1918 року цілеспрямовано знищували в радянський час і за її зберігання можна було отримати до 10 років ув’язнення. Львів’янин Михайло Гаврилов придбав мапу випадково на івано-франківському ринку в середині 80-х минулого століття.mapa2

    Це перша настінна мапа соборної УНР, де вілображено всі українські етнічні землі, що в 1919 році були у складі України. Кубань, Ставропілля, Чорноморщина, Східна Слобожанщина, Стародубщина (зараз вони у складі РФ). Берестейщина і Гомельщина (нині у складі Бєларусі). Холмщина, Підляшшя, Надсяння, Північна Лемківщина (Польща), Південна Лемківщина (Словакія). Мармарощина, Південна Буковина (Румунія).

На мапі, над якою працювала група істориків і вчених, на основі архівних матеріалів виділено території компактного проживання українців, так звані «клини», де формувалася українська армія. Малиновий клин — це Північний Кавказ, Сірий — Північний Казахстан і Південно-Західна Сибір, Зелений — Південна частина Далекого Сходу (головне місто — Владивосток), Жовтий клин — Нижнє і Середнє Поволжя.
До речі, площа Зеленого клину вдвічі перевищувала територію України. Тут українці провадили процеси державного будівництва: у 1918 році вони вимагали від московського уряду визнати Зеленый Клин частиною України і проголосили культурну Конституцію українців Далекого Сходу та Самостійну Українську Далекосхідну Республіку.
Ростислав Новоженець зазначає, що мапи в атласах – совкові, суперечливі і неповні, не дають загальної картини державного будівництва того періоду. Тому й видали мапу «Соборна Україна», щоб показати, якими були українські кордони в День Злуки.
«Українці мають знати свою історію, історію правдиву. Вони ж цієї історії не знають. Одні вважають, що соборність — це поширення християнства по Україні, інші – що це єдність між Сходом і Заходом, але мало хто говорить, що це – об’єднання всіх етнічних українських земель. Головне завдання цієї мапи — дати знання українцям про славні сторінки нашої історії століття тому», — підсумовує Ростислав Новоженець.

 

avtor(andreistp

Вересень25/ 2016

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України