• Сьогодні: Субота, Листопад 16, 2019
Інфо ПС

СЛАВЕТНИЙ КОМПОЗИТОР ПЕТРО ІЛЛІЧ ЧАЙКОВСЬКИЙ – НАЩАДОК КОЗАЦЬКОГО РОДУ ЧАЙОК

Дід композитора під час навчання в Києво-Могилянській академії прийняв прізвище Чайковський – так на Запоріжжі називали командирів козацьких «чайок».

      7 травня 1840 р. народився великий композитор Петро Чайковський. Походив він із українського роду Чайок. Прадід композитора, Федір Опанасович Чайка, був родом з-під Кременчука, козацьким сотником Омельницької сотні Миргородського полку, брав участь у битві під Полтавою й помер від ран. 

Його син, Петро, народжений на Полтавщині (дід композитора), під час навчання в Києво-Могилянській академії, прийняв прізвище Чайковський – так на Запоріжжі називали командирів козацьких чайок. До роду Чайковських належав і поет Євген Гребінка. Пройшов російсько-турецьку війну та відслужив полковим лікарем, став городничим Слободського та Глазова у В’ятській губернії, а 1785 року був приписаний до дворян Казанської губернії.
Мати композитора Олександра Андріївна, уроджена Ассієр, онука французького скульптора Мішеля-Віктора Асье (Michel Victor Acier), – з французького роду.


Із 24-річного віку Петро Ілліч майже щороку по кілька місяців жив в Україні.


Петро Ілліч неодноразово відвідував Слобожанщину. Особливо йому припала до душі садиба Миколи Кондратьєва, що розташована в селі Низи поблизу Сум. Саме тут він працював над операми “Коваль Вакула“, “Опричник“, Другою та Третьою симфоніями, створив кілька фортепіанних п’єс та романсів. Знайомство молодого композитора з цим чудовим краєм відбулося в липні 1871 року.
  У Кам’янці на Черкащині Петро Ілліч “знайшов відчуття миру в душі, яке даремно шукав у Москві та Петербурзі“. Понад 28 років життя Чайковського пов’язані з містом над Тясмином. Тут він написав “Лебедине озеро”, “Орлеанську діву”, “Сплячу красуню”, “Євгенія Онєгіна“… І це не повний перелік творів, над якими він працював у Кам’янці.
  Про Поділля Петро Ілліч писав: “Поїздки в Браїлів залишаться в моїй пам’яті світлими спогадами про найпоетичніші дні мого життя“. До наших днів тут добре зберігся палац сімейства фон Мекк, де створено Музей композитора.
У Тростянці він написав свій перший симфонічний твір — увертюру до драми О. Островського “Гроза”.
Приїхавши з Німеччини в маєток Конраді Гранкіно Полтавської губернії, – в останній рік свого життя –Чайковський писав: “Красоти Тіролю, серед яких я прожив тиждень, не дали мені й половини того задоволення, який дав краєвид безмежного степу“. Саме тут він працював над оперою “Мазепа“.
У часи жорстокого наступу імперії на українську мову Чайковський домагався постановки “Тараса Бульби” М.Лисенка українською мовою. У 1890 р. Чайковський відвідав Миколу Лисенка в Києві й слухав його оперу “Тарас Бульба”.
Був одним із учасників заснування на базі музичного училища Київського відділення Російського музичного товариства Київської консерваторії.

Ганна Черкаська

Листопад10/ 2019

Коментарs:

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України