Авторитетна американська газета NYTimes у своєму матеріалі відкрито називає президента Московії фашистом і звинувачує його у втручанні в американські вибори.
Владімір Путін вважає розпад СССР геополітичною катастрофою. Але натхнення він черпає з праць не «вічно жівого Ільіча» – Владіміра Лєніна, а Івана Ільіна, пише Тімоті Снайдер у статті для The New York Times.
Він зазначає, що Ільін, пророк русскава фашизма, мертвий уже більше 60 років, та його книги переживають друге народження, будучи перевиданими величезними тиражами. Президент країни-агресора вже відкрито цитує його в посланнях до федеральних зборів. Більше того, навіть тіло Ільіна перепоховали в Московії, а його архів — повернули з Мічігану.
Слід зазначити, що Путін — не єдиний послідовник Ільіна серед кремлівської еліти. Серед фанатів також Владіслав Сурков. Прем’єр Дмітрій Мєдвєдєв рекомендує читати Ільіна русскім студентам. Це прізвище фігурує у виступах міністра іноземних справ Московії, голови конституційного суду і патріарха РПЦ.
У переліку основних ідей Ільіна Снайдер називає перш за все погану природу індивідуальності. Особистість — це зло, переконаний філософ, а «разнаабразіє чєлавєчєскіх сазданій» — не що інше, як провал Бога, помилка при сотворенні світу, котрою зараз на повну користується сатана. Політичні партії, громадянське суспільство, середній клас — все це теж сатанізм, оскільки леліють індивідуальність на шкоду єдиної ідентичності національної общини.
Таким чином, за Ільіним, завдання політики — перемогти особистість, сформувавши «живую татальнасть» нації. Його кумирами були Адольф Гітлер і Беніто Муссоліні, і в 40-50-і роки Ільін накидав ескіз конституції фашистської «Святой Русі», якою б управляв «націанальний діктатар», «вдахнавльонний духам татальнасті». До слова, вибори в такій системі мали б чисто символічний чи швидше ритуальний характер.
Снайдер пише, що Путин покладався на авторитет Ільіна від свого повернення до влади у 2012 році до рішення втрутитися в події в Україні к 2013 році і до анексії української території у 2014.
Озброївшись Ільіним, Путін прагне не лише знищити демократію в своїй країні, а й підірвати її в інших, ослабивши таким чином ворогів.. Характерний приклад — США, де вибори, зовсім не символічні, відбудуться незабаром і де є відвертий симпатик Путіна — Дональд Трамп.
І в такій парадигмі злам електронної пошти іноземної партії та кібератаки є цілком природною річчю. А якщо громадянське суспільство — лише ознака слабкості та вразливості до іноземного впливу, то закономірні і тролінг, провокації та брехня в ЗМІ.
Таким чином, на думку Снайдера, Путін намагається подавати демократію як хаос. І протиставляє їй, звісно, «нацтатальнасть». Демократія виглядатиме сумнівною, а Америка стане схожа на Московію. «Якщо Трамп переможе, переможе Московія. Проте, якщо Трамп і програє, а народ засумнівається в результаті виборів, Московія теж переможе», — зазначає Снайдер.