• Сьогодні: Вівторок, 5 Липня, 2022
Інфо ПС

Причастя і розлучення

schonborn2

 

В інтерв’ю італійській «La Stampа» митрополит Віденський кардинал Крістоф Шенборн задається питанням: «Чому ми постійно говоримо тільки про розлучених, так ніби вони є найбіднішими людьми на світі? Вочевидь їм треба присвятити увагу; але чому ми не говоримо про ті пари, які живуть немов герої у нашому світі та дбають про святість і чистоту подружжя, пари, які становлять приклад вірності?»

Тут потрібні більша увага і поглиблене душпастирство, вважає він: «Бракує серед нас ширшого погляду на родину в таких випадках. Кожна розлучена пара, кожне таке подружжя має дітей, батьків, які стали дідусями й бабусями, у такій сім’ї є сестри і брати, кузени, дядьки… Розлучення зачепило кожного з них, а не тільки цих двох! Як ми можемо про це забувати! Розлучення завжди зачіпає і калічить цілу немовби “мережу” суспільства і ранить клітину, якою є сім’я. Такого погляду на Синоді – брак».

«Це драма, що ми уболіваємо над розлученими. А хто співчуватиме їхнім дітям? А що з присягою, яку вони склали перед Богом?»

«Мої батьки розсталися, коли мені було 13 років. Я страшно це переживав, я перекладав, як кожна дитина, провину на себе. Мушу сказати, що найгіршим днем у цілому моєму попередньому житті був той день, вечір, коли я довідався, що батьки розлучаються. На щастя, нас було більше. Тітки, дядьки оточували нас любов’ю, допомагали мамі. Ми вистояли, але рану я ношу донині. І ніхто не здатний цього змінити».

«Причастя для розлучених це дуже складна проблема, і жоден синод не може її розв’язати. Я маю питання до таких людей, завжди його ставлю, коли мене питають про Причастя: а де ваші діти? Що з ними? Чи ви обтяжили їх тягарем вашого падіння і гріха? Як ви можете просити про Причастя, якщо через ваше порушення даної присяги тепер страждають плоди вашої любові — діти? Чи ви це усвідомлюєте? Це драма, про яку ми мовчимо також і на Синоді. Діти після розлучення батьків живуть зазвичай “поміж” одним і другим батьками. І що з цього випливає? Чи можливо це виправити?»

«Розлучені, які уклали поновні зв’язки, живуть у тяжкому гріху, порушуючи заповідь Христа. Існує ще й інше питання. Один співподруг полишає іншого на пожирання самотності! І про це я також запитую партнерів: ким стає дружина або чоловік після розлучення? У нашому суспільстві живуть сотні тисяч “удів та вдівців” після розлучення. Живуть самі, бо хтось їх покинув. Ті, хто уклав поновні зв’язки і мають наступних дітей, не відчувають аж такої самотності. Але ж вони когось покинули… Чи можна у такому разі давати їм Причастя? Церква має бути на боці самотніх і покинутих, Папа підкреслює, щоб ми були при бідних і малих. А такими є саме діти розлучених і ті, кого покинули їхні партнери».

«Чи такі люди спершу були добре приготовані до подружжя? Може, у багатьох історіях уже немає змоги повернення жінки до чоловіка чи чоловіка до жінки. Але чи докладено всіх сил, аби їх повернути? Якщо так — отже, між ними немає любові. А що ж є? Ненависть? Як можна залишити її у серці? Тому я знову запитую таких розлучених: як ви збираєтеся просити про Причастя, якщо у ваших серцях злість і ненависть?»

«Питання розлучених осіб та їхнього доступу до Причастя — це питання не тільки цих двох, але цілої сім’ї, цілої гори проблем. Вочевидь у багатьох випадках ми можемо розпочинати у Церкві процес ствердження недійсності подружжя, якщо постають серйозні причини; але тільки Бог знає правду про таких людей, правду про їхнє життя. Я не кажу цього, аби когось звинуватити, але щоб нагадати: так, Бог — милосердний, бо Він любить кожного з нас, говорить до наших сердець. Але треба запитати себе: що з моєю совістю і яка моя ситуація перед Богом, якщо я живу у новому зв’язку

«Ті дебати, такі гарячі довкола Причастя для розлучених, спонукають замислитися. Бо існує чимало людей, які приступають до Причастя автоматично, не замислюючись, і є такі, хто може, та не приступає. Подивіться, який це великий скарб — Святе Причастя! Скільки людей тужить за ним!»

CREDO

Вересень19/ 2016

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України