• Сьогодні: Субота, 16 Жовтня, 2021
Інфо ПС

«ПЕРТИ» БУДЕ НЕ ЗАВЖДИ: ЯК «РОЗПИЛЯЮТЬ» 38 МІЛЬЯРДІВ

        Народні депутати президентської фракції “Слуга народу” запропонували збільшити загальний фонд держбюджету на 38,75 млрд грн і відразу ж розписали, куди підуть ці гроші.

        Спочатку найцікавіше.

        Не зважаючи на нібито перевиконання бюджету за доходами, на початок вересня держава не профінансувала 38 мільярдів гривень «захищених» видатків. Збіг? Мабуть…

        Гадаю, треба було спрямувати 38 мільярдів на «захищені» видатки, у складі яких переважно «соціалка». Але депутати спланували інакше. 49% (19 млрд грн) від розпланованої депутатами суми піде на улюблену іграшку президента – “Велике будівництво“, хоча в асфальт вже закатано 116 млрд грн. Ще 31% (12 млрд грн) – через субсидії отримають олігархи та НАК “Нафтогаз“.

Лише решту 20% дозволили виділити на інші потреби, в тому числі: 3,8 млрд грн – на покриття дефіциту коштів для виплат військовослужбовцям ЗСУ; 2 млрд грн – на боротьбу з COVID-19; 1 млрд грн – на погашення заборгованості та виплату зарплат шахтарям; 556 млн грн – на поповнення статутних капіталів аеропорту “Бориспіль”, авіаційного підприємства “Україна” та “Укрсервіс Мінтрансу”; 282 млн грн – на надання житла 215 внутрішньо переміщеним особам; 280 млн грн – на своєчасні розрахунки зі звільненими військовослужбовцями; 176 млн грн – на забезпечення в’язниць харчовими продуктами та проведення розрахунків за комунальні послуги; 87 млн грн – на розвиток системи екстреної медичної допомоги; 10 млн грн – на додаткові тиражі газети “Урядовий кур’єр”.

        Особлива «няшність»: 4 млн грн – на виплати грошової компенсації за житло учасникам Революції Гідності.

        Цей розподіл демонструє загальний підхід чинної влади до керування бюджетом. Нагадує відомий розподіл від Паніковського: «Це мені, це Володимиру Олександровичу, це знов Володимиру Олександровичу…»

Ділять, до речі, наші спільні кошти. Яких так потребують українські освіта та медицина.

        Звідки візьмуть 38 мільярдів? МВФ-івських 2,7 мільярдів тут, скоріше за все, немає. Мінфін запевняє, що такий раптовий бонус з’явиться завдяки перевиконанню дохідної частини бюджету, яке під кінець року очікується на рівні 40 млрд грн.

        Поки що халепа – за 8 місяців перевиконання держбюджету за доходами становить 11,4 млрд грн, а це лише трохи більше чверті від заявленої суми. Працюють інфляція, підвищені ціни на світових ринках та дрібне пожвавлення економіки після локдауну. Гадаю, в уряді мріють про мільярди від ЄС, Світового банку тощо. А також про відрахування від «Привату», що збагатився на відсотках по ОВДП.

        Я не здивуюсь, якщо 2,7 мільярди від МВФ розподілять так само, але трохи згодом. Вкрай важко встояти перед спокусою витратити десятки мільярдів, коли воно так «пре». Але пам’ятаємо, що «перти» буде не завжди.

Ihor Umanskyi

Вересень19/ 2021

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України