• Сьогодні: Четвер, 7 Липня, 2022
Інфо ПС

ПЕРШОПРИЧИНА – НЕПОМІРНІ АПЕТИТИ ПОЛІТИЧНОЇ ЕЛІТИ

Якщо відстежувати новинні потоки, то створюється враження, що більше за всіх в країні залишають відходів жителі культурної столиці України.

А тому постає питання – чому проблема з утилізацією побутових відходів в Україні існує виключно в одному обласному центрі країни? – запитує Корупція.Інфо.

     Львів за мірками України є досить великим містом, та все ж воно не місто-мільйонник і не місто з великою агломерацією. За населенням його цілком можна порівняти з обласним Запоріжжям і навіть не обласним Кривим Рогом. Крім того, у Львові немає великих промислових підприємств, порівняно слабо розвинута хімічна галузь (є один хімзавод), а тому левову частку сміття тут становлять побутові відходи. Звичайне сміття, що викидають львів’яни щоранку в пакетах. Те ж саме роблять щодня жителі Кременчука, Жмеринки, Одеси та сотень інших великих і малих міст України. Але лише у Львові чомусь відходи вивозити нікуди…

Очевидно, що проблема з утилізацією львівського сміття з’явилася не вчора і навіть не кілька років тому. Ще задовго до трагедії на полігоні в Грибовичах проблема вже стояла досить гостро.

Відомий блогер і культурний діяч області Василь Кирилич пов’язує її безпосередньо з непомірними “фінансово-відкатними» запитами місцевої еліти. «Якось кілька літ тому, ще до головування Садового, я був у селі Грибовичі і дорогою зі Львова розмовляв із сільським головою – ми їхали його автівкою до дітей, перед якими я мав виступати з кобзарськими піснями. Я питав цього чоловіка, чому не будують сміттєпереробного заводу, адже приїжджав на оглядини не один інвестор? Сільський голова відповів на це: гроші! Місцеві клерки хочуть мати більший зиск від оборудки, ніж сам інвестор. І нині нема сміттєпереробного заводу – ані у Львові, ані в нас на Дрогобиччині, ані в інших регіонах України, де є проблеми зі сміттяс»,- каже Кирилич.

Версію Кирилича розвиває і київський політолог Михайло Павлів, який відсутність у місті потужностей для переробки сміття пов’язує з фінансово-тіньовими апетитами мера Садового (у Стрию такі ж проблеми зі сміттям і такі ж апетити – у мера Шрамов’ята, до якого теж звертався не один інвесторВ.А.). «Супермер Садовий, як собака на сіні, не підпускав нікого до дуже прибуткової теми утилізації сміття і не дозволив ані побудувати сміттєспалювальний завод, ані розбити новий полігон із сортуванням, хоча пропозиції були. (Ну геть як у Стрию! В.А.) Зараз у них із центральною владою найшла коса на камінь, і сміттєві іскри летять по всій країні»,- зазначає Павлів.

Отже, якщо взяти суто технічний бік питання, то у Львова просто немає місця, куди можна було б вивозити сміття. Був один полігон у Грибовичах, та після неоднозначного загоряння з трьома загиблими пожежниками він досі закритий. Більше того, сам полігон розміщений на території сільської ради, яка не належить до компетенції міської влади Львова. Сміттєспалювального заводу рівня київської «Енергії» в регіоні також немає.

І в підсумку міська влада придумала «львівське ноу-хау» – вивозити сміття в інші регіони країни. «Варіанти» були найрізноманітніші – згадана київська «Енергія», полігон в селі Крюківщина під столицею, «дружні» полігони під Чернівцями, Дніпром і навіть Миколаєвом, в якому мер Олександр Сенкевич є одно партійцем Андрія Садового. Але за результатами цих вояжів львівському міттю дорогу перекрила громадськість абсолютно в усіх регіонах України.

Тоді, не без підказки з Києва, було зроблено хід конем: обласна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Львівщини, скликана у зв’язку з критичною ситуацією зі сміттям у Львові, ухвалила рішення про вивезення відходів у міста області за тимчасовими договорами. Виконавчий комітет Львівської міської ради 31 січня вніс зміни до переліку об’єктів, видатки на які у 2017 році будуть проводитися за рахунок коштів бюджету розвитку. Хоча, за законом, будь-які зміни в бюджет, тим паче у видаткову частину, має вносити орган, який його й приймає, тобто сесія Львівської міської ради. Якої не було!  Відтак, Львів, за розчерком пера одного мера, виплатить майже 357 тис. грн субвенції містам, які погодилися прийняти львівське сміття. Відтак, першим траншем Новий Розділ на розвиток інфраструктури міста отримає 70 тис. грн, Борислав – 76 тис. 800 грн, Стрий і Радехів – по 100 тис. грн, Самбір – 80 тис. грн. Але ж згоду на це має дати теж сесія відповідної місцевої ради! Чого теж не було.

 

У Стрию, скажімо, був лише підпис під угодою заступника міського голови Ігоря Стецика. І все.

Тож цілком закономірно, що поява львівських машин зі сміттям на Стрийському полігоні для ТПВ, котрий, до речі, де-юре не функціонує, викликала спротив громадськості і призвела до появи блокпосту силами НК і ПС.

Першопричиною ж сміттєвих конфліктів в Україні стали непомірні апетити політичної еліти. Як, зрештою, і – цілковитого безладу, хаосу, псевдореформування в Україні та ще гіршого зубожіння наших людей.

 

Василь АЛЄКСЄЄВ

Лютий05/ 2017

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України