• Сьогодні: Понеділок, Червень 17, 2019
Інфо ПС

ПЕРЕХРЕЩУВАТИ КАТОЛИКІВ НА ПРАВОСЛАВНИХ ЧИ НАВПАКИ Є СЬОГОДНІ ПОВНИМ АНАХРОНІЗМОМ

Ці вибори (2019-го року – ред.) будуть не лише тестом на зрілість наших політиків і кандидатів, а й непростим іспитом на демократичну зрілість самих виборців. Тому що від якості здійсненого вибору нашим суспільством залежить також і якість обраних нами політиків.

Сьогодні церква є де-факто чи не єдиною інституцією, яка чисто і неупереджено повинна захищати істинну демократію. Україна як демократична держава тільки відбувається, тільки переживає процес свого становлення. Насправді лише після 2014 року почався процес формування справжньої української суверенності. І це все – заслуга нашого громадянського суспільства.

Інші виклики, які стоять перед Україною – це тест на зрілість нашого церковного буття. Сьогодні справді відбуваються цікаві історичні процеси в українському православ’ї, яке фактично репрезентує релігійну більшість в Україні. Наскільки православні ієрархи будуть здатні взяти на себе відповідальність за долю не тільки своєї церкви, а й українського народу, – від цього теж залежатиме і майбутність.

Крім того, нині багато хто побоюється, що Православна Церква може стати інструментом у політичних баталіях. Церква має залишатися церквою. А державні інституції, політики мусять їй це дозволити. Тобто політикам потрібно позбутися спокуси інструменталізації церкви у своїх інтересах.

Ми бачили певне втручання влади, зокрема президента, в питання визнання автокефалії українського православ’я. Наскільки таке втручання є легітимним? На це питання має дати відповідь сама православна церква. Бо в тексті Томосу про автокефалію патріарх Варфоломій згадує про те, що президенти, представники Української держави упродовж кількох десятиліть, відколи Україна стала політично незалежною, просили про автокефалію українського православ’я. Тобто чинний президент лише продовжує цю лінію. Але дати відповідь на питання, наскільки до кінця це легітимно відбулося, має сама православна церква, яка має іншу парадигму стосунків з державою, ніж це існує в католицькому світі.

Є, безперечно, ще й політична складова. Адже ця подія справді зачепила глибокі струни українського суспільства. Сама громадськість відзначила факт Об’єднавчого собору 15 грудня як найважливішу, знакову подію минулого року. Це говорить про те, що його важливість визнають не лише православні, а й християни інших конфесій. Безперечно, що на такій популярній події кожен політик, вибудовуючи свою піар-кампанію, шукатиме свої вигоди. Але я сподіваюся, що наші православні брати є достатньо зрілими, щоби не дати себе використати як політичних агітаторів на майбутніх виборах. Бо інакше це дискредитує моральний авторитет церкви.

    Відповідно до соціального вчення католицької церкви, Церква зберігає партнерські стосунки з державною владою. Ми намагаємося конструктивно співпрацювати для добра Української держави і українського народу. Але водночас прагнемо зберігати належну свободу від інструменталізації. І тому я сказав, що підтримую автокефалію, оскільки ці процеси важливі для державного суверенітету, вони важливі для наших православних братів, і ми їх оцінюємо позитивно.

Але, попри те, що православні церкви є в більшості в Україні, ми сподіваємося на рівне і однакове ставлення влади до всіх конфесій, тобто жодна з церков не отримає статус квазідержавної. І що права і свободи греко-католицької церкви, зокрема, будуть відповідним чином пошановані.

Ми є Церква, яка завжди впродовж своєї історії була державотворчою, державницькою, підтримувала національно-визвольні змагання народу. Але УГКЦ ніколи не була інструментом політичної боротьби і гвинтиком державної машини, як це ставалося, скажімо, з іншими помісними церквами в інших країнах.

    Ми будемо співпрацювати з новим президентом, хто б ним не був. Хоча б тому, що шануємо вибір українського народу. До того ж, президентство є певним служінням, яке належить звершувати. Побачимо, як складуться обставини. Але я думаю, що український народ сьогодні є достатньо розумний, що він обиратиме тих, хто відстоює державний суверенітет. Зокрема, підтримає тих, хто чітко і ясно задекларував курс розвитку нашого суспільства на побудову розвинутої європейської держави.

    Залишаючись собою, ми можемо і повинні співпрацювати – в ім’я добра українського народу, в ім’я правди, в ім’я пошуків вселенського єднання з християнами, яке ми називаємо екуменічним рухом. На початках ми шукаємо шляхів до відновлення єдності в межах нині поділеної Київської церкви, яка колись народилася в хрещальних водах Дніпра. Це цілком в контексті сучасного вселенського руху з відновлення єдності всієї Христової церкви, зближення православ’я і католицької церкви. УГКЦ є учасником такого діалогу. До речі, Московський патріархат повністю вийшов з цього руху.

   Екуменічний рух вселенського масштабу сьогодні є фактом. Його вже не можна зупинити. Ось чому дуже важливо, щоб наша церква-сестра, новонароджена Автокефальна православна церква України, долучилася до нього. Щоби вона не була закрита тільки на собі. А цей пошук вселенської єдності між католицькою і православною церквами дуже динамічний в Україні. Недаремно святий Папа Іван Павло ІІ колись назвав Україну «лабораторією екуменізму».

Отож, саме в такому сенсі ми сьогодні хочемо співпрацювати з Православною Церквою України. Ми навіть вже домовилися з Блаженнішим Епіфанієм про те, щоб опрацювати певну «дорожню карту»: в яких ділянках нашого церковного буття, будучи все ж таки різними конфесіями, ми справді могли б багато різних справ робити разом.

    Кожна помісна Церква у своєму розвитку прагне до патріархату. І Автокефальна православна церква України, яка є Церквою митрополичого статусу, найочевидніше буде розвиватися до патріаршої гідності.

Я засигналізував, що на початку XVII століття були певні ідеї, які плекалися тодішніми предстоятелями двох церков: з нашого боку – Йосифом Велямином Рутським, а з православного – славним Київським святителем Петром Могилою. Якраз ішлося про те, щоб ми не будували два різних патріархати, а прагнули до створення єдиного Київського Патріархату, який би мав визнання і Римської Апостольської столиці, і Константинополя. Ми свідомі того, що такого типу єднання стане можливим тоді, коли справді екуменічний процес на вселенському рівні увінчається відновленням євхаристичного спілкування між Римом і Константинополем. Це не є утопією, як дехто називає. Це є метою екуменічного руху. Це є виконанням заповіді Христа, де «всі єдино будуть».

Ми бачимо, що цей вселенський пошук єдності важливий для України, для українського контексту. Ми знаємо, що материнська Київська церква, яка є спільним корінням і українського православ’я, і греко-католицької церкви, болісно реагувала на розрив між Римом і Константинополем. Довгі роки предстоятелі, єпископат, монашество, вірні Київської церкви вважали це локальним конфліктом, сваркою між латинянами і греками. Але пізніше цей розрив пошматував і нутро Київської церкви.

І ось тому сьогодні потрібно докласти всіх зусиль, щоб не тільки подолати поділ всередині українського православ’я, але також і серйозно богословствувати, молитися, працювати для того, аби відновити первісну єдність Київської церкви у її православній і католицькій гілках. І якраз УГКЦ несе містичну церковну пам’ять неподіленого християнства першого тисячоліття. Хоча сьогодні ми живемо в повному сопричасті з наступником апостола Петра, нашою Церквою-Матір’ю ми вважаємо церкву давнього Константинополя.

    Сьогодні відбувається пошук шляхів єднання на основі вивчення парадигми стосунку між приматом Римського Папи і церковною синодальністю. Це так, якби копати тунель з двох боків, очікуючи, коли ці дві сторони між собою зустрінуться.

До того ж, ми бачимо, що в православному світі існує певна фрагментація і зараз відбуваються пошуки його гуртування. І Всеправославний собор на Криті у 2016 році саме й був таким наново віднайденим інструментом. Тобто відчувалося, що православні церкви для того, щоби відповісти на виклики сучасності, потребують якогось вселенського авторитету чи вселенського механізму єдності.

З римського боку сьогодні йде розмова про розвиток синодальності і так звану здорову децентралізацію, яку проголосив Папа Франциск. І останнє засідання змішаної богословської православно-католицької комісії було присвячене саме цій темі – синодальності церкви і першості Папи. Тобто яким чином узгодити, з одного боку, помісність кожної церкви, а  з іншого – прийняти, що наступник апостола Петра – Папа Римський має певну місію, що він є служителем християнської єдності, її осердям і найвищим церковним арбітром.

Тобто таким є рух назустріч один одному. Очевидно, що саме локальний пошук спільності є каталізатором пошуку вселенського єднання. Водночас за умови досягнення вселенського порозуміння його потрібно буде аплікувати на місцевому рівні. Наприклад, в контексті екуменічного діалогу відбулося взаємне визнання таїнств між православною і католицькою церквами. Тобто перехрещувати католиків на православних чи навпаки є сьогодні повним анахронізмом. Отож, є певні досягнуті плоди на шляху один до одного, але вони не завжди сприймаються на локальному рівні.

Тому ми будемо працювати в цьому напрямі. Створення ПЦУ є вітром надії на те, що ми переходимо в нові обставини і будуть створені нові можливості для діалогу і конкретної співпраці заради єднання у дії.

    Церква Константинополя тепер уже не буде десь за Чорним морем, а стане нашим сусідом. Такого типу контакти можуть бути жвавішими, більш живими і ефективними.

Ми маємо багато спільних проектів. Я особисто зустрічався кілька разів з Його Всесвятістю патріархом Варфоломієм, і ми говорили навіть про можливість відновлення певних богословських груп, богословських дослідницьких ініціатив, які діяли в діаспорі ще до розпаду Радянського Союзу. Я маю на увазі так звану студійну групу Київської церкви, яка тоді існувала між нашими богословами і ієрархами в США та Канаді з українських православних церков, що зараз перебувають під омофором Вселенського патріархату.

    Ми відкриті до спілкування з усіма, хто бажає конструктивно і у правді з нами говорити. Мій попередник – глава Церкви кардинал Мирослав-Іван Любачівський навіть колись запропонував Московському патріархату перегорнути сторінку сумнозвісного Львівського псевдособору 1946 року, коли радянська влада намагалася ліквідувати УГКЦ.

Однак наведу такий приклад. Торік однією з наших найважливіших культурних і духовних подій була презентація факсимільного видання Галицького Євангелія – одного з перших тетраєвангелій, найстарішої рукописної пам’ятки київського християнства, збереженої до наших днів. Цей шедевр був створений у Галичі, в тодішньому Галицько-Волинському князівстві, на теперішній Західній Україні, 1144 року. Тобто ще до заснування Москви. Очевидно, що така пам’ятка показує, хто ми є, звідки наше коріння. Свого часу вона була закрита за сімома печатями у Москві. Ми вдалися до всього можливого, щоб зробити її доступною для широкого загалу, для вивчення і розуміння цього києво-галицького вектора Київського християнства, бо саме ця вісь сформувала ідентичність української нації.

І коли ми презентували це Євангеліє, то я хотів подарувати його копію усім церквам, які, як ми вважаємо, є спадкоємцями традиції Київської церкви. Я відвідав патріарха Філарета, який дуже гарно мене прийняв, про що я з вдячністю сьогодні згадую. Я відвідав митрополита Макарія, предстоятеля УАПЦ. І також копію цього Євангелія я хотів подарувати Його Блаженству Онуфрію. До речі, про це ми говорили з ним особисто, коли разом молилися за Україну у Святій Софії в День Незалежності 24 серпня. Але, на жаль, мене не прийняли. Тобто я не зміг вручити подарунок.

Тому наша протягнута рука зависла в повітрі. Але ми все одно відкриті до діалогу з усіма, щоб говорити не про те, що нас роз’єднує, а шукати те, що нас єднає.

    Ми прагнемо зберігати симетричні стосунки з усіма і не хочемо обривати навіть маленькі ниточки того людського спілкування, які між нами існують у різних напрямах. Тобто ми намагатимемося, згідно зі словами апостола Павла, наскільки це можливо, з усіма жити в мирі. Ми також сподіваємося, що розрив євхаристичного спілкування між Москвою і Константинополем є тимчасовим, що він буде подоланий і не завдасть шкоди вселенському православ’ю.

    Бо церква Христова покликана бути царством єдності усього людського роду. І там, де бракує цієї єдності, де вона порушується, – там проявляється гріх людини. Саме людська гріховність спричиняє церковні розколи і ранить церковне тіло. Ми вболіваємо за наших православних братів, незалежно від юрисдикції.

    Святіший Отець хоче, аби вселенський рух об’єднання церков ішов вперед. Його бажанням є справді бути здатним подати руку кожному і обійняти кожного. І очевидно, що те, що спричиняє додаткові рани, сприймається болюче. Тому Святіший Престол дуже виважено коментує ці події. Сподіваємося, що православні самі досягнуть консенсусу. І тоді це буде фундаментом для формування належного ставлення Католицької Церкви до православної ситуації.

     Святіший Папа Франциск плекає дуже глибоку повагу до Його Святості патріарха Варфоломія. Якщо я не помиляюся, апостольський нунцій якось висловився, що Святіший Отець приїде до України, якщо це послужить єдності та консолідації українського народу. Я думаю, що ми самі мусимо створити необхідні умови і обставини для того, щоб Київ перетворився не просто на майданчик діалогу, а на потужний центр світового християнства. Тоді сюди всі приїжджатимуть.

    Святіший Отець особисто, а також завдяки різним механізмам дипломатичної присутності Святого Престолу уважно стежить за ситуацією в Україні. Я дуже часто з ним зустрічаюся. Святіший Отець папа Франциск справді вболіває за нас, особливо коли йдеться про Україну як жертву несправедливої агресії. До речі, він у такий батьківський християнський спосіб помолився за Україну під час Різдвяних богослужінь у Римі. Зокрема, згадав про нас у своєму різдвяному вітанні Urbi et orbi, де він говорив завжди «улюблена Україна», «многостраждальна Україна», яка так очікує миру, що запізнюється.

Всі розуміють, що релігійний мир – великий скарб, який вдалося зберегти церквам і релігійним організаціям України упродовж усіх років війни. Це питання національної безпеки, стабільності нашої держави. Хоча було дуже багато спроб цей релігійний мир вкрасти.

  

Глава УГКЦ, Верховний Архиєпископ Києво-Галицький, Митрополит Київський – Блаженніший Святослав

Січень12/ 2019

Коментарs:

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України