• Сьогодні: Вівторок, 9 Серпня, 2022
Інфо ПС

НА СПІВРОБІТНИЦТВО З ОКУПАНТАМИ ЗДЕБІЛЬШОГО ЙДУТЬ ПРАЦІВНИКИ СБУ, ПОЛІЦІЇ, СУДІВ І ПРОКУРАТУРИ

Як відомо, 17 липня Володимир Зеленський своїм указом відсторонив від виконання своїх обов’язків голову СБУ Івана Баканова. Його називали не просто відданим президенту. Вони дружили з дитинства, виросли в одному будинку, вчилися в одній школі і в одному вузі, разом працювали у «Кварталі», одночасно змінили профіль діяльності так різко, що в обивателя голова закрутилася. І коли після виборів-2019 вчорашній шоумен довірив керівництво спецслужбами старшому лейтенанту Баканову, пояснень цьому обиватель знайшов два: «Він йому особисто довіряє на всі сто» і «В СБУ повно росіянських шпигунів — кадрових ставити не можна».

Первый постулат зараз похитнувся, другий посилився максимально, зазначає видання «Нова газета. Європа».  Масла у вогонь підозр підлив Давід Арахамія, глава парламентськой фракції «Слуги народу». В етері національного телемарафону він повідомив: «Треба готуватися багатьом співробітникам СБУ, тому що ті 28 осіб, яких звільнили, чи скільки там їх було, це лише початок. Там буде багато «чисток», бо за всі ці роки резиденти росіянських спецслужб тайкома якимось чином закріпилися у стінах СБУ. І зараз дуже ефективно працює департамент внутрішньої безпеки і департамент контррозвідки. Вони займаються цим дуже активно, вони одержали доступ до тих материалів, до яких раніше не було доступу. І, гадаю, нас чекає ще багато кадрових змін у СБУ».

            Чому росіянські резиденти не потрапили у ці два департаменти, що займаються викриттями, Арахамія не пояснив, від чого стало ще лячніше. Що, коли розслідувачі теж небездоганні? Вразив і ступінь розкладання органу всередині. Коли серед війни московії проти України, що за останні місяці перетворилася в драму світового масштабу, випливають такі подробиці, одразу хочеться уточнити: «Всі ці роки» — це скільки?

З якого моменту чи якої події вести відлік? І що означає «якимось чином» — пройшли крізь стіни в кабінети, оминувши офіційні призначення?

              Політизований обиватель непремінно додав би: не там шукають росіянських шпигунів, навмисно переключають увагу суспільства! Тобто, там теж потрібно, але перш за все — в Офісі президента! Недарма ж опозиція в особі «Європейської солідарності» Петра Порошенка і деякі зарубіжні друзі, як от етнічна українка, американська конгресвумен Вікторія Спартц, корнем зла вважають главу Офіса Андрія Єрмака, чиї функціональні обов’язки не співпадають із реальною діяльністю: Єрмак де-факто грає роль віце-президента при Зеленському. Його вплив продовжує зростати, а сам Зеленський, кажуть люди, абсолютно довіряє главі Офісу. А тут у департамента внутрішньої безпеки СБУ руки короткі…

             Не придираючись більше до спікера Арахамії і не узагальнюючи, скажу: співробітники СБУ, разом, до речі, зі співробітниками МВС, прокурорами і суддями значно частіше інших зраджували присязі у 2014-му, коли в Донецькій і Луганській областях спалахнула «росіянська весна». Деякі не те, що зразу і беззаперечно переходили на бік ворога, а просто вже не вважали потрібним прикидатися, дотримуватися легенди.

           Приклад — Олександр Ходаковський, перший міністр держбезпеки «ДНР», командир батальону, згодом бригади «Восток», уродженець Донецька, який на самому початку дев’яностих відслужив «строкову» у 331-му парашутно-десантному полку Тульської десантной дивізії. До 2014-го року Ходаковський керував спецпідрозділом СБУ «Альфа» у Донецькій області. А під час Майдану цей український офіцер радив іншим у випадку вторгнення московії не чинити опору — сили занадто не рівні. Ступінь його обізнаності зі справами відомства, із ситуацією в регіоні, планами оборони важко було переоцінити.

           У грудні 2015 року СБУ затримала знайомого Ходаковського (разом займалися рукопашним боєм і боєм на ножах) — співробітника відділу спецзв’язку управління у Донецькій області, який засвідчив: його завербував куратор від ФСБ рік тому. Для зв’язку з бойовиками «ДНР» підполковник підключив свою матір, яка офіциійно, через Службу, робила пропуск для в’їзду на окуповані території і возила туди флешки з інформацією про діяльність СБУ в зоні АТО. Відкриті джерела не дають можливості встановити, чиїм саме протеже свого часу був сам Олександр Ходаковський.

           Як людина честолюбна та інтелектуальна, особливо на фоні «властєй рєспублікі», він недовго залишався у фаворі. Частіше потім виступав як резонер, з критикою недоліків нових колег. Про старих теж не забував — із переходом на особистості, з описом епізодів нібито зірваних за його згодою операцій. Хотів замарати? Передавав привіти завербованим?

             Просто факти. Частина зі згаданих Ходаковським СБУшників після відставки ставала експертами у близькій їм сфері, у різних аналітичних центрах з вивчення проблеми безпеки. Звіти подібних ГО мають високий рівень цитування. До незалежних дослідників, як прийнято в демократичній державі, прислухаються в уряді, в тому числі й при прийнятті відповідних рішень. Так працюють агенти впливу — тягати за спиною парашут не обов’язково.

             Як відомо, однією з передвиборчих обіцянок Володимира Зеленського була реформа СБУ. У січні 2021 року Рада прийняла в першому читанні закон про цю реформу. У січні нинішнього року, за місяць до великої війни, депутати від «Слуги народу» заявили, що віз і досі там, а гальмує його рух Офіс президента і особисто перший заступник глави Офісу Андрій Смирнов.

            Тема люстрації, одним із завдань якої було виведення за межі Служби і міністерств тих, хто підпирав собою домайданний устрій держави, теж заглохла.

            Я далека від наміру підмінити газетною заміткою нинішні розслідування з боку департаменту внутрішньої безпеки СБУ і департаменту контррозвідки. Хоча готова допомогти депутату Давіду Арахамії і розповісти, коли саме в Службу Безпеки України (зрештою, не лише в неї, а й у інші державні інституції) почали інкорпорувати агентів впливу рф на керівні посади.

              За президентом Леонідом Кучмою, який знаходився у шпагаті між курсом на рф і в Європу, «приглядав» нині покійний генерал Леонід Деркач, випускник вищих курсів КГБ СССР, глава СБУ з 1998 по 2001 рік. Його син Андрій (от вже дійсно – яблуко від яблуні…- ред.), народний депутат, внесений до персонального санкційного списку США з формулюванням «російський агент із більш як десятирічним стажем». Наприкінці червня 2022 року СБУ теж вийшла на Деркача-молодшого: за даними слідства він курирував створення низки приватних охоронних підприємств, аби використовувати ці структури для швидкого захоплення України.

           Але по справжньому шлюзи для росіянської агентури відкрив прихід до влади Януковича. У 2010-му році автор цієї замітки брала інтерв’ю у Валерія Хорошковського, українського олігарха, за сумісництвом очільника СБУ. До того, при президенті Віктору Ющенку, він встиг попрацювати в РНБО та покерувати Антитерористичним центром при СБУ.

          «Починати треба зі школи — по ній мм ближче до російської ФСБ і КДБ Білорусі. Думаю, мене критикуватимуть за цю очевидну правду, але багато наших співробітників закінчували спеціалізовані навчальні заклади в Москві, Мінську, Києві. Більшість — випускники одних і тих же учбових центрів. Ми схожі у способах оперативної роботи, в інструментарії, що маємо, в методах аналізу.

           А у західних спецслужб, як ви розумієте, інша школа», — ділився Хорошковський («Председатель СБУ Валерий Хорошковский: «Я — человек контракта», Комсомольская правда в Украине, 29 сентября 2010 г.). Він тоді ще додав не без ностальгії: «Всі ми — пташки одного гнізда», так я і назвала інтерв’ю, проте при авторизації ні заголовок, ні репліка в тексті не збереглись.

            Два міністри оборони часів Януковича — Дмитрій Саламатін і Павло Лєбєдєв — взагалі мали російське громадянство, з усіма обставинами і зобов’язаннями на таких важливих посадах, що звідси випливають. Шеф СБУ Олександр Якименко «переключив» увагу так званого Першого відділу із протидії російським спецслужбам на протидію США.

             Саме в цей період, з 2010 по 2013 рік, у регіонах були сформовані агентурні мережі ФСБ РФ і ГРУ. Служба фактично перетворилася в орган, який виявляв вільнодумство в студентському середовищі, організовував спостереження за політиками, влаштовував провокації на акціях громадянської непокори. «Пташки одного гнізда» діяли за стандартами, заданими керівництвом у Москві.

Найбільша метаморфоза сталася з Олександром Лавриновичем, який у 90-і був близьким соратником лідера Руху, націонал-демократа Вячеслава Чорновола, а при Януковичі раптом зайняв пост міністра юстиції, змінивши риторику і спосіб мислення. Відпала необхідність роботи під прикриттям? Зараз він разом із Костянтином Грищенком, міністром інземних справ у тому ж уряді, звинувачується у державній зраді за підписання у 2010-му році шкідливих для України так званих Харківських угод. Цим документом на чверть століття було продовжено перебування в українському Севастополі бази Чорноморського флоту РФ, що дало можливість кремлю модернізувати флот і підготуватися до анексії Криму.

            Новий етап війни, розпочатий 24 лютого, точно так само, як у 2014-му, показав старі слабкі місця. На співробітництво з окупантами в регіонах здебільшого йшли (і йдутьред.) працівники СБУ, поліції, судів і прокуратури.

Ольга Мусафірова, Київ; «Новая газета. Европа»

Липень30/ 2022

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України