• Сьогодні: Вівторок, 5 Липня, 2022
Інфо ПС

МІЛЬЯРДЕРИ НА КРОВІ УКРАЇНЦІВ

Під грифом секретності в оборонному секторі приховані багатомільйонні махінації.

З Чехії через Кіпр

    У невеликому триповерховому будинку на проспекті Фенероменіс в офісі №102 на першому поверсі знаходиться кабінет лазерної терапії. Саме тут зареєстрована фірма PetraLink Limited. У травні минулого року Полторак завізував документ про закупівлю 30 бойових машин піхоти (БМП-1) у цієї кіпрської компанії за $5,3 млн. Відповідний документ під назвою сертифікат кінцевого споживача є у розпорядженні НВ. На ньому стоїть печатка Міністерства оборони та підпис голови відомства.

Згідно з інвойсами – документами, поданими перевізником під час перетину кордону на українську митницю, Міноборони платить за БМП-1 кіпрській PetraLink по $176,7 тис. за одиницю. Така ж їх ціна вказана в сертифікаті Держслужби експортного контролю.

PetraLink не виробляє БМП-1, а закуповує їх у чеської компанії Real Trade. Та є дочірнім підприємством чеської Excalibur Army, що належить бізнесменові Ярославу Стрнаду. Цей підприємець, за даними міжнародної організації журналістів-розслідувачів OCCRP, спонсорував президентську кампанію проросійського президента Чехії Мілоша Земана.

Кіпріоти закуповують у чехів техніку по $154 тис. за одиницю. Ця сума підтверджена двома джерелами: інвойсами (ціна позначена в євро) і контрактом між Real Trade і PetraLink, який також є в НВ (там вказано еквівалент $154 тис. у чеських кронах).

Тобто за кожну БМП міністерство переплачує $22,7 тис. Причому кіпріоти нічого додаткового з технікою не роблять. А оскільки контракт передбачає поставку 30-ти машин, то сумарна “дельта”, зароблена PetraLink, становить $681 тис.

Як дев’ять людей розібрали 93 БМП

    Захоплююче розслідування діяльності PetraLink повернуло НВ до вже описаного у попередньому матеріалі контракту між Укроборонпромом та польською фірмою Wtorplast. У документі було зазначено, що українська структура купує у поляків розібрані БМП-1 і платить по $99 тис. за корпус і $66 тис. за башту, або $165 тис. за все. НВ має у своєму розпорядженні документи, де зафіксовані обидві ціни.

В Укроборонпромі таку закупівельну вартість БМП-1 назвали адекватною.

Причому в Україні, як з’ясував НВ, є приватна компанія Техімпекс, яка закуповує у Wtorplast аналогічні БМП-1 значно дешевше і продає їх потім в арабські країни.

За даними Держфіскальної служби, які є у розпорядженні редакції, корпуси БМП-1 Техімпекс купує по $49,4 тис. за штуку, а башти – по $27,1 тис. У сумі (за бойову машину загалом) це на $88,5 тис. дешевше, ніж в аналогічної закупівлі Укроборонпрому.

   Якби держконцерн купував у поляків свої 93 БМП-1 за такими ж цінами, він заощадив би на цій партії $8,23 млн.

Зате раніше у відкритому зверненні до НВ з приводу першої публікації представники цієї держкомпанії писали: договір із польською Wtorplast – це перший контракт із країнами НАТО на поставку військової техніки. І після модернізації немолоді чесько-польські БМП-1 стають боєздатними.

БМП-1 – сама по собі одна велика технічна проблема“, – стверджує Іван Савельєв, інженер-конструктор приватного виробника озброєнь Armorum Solutions і ветеран 59-тої мотопіхотної бригади. За його словами, вже до кінця 1980-х БМП-1 застаріли. На більш-менш пристойну модернізацію “польських” БМП-1, за його оцінками, треба витрачати $100-120 тис.

Коли НВ написав, що модернізація закуплених у польській компанії Wtorplast машин коштує Україні $40 тис., в Укроборонпромі відповіли: ні, сума в рази менша.

Та й сама Wtorplast не виглядає блискучим партнером. На кінець минулого року в ній значилися в цілому лише 9 співробітників. Як із таким персоналом поляки змогли виконати розбирання 93 чеських БМП-1, які за контрактом далі постачали Укроборонпрому, – питання без відповіді.

У фінансовому звіті Wtorplast за 2016-й зазначено: вона отримала дохід $1,6 млн і чистий прибуток $147,8 тис. Однак лише за контрактом з Укроборонпромом на поставки БМП-1 поляки повинні були того року отримати від України $15,3 млн.

Віце-спікер Сироїд виступає за кардинальне зниження рівня секретності у процесі оборонних держзакупівель. І наводить приклад США. “Бюджет оборонних закупівель Штатів – це 120 сторінок, де вказано, скільки коштує кожна одиниця озброєння, – розповідає вона. – А в нас є оборонний бюджет на 8 рядків в Excel – і наші військові кажуть, що у них усе прозоро“.

Читайте повний текст розслідування про корупцію в оборонній сфері у свіжому номері журналу Новое Время – №22 від 14 червня 2018 року

Червень17/ 2018

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України