• Сьогодні: Субота, 13 Серпня, 2022
Інфо ПС

ЛЮСТРАЦІЮ ПРОВАЛЕНО

Адвокати родин Небесної сотні у спеціальній доповіді конкретно перерахували, що і хто гальмує розслідування розстрілів на Майдані. Прикро, соромно, але за два з половиною роки домогтися  значного прогресу в розкритті злочинів не вдалося. Про це заявили адвокати родин потерпілих, доповідаючи про результати розслідування справ, пише газета “Експрес“.      На переконання адвокатів Павла Диканя, Євгенії Закревської, Романа Маселка і Маркіяна Галабали, така ситуація склалася через цілком конкретні причини.

За статистикою на липень цього року підозру оголошено 187 правоохоронцям. З них 122 – це особи рядового, 49 – керівного складу і 16 – високопосадовці. Понад 30% із них утекли. Крім того, під підозрою перебувають 13 прокурорів (10 – з рядового складу, 2 – з керівного та 1 високопосадовець – Пшонка, який також утік), 16 слідчих та 14 суддів. Тим часом у протистоянні в центрі столиці взимку 2013-14 років із боку держави брало участь близько 15 тисяч (!) правоохоронців. Очевидно, що більшість із них були або співучасниками злочинів, або свідками.

Треба розуміти, що справ стосовно Майдану, – сотні. Це не лише справи у Києві, а й у регіонах. Єдина справа, що просувається більш-менш оперативно та в якій уже триває судове слідство, – це справа щодо розстрілів на Інститутській 20 лютого. Ще одна справа, про події 18 лютого, була передана до суду ще понад рік тому, але до розгляду так і не дійшла. Це просто кричущий випадок, адже йдеться про антитерористичну операцію, яку започаткувало колишнє керівництво СБУ. У Подільському райсуді Києва триває розгляд справи проти екс-“беркутівця” з Харкова Віктора Шаповалова, якому інкримінують перевищення службових повноважень під час подій 18 лютого в районі Маріїнського парку та Кріпосного провулку. У Шевченківському райсуді вже розглядають справу щодо подій 30 листопада (розгін Євромайдану), порушену проти колишнього голови КМДА Олександра Попова і чотирьох командирів “Беркута”.   Усі інші важливі справи гуляють між судами через зміну підсудності, повернення по кілька разів обвинувального акту, тобто фактично – через саботаж у судах. Тому ці справи ще не дійшли до стадії судового розгляду.

Ефективному розслідуванню справ і покаранню винних, на думку адвокатів, заважають несистемні, неорганізовані та недостатньо професійні дії Генпрокуратури. За майже три роки розслідування змінилося вже чотири генпрокурори. Але прокуратура так і не доклала належних зусиль для встановлення і притягнення до відповідальності організаторів та учасників злочинів середньої та вищої ланок. Слідчі й далі залежні від прокурорів, керівництво прокуратури чинить політичний вплив на розслідування справ.

У правоохоронній системі ще багато прихильників Януковича. Люстрацію провалено. Більшість колишніх керівників “Беркута” після його перейменування залишилися на місцях. А це вони стояли по той бік барикад – вони бачили, хто стріляв, як стріляв, хто скидав людей з колонади, хто керував “тітушками”, хто віддавав накази тощо. Але ніхто з них не дає свідчень.

Більшість представників правоохоронної системи – на темному боці. І це один з головних чинників спротиву.  А деякі з підозрюваних у нападі на “автомайданівців” за цей час навіть “виросли” на службі. Скажімо, Анатолій Логвиненко (керівник другої роти “Беркута”) нікуди не втікає – він очолює охорону голови Фонду держмайна Ігоря Білоуса (до певного моменту навіть офіційно значився у ФДМ у відділі протидії корупції). Харківські “беркутівці”, причетні до подій 1 грудня і 18 лютого, до затримання цієї зими працювали в поліції, стояли на блокпостах, отримували посвідчення учасників бойових дій. Народний депутат Геннадій Бобов (колишній регіонал, нині член депутатської групи “Відродження”), до якого ведуть ниточки вбивства героя Небесної сотні, журналіста Василя Сергієнка, переобраний до Верховної Ради і спокійно почувається там. Вікторові Крайтору, екс-начальнику Хмельницького управління СБУ (епізод розстрілу протестувальників із будівлі Хмельницького управління СБУ, тоді були вбиті герої Небесної сотні Людмила Шеремер і Дмитро Пагор), теж не потрібно нікуди втікати. Справу проти Крайтора закрили. Військова прокуратура кардинально змінила версію подій – тепер в усьому винні “майданівці”. І навіть каяття екс-посадовця перед багатотисячним натовпом, зафіксоване на відео, нікого вже не цікавить. Ось це дуже обурює.

Проблема ще й у тому, що судді, які в часи революції ухвалювали рішення (вочевидь, незаконні), далі розглядають справи, зокрема й проти осіб, підозрюваних чи обвинувачених у скоєнні масових злочинів під час Майдану. У багатьох райсудах Києва кількість таких суддів перевищує десять осіб або доходить до половини складу. Вони чинять вплив на решту суддів. Зрозуміло, що про неупередженість чи об’єктивність у такому випадку говорити дуже важко.

Адвокати родин Небесної сотні роблять все для того, щоб Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі узяв до розгляду справу про злочини проти людяності вищих посадових осіб України під час Євромайдану. Вони всі докази (а це матеріали кримінальних проваджень, які перебувають у ГПУ: відео, покази свідків тощо) зібрали і передали до Гааги. Захисники сподіваються, що це дасть змогу розпочати повноцінне розслідування справ проти Януковича та інших екс-посадовців на міжнародному рівні.

Жовтень14/ 2016

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України