• Сьогодні: Неділя, 3 Липня, 2022
Інфо ПС

ЛЬВІВСЬКЕ СМІТТЯ ЯК ДЗЕРКАЛО ЗАДАВНЕНОЇ ВЛАДНОЇ НЕСПРОМОЖНОСТІ

У подібній ситуації завтра може опинитися будь-яке інше місто України. І масове будівництво сміттєпереробних заводів через 2-10 років не допоможе, бо проблему треба вирішувати вже сьогодні. Схоже, це вже почали розуміти не лише у Львові, а й в області, і в Києві.

Так, скажімо, Львівська облдержадміністрація звернулася до мерії Львова з вимогою передати функції управління вивозу твердих побутових відходів із міста. Про це 22 червня під час брифінгу заявив голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка, інформує прес-служба ЛОДА. 

“Делегування повноважень обласній адміністрації забезпечить вивезення твердих побутових відходів зі Львова і унеможливить будь-яку небезпеку для мешканців міста. Ми вже двічі брали на себе відповідальність із вивезення сміття зі Львова, після цього ситуація ускладнювалась, тому щоразу здійснити такий вивіз стає складніше. Такі речі необхідно робити системно, лише тоді це дасть відповідний результат”, – наголосив голова Львівської ОДА.

За словами Олега Синютки, обласна адміністрація бере на себе зобов’язання у 20-тиденний термін очистити перенакопичені сміттєві майданчики, а в подальшому налагодити системний вивіз ТПВ з міста Львова, повернути та координувати перевізників ТПВ. Окрім того, зобов’язується побудувати до 2019 року сучасний завод із вторинної переробки та утилізації ТПВ.

Львівська міська рада повинна прийняти рішення про передачу функцій по управлінню ТПВ Львівській ОДА, передбачити субвенцію з міського бюджету для вивозу сміття обласному бюджету в розмірі 300 млн грн на рік і передати в тимчасове управління на період здійснення повноважень із вивозу ТПВ Львівською ОДА комунальне підприємство “Львівспецкомунтранс”.


Того ж дня у Львівській ОДА разом із перевізниками було обговорено шляхи вивозу сміття зі Львова. Йдеться про перенакопичені 8 500 тонн відходів на сміттєвих майданчиках міста. Департамент ЖКГ Львівської ОДА розробив графік вивозу сміття з визначеними граничними обсягами.

Вивезти сміття зобов’язали і Державна та обласна комісії ТЕБ та НС, рішення яких є обов’язковим до виконання. Держкомісія затвердила план заходів щодо поводження з ТПВ у Львові.

«Ця ситуація склалася не за рахунок техногенної ситуації, а в першу чергу – бездіяльності місцевої влади, яка повинна була забезпечити організацію, вивіз і утилізацію сміття», – наголосив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко. – «Тому головне питання наразі прибрати політику і зайнятися організаційними заходами щодо вивезення накопиченого сміття зі Львова. Запропонований план заходів стосується львівської міської влади, ОДА, державних органів влади і територіальних органів та в першу чергу спрямований на забезпечення безпеки львів’ян».

План заходів відповідно до протоколу:

«1. Львівській обласній державній адміністрації, іншим місцевим органам виконавчої влади спільно зі Львівською міськрадою невідкладно забезпечити оперативну координацію заходів щодо вивезення твердих побутових відходів з міста Львова.

 1. До 23 червня 2017 рокупровести розрахунки можливостей наявних полігонів області щодо прийому накопичених обсягів ТПВ з м. Львова та розподілити обсяги для вивезення ТПВ у розрізі кожного полігону та перевізника;
 2. До 23 червня 2017 року розробити та надати для виконання Львівській міській раді графік вивезення твердих побутових відходів з м. Львова, накопичених на 463 перевантажених контейнерних майданчиках.
 3. До 5 липня 2017 року забезпечити виконання заходів з вивезення твердих побутових відходів з м. Львова
 4. Львівській міській раді рекомендувати у зв’язку з довготривалою бездіяльністю розглянути питання щодо делегування функцій з організації і забезпечення утилізації сміття до Львівської ОДА. Це рішення повинна прийняти міська рада.
 5. Рекомендувати Львівській міській раді забезпечити невідкладне підписання відповідних договорів і фінансування на вивезення ТПВ з переповнених контейнерних майданчиків м. Львова.
 6. РекомендуватиЛьвівській міській раді прийняти активну участь у сходах громад та в роботі міських сесій щодо проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед учасників Меморандуму.
 7. Рекомендувати органам місцевого самоврядування (учасникам меморандуму), на території яких розташовані полігони/звалища твердих побутових відходів, забезпечити прийом і захоронення твердих побутових відходів, що утворились у м. Львові.

9.Львівській обласній адміністрації підготувати звернення до Кабінету Міністрів України з проханням про надання фінансової підтримки соціально-економічного розвитку тих міст Львівської області, що безпосередньо беруть участь у Меморандумі.

10.Розглянути питання щодо виділення в межах області земельної ділянки для розміщення тимчасового полігону ТПВ.

     «Сьогодні у розпорядженні Львівської міської ради ТЕЦ-2 і 124 га землі, які можуть бути також розглянуті як тимчасові полігони та в подальшому стати майданчиком для створення сміттєспалювального заводу відповідно до проекту, що напрацьовується з міжнародними фінансовими організаціями», – зазначив Геннадій Зубко.

 1. Львівській міській раді підготувати та подати встановленим порядком комплект документів для будівництва тимчасового полігону з розміщення ТПВ на території ТЕЦ-2 м. Львова.
 2. Львівській міській раді надати до Генеральної прокуратури України конкретні факти перешкоджання законному вивезенню з м. Львова твердих побутових відходів на полігони в межах Львівської області або на полігони на території інших областей відповідно до укладених угод (договорів).
 3. Обласній комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій проводити не рідше двох разів на тиждень засідання зазначеної комісії з питань організації (в межах області) роботи з вивезення твердих побутових відходів зі Львова.
 4. ДНС, Мінрегіон, Національна поліція забезпечити проведення моніторингу та щоденне інформування КМУ з виконання заходів щодо забезпечення вивезення ТПВ.
 5. МОЗ забезпечити щоденний моніторинг ситуації щодо санітарно-епідеміологічної ситуації у м.Львові та інформування КМУ. Також доповідати з точки зору заходів, які мають бути виконані для запобігання поширення інфекційних захворювань.
 6. ДСНС, Нацполіція, Львівська ОДА повинна забезпечити сприяння для вивезення ТПВ.
 7. Нацполіції забезпечити безпеку руху. Кількість рейсів і вантажу, який потрібно перевозити, необхідна допомога для правильної організації роботи. Також необхідні додаткові заходи для забезпечення безпеки при організації цієї роботи».

Щодо вивезення і утилізації львівського сміття, як на мене, в області є чимало можливостей. Замість того, щоб створювати штучно другі, вже сміттєві, Карпати, чому б не використовувати для цього вже вироблені кар’єри піску, граніту, сірки, гравію тощо і шурфи закинутих шахт? Із дотриманням, звісно, відповідних технологій утилізації. Тим самим, вирівнюючи земну поверхню і зберігаючи придатні для обробітку чи житлового будівництва гектари… 

А в суперечках і взамозвинуваченнях стосовно ситуації, що склалася сьогодні у Львові, то я схиляюся до думки журналістки з Луцька Галини Федоренко: «Ніхто не заперечує, що Садовий зобов’язаний був раніше подбати про будівництво заводу. (Як і керівники інших містВ.А.) Але коли вже так сталося, то в будь-якій цивілізованій країні дане питання вирішувалося б максимально ефективно для людей. Питання сміття – це ж не тільки тема Садового, Петренка, Іваненка… Це, в першу чергу, питання виконавчої влади України. В державі, по суті, немає сміттєпереробних заводів. Є невеличкий у Рівному, але і той працює не на повну силу. Є чотири сміттєспалювальних у Києві, Дніпропетровську, Харкові та окупованому Севастополі. Але знову ж таки працює лише столичний. Тобто за 25 років незалежності держава, що проголосила себе європейською, так і не спромоглася питання сміттєпереробки поставити на один щабель із пріоритетними завданнями. І за Львовом можуть піти інші… А тоді вже – екологічна катастрофа.

І поки цього не сталося, шановні владці, відкиньте свої політичні амбіції і займіться державними питаннями! А мерам інших міст хочеться порадити: не тіштеся – біда сама не ходить, вона тягне за собою інших».

Як кажуть, ні додати, ні відняти…

Василь АЛЄКСЄЄВ

Червень23/ 2017

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України