• Сьогодні: Субота, 13 Серпня, 2022
Інфо ПС

ЯК ПОВЕРНУТИ УКРАЇНІ ВКРАДЕНІ ЗОЛОТІ АТРИБУТИ ВЛАДИ

У Національному музеї історії України, де проходила конференція «Повернення культурних цінностей  в Україну — державна справа», доктор мистецтвознавства, декан факультету історії і теорії мистецтва Львівської академії мистецтв Ростислав Шмагало презентував перші два томи унікального тритомника «Енциклопедія художнього металу». Значну частину енциклопедії присвячено пам’яткам, що за різних обставин були вивезені за кордон.
«З України вивозили сотні тонн не просто срібла чи золота. Насправді вивозили ідейні цінності, які впродовж багатьох тисячоліть акумулювалися в металі і довкола яких об’єднувалися етноси. Вироби з металу взагалі свідчать про показник культури і цивілізованості того чи іншого суспільства в різні історичні періоди», – розповів Ростислав Шмагало.
«У 1990-ті роки при Кабінеті Міністрів активно працювала Національна комісія з питань повернення в Україну культурних цінностей. Її очолював академік Олександр Федорук. Тоді стали відомими вражаючі цифри. Так, до музеїв Москви і Петербурга потрапили 63 колекції лише скіфського золота і скарбів Північного Причорномор’я. А ще ж 158 колекцій ранньослов’янських скарбів. Із них лише скарб із села Мала Перещепина — це 25 кілограмів золота і 50 кілограмів срібла. І це тільки у вимірі ваги, але ж ми розуміємо, що йдеться і про історичну, художню, культурну, духовну цінність цих речей.
Тільки в 1922 році з церков Центрально-Східної України більшовики (читай «московіти» – ред.) забрали 2850 пудів срібла. Це 45 650 кілограмів. Також — три пуди золота і 1397 каратів коштовних каменів. До Москви й Петербурга вивезли 150 приватних колекцій iз 200-ми тисяч предметів, вартість яких становила на той час мільярд російських рублів. А це обсяг усього золотого запасу Російської імперії станом на 1915-й! (виділено нами – ред.)
Це свiдчить, що Україна була надзвичайно багатою — як культурно, духовно, так і матеріально. Ці цифри наводили самі ж більшовики, члени комісій із вилучення цінностей. Цінності вони продавали на Захід, інколи за сміховиннi суми. Два унікальні срібні іконостаси з церков України продали до Лос-Анджелеського музею за 3300 і 2700 доларів, у тодішньому еквіваленті.
Найбільше вивозили — після 1917-го. Зокрема, у 1920-ті роки і як продовження — у 1930-ті. Це практично збігається з геноцидом, репресіями, Голодомором. Вивезення тривало і надалі, у різний спосіб. Для мене стало відкриттям, як для звичайного мандрівника Кримом, що постійні експедиції археологів iз Росії, з літньою практикою їхніх студентів, копали в Криму аж до 2014 року! А викопане везли на «опрацювання» в Росію.
Як правило, це наші святині. Або предмети релігійного вжитку, або наші державницькі інсигнії, регалії, атрибути влади — починаючи від найдавніших часів. Знаємо, що скіфи говорили своїм ворогам: «Ми готові воювати і тимчасово покидати свої території, але не чіпайте наших святинь!». Скіфи свої золоті витвори цінували насамперед за духовну складову.
Саме через ідеологічний аспект науковцям у радянські часи не давали можливості досліджувати художній метал. За століття вийшли друком лише дві монографії на цю тему. У 1912 році польський колекціонер зі Львова Владислав Лозинський видав у Львові книгу «Золотарство львівське», і в 1970-х роках дослідник Павло Жолтовський видав працю «Художнє лиття на Україні», що більшою мірою стосувалася дзвонів і гармат і завершувалася XVIII століттям. Проте ми нарахували тільки в Галичині на зламі ХІХ-ХХ століть понад 100 бронзоливарних і понад 50 ковальських фірм, які працювали на українську громаду, церкви і культурницькі організації. Робили фалеристику визвольних змагань, атрибутику, дзвони. Усе це, на жаль, не подано цілісно дотепер.
Схід України недостатньо досліджений. Фрагментами досліджується хіба що скіфське золото. Пектораль, яку знайшов археолог Борис Мозолевський, б’є рекорди за кількістю статей у «світовій павутині» — їх сотні тисяч. Але ми не маємо розгорнутої, цілісної картини — що ж таке скіфське золото.
У скіфів було набагато розвиненіше бронзоливарне ремесло, ніж у греків. Якісь полонені чи просто наймані греки не могли зробити тих речей із багатющою символікою, атрибутикою і тим образно-символічним письмом, яке ми ще досі не розшифрували. Це могли зробити лише самі скіфи. Кількість їхніх пам’яток вражає — жодна інша цивілізація цього періоду, від VII по IV століття до нашої ери, не створила стільки високохудожніх предметів у золоті, як скіфи.
…На жаль, Україна не має своїх дослідницьких ресурсів, щоб здійснювати подальші розвідки і принаймні знати, що було, яким чином переміщувалося і де наразі є за кордоном. Тоді б на рівні фотовиставок ми могли б ознайомлювати громадськість з тим, що сталося.
Комусь потрібно зайнятися музейною статистикою тих цінностей, які є в Україні, і тоді скласти пропорційне співвідношення до того, що вивезено… Єдине, що можу припускати із власного дослідження — левова частка наших шедеврів сьогодні вже поза Україною.
Ця тема має глибоке історичне коріння і чимало векторів як на Захід так і на Схід до різних наших сусідів. Маємо говорити і про скарби Вавеля у Польщі, де перебувають, зокрема, меч гетьмана Петра Сагайдачного, булава гетьмана Богдана Хмельницького. Навіть золотий хрест Вавеля, біля якого свого часу молився папа Римський Іван Павло ІІ, зроблений із двох золотих діадем галицьких князів, які король Казимир забрав ще в XIV столітті з Високого замку у Львові. І з цього часу можемо говорити про різноманітне викрадення, вилучення, вивезення скарбів з України. Наші цінності є в музеях Відня, Бухареста, Будапешта та інших столиць монархій, у складі яких перебувала довгий час Україна. Більшість із цих скарбів ми не можемо повернути — на жаль, такими є історичні і юридичні реалії. Однак маємо про них знати, їх публікувати і досліджувати, щоб вони були представлені в нашій культурі.
Україна завдяки мистецтву і культурі здатна на себе заробляти, якщо правильно організувати культурний менеджмент. Наша багатюща культурна спадщина — це капітал, який працює сторицею на державу, націю. Передовсім це наш ідеологічний і духовний фундамент, без якого ми є тільки територією. Тоді за що воюємо?»

Серпень21/ 2016

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України