• Сьогодні: Субота, 2 Липня, 2022
Інфо ПС

Як можна втратити бізнес чи гроші за одну ніч

Gamestorming Workshop  Які промахи допустило Міністерство юстиції України при спрощенні порядку проведення реестраційних дій та введенні інституту приватних виконавців та чим це загрожує?

Чи були такі законодавчі помилки свідомими – достеменно невідомо, але вони однозначно стали підставою для збагачення привладних бізнесменів за рахунок використання рейдерських схем і захоплень підприємств.

Для багатьох власників українських агрокомпаній новини про зміну учасників юридичної особи в Єдиному державному реєстрі за одну ніч, без їх відома та підписів, стали шокуючими. Вчора ти ще був власником компанії, а сьогодні уже ні.

20 Amazing Travel Tips You Should Know About

І все завдяки нотаріусу, розташованому у прифронтовій зоні, який не міг перевірити справжність підписів учасників товариства та не мав права вимагати їх нотаріального посвідчення, оскільки Мінюст скасував вимогу про таке посвідчення при вчиненні реєстраційних дій.

Здавалося б – послаблення, спрощення ведення бізнесу, крокуємо до Європи, а фактично, з нашим менталітетом та рівнем злочинності, – отримали ще одну загрозу для бізнесу. Хотіли, як краще – вийшло, як завжди.

Для чого змінюють власників та директора компанії? Є дві основні причини: для збору урожаю власними структурами та для отримання відшкодування ПДВ на підконтрольні рахунки.

Зловмисникам, наприклад, стало відомо, що агрокомпанія має невідшкодований ПДВ на велику суму. У нічого не підозрюючого нотаріуса вони за підробленими підписами змінюють засновників компанії та директора. Далі «домовляються» з податковими органами про відшкодування ПДВ на новостворений рахунок у банку, і як тільки таке відшкодування відбувається – переказують грошові кошти фірмам-одноденкам, які є частиною конвертаційного центру. На виході СХЕМИ, щоправда з деякими втратами, отримується готівка. Справжні власники компанії, звісно, доб’ються скасування реєстраційних дій, повернуть собі компанію, але уже з відшкодованим ПДВ та без грошей на рахунках.

Так само зі збором урожаю. Його припинення юридичними методами буде досить складним, адже накази віддає «легітимний» директор. Навіть якщо користуватись механізмом заборони збору урожаю через забезпечення позову, то до відкриття виконавчого провадження на полі може залишитися лише солома.

Що робити та як себе убезпечити?

Компаніям, які володіють великими активами, значними невідшкодованими обсягами ПДВ та дебіторської заборгованості, варто накладати арешт на майнові права та заборону вчинення реєстраційних дій. Це можна зробити шляхом укладення нотаріального договору застави корпоративних прав, або за заявою про забезпечення цивільного позову, наприклад, про стягнення з учасника товариства фіктивної заборгованості. За наявності заборони вчинення реєстраційних дій зміна власників компанії та директора є вкрай складним заходом.

Також можна ввести у структуру учасників компанії іноземний елемент, і тоді нотаріус чи державний реєстратор буде змушений перевіряти наявність довіреності у «представника» такої компанії.

Краще робити і те, і інше, і навіть користуватись послугою щоденного моніторингу державних реєстрів, яку сьогодні надають багато юридичних компаній.

А от вихід із такої ситуації шляхом встановлення обмежень повноважень директора є досить слабким, оскільки нові учасники товариства зазвичай у тому ж протоколі знімають обмеження повноважень директора.

У Верховній Раді України сьогодні вже лежить законопроект про повернення обов’язкового нотаріального засвідчення підписів учасників господарських товариств. Але до прийняття такого закону, враховуючи специфіку та швидкість роботи Ради, цілком можливо встигнути втратити компанію або чесно зароблені гроші.

Бережіть себе та думайте про свою безпеку та безпеку капіталу заздалегідь!

 

АНДРІЙ ПАВЛИШИН

Жовтень03/ 2016

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України