• Сьогодні: Четвер, Лютий 27, 2020
Інфо ПС

ВИТОКИ СУРКОВА: ВНУТРІШНЯ СТОРОНА ГІБРИДНОЇ ВІЙНИ РОСІЇ В УКРАЇНІ

Королівський Об’єднаний інститут оборонних досліджень опублікував матеріал під назвою “The Surkov Leaks: The Inner Workings of Russia’s Hybrid War in Ukraine”, в якому проаналізував електронні листи з Кремля. Даний витік інформації відкрив світу нові деталі підривної діяльності Росії в Україні.

Цей матеріал являє собою інструкцію по веденню Росією підривної війни. Експерти досліджували електронні листи кремлівських чиновників, в тому числі і Владислава Суркова, помічника Путіна.
Витоки інформації охоплюють період з 2014 року, коли Росія почала реалізацію своєї мети – перекроїти південно-східну Україну. Коли кремлівській владі це не вдалося, за винятком псевдодержав, які були створені в Донецьку і Луганську, Москва перейшла до просування сепаратистського руху в Україні, кінцевою метою якого була федералізація нашої країни. Ця кампанія триває і сьогодні.
Задовго до військової фази українсько-російського протистояння дії Кремля в Україні полягали в тому, щоб домогтися політичного впливу і зупинити зближення країни з Заходом, за чим піде вступ в ЄС і НАТО.
На прихованому рівні Росія втрутилася в українські вибори, організувала і профінансувала всеукраїнську кампанію “м’якої федералізації” країни, спробувала змінити Конституцію України і створила ілюзію масової підтримки своїх зусиль. Все це було зроблено на тлі внутрішньої слабкості України, чому сприяла корупція.
У своїй підривній діяльності Кремль спирався на ідеологічних союзників і проплачених найманців.
По суті, діяльність Росії в Україні є переосмисленням “активних заходів”, однією з форм політичної війни, вперше застосованої Радянським Союзом. Стратегія цих активних заходів тісно пов’язана з концепцією, відомою як “рефлексивний контроль“, що дозволяє маніпулювати противником при прийнятті рішень, що ведуть до його власної поразки. Для цього Кремль провів детальне дослідження тонкощів українського повсякденного життя, щоб зрозуміти український світогляд і виявити вразливі місця, які можна згодом використовувати. Потім, застосовуючи засоби масової інформації, провокаторів і проплачені мітинги, він створив так звану віртуальну реальність, покликану змусити Україну приймати рішення, вигідні РФ.

 Три “транші” витоку інформації

Перший “транш” – 2347 електронних листів з поштової скриньки prm_surkova@gov.ru, опублікованих в Інтернеті 25 жовтня 2016 року. Другий “транш” – 435 листів з поштової скриньки pochta_mg@mail.ru, опублікованих 3 листопада 2016 року.
За змістом електронні листи можна групувати наступним чином:
• більш високі рівні російської стратегії підривної діяльності в Україні та Грузії, включаючи дискредитацію західних ліберальних інститутів і цінностей;
фінансування та управління окупаційними адміністраціями в Україні та Грузії («ЛНР» і «ДНР» в Україні, Абхазія і Південна Осетія в Грузії);
тактика “м’якої федералізації” в Україні та запобігання руху країни на Захід;
• загальна політична ситуація і дискурс ЗМІ в Україні.
Третій “транш” електронних листів “прийшов” з акаунтів двох інших високопоставлених чиновників: першого заступника Суркова Інала Ардзінби (1 046 листів), який курував і через якого відбувалося фінансування проектів, спрямованих на “м’яку федералізацію” України; лідера харківської Компартії Алли Александровської та її сина Олександра Александровського (337 листів з поштової скриньки fedor_fedorov53@mail.ru), який листувався з І.Ардзінбою. Цей третій “транш” був опублікований і проаналізований проектом InformNapalm 2 листопада 2017 року.
В електронних листах розкриваються деталі повсякденних операцій Росії з дестабілізації обстановки в Україні. Особливо вони описують, як Кремль досліджував слабкості України, розшукував “інсайдерів“, яких можна використовувати для розколу суспільства.
Цей третій витік електронних листів особливо цінний саме тому, що зусилля Росії по розколу громадянського суспільства отримали мінімальне висвітлення в ЗМІ. Листи показують, що операція РФ із дезінформації населення України була лише частиною ширшої стратегії з “моделювання реальності“.
Цей підхід був використаний і під час президентських виборів в США 2016 року.

Справжність листів

Джерело і справжність електронних листів з поштових скриньок prm_surkova@gov.ru та pochta_mg@mail.ru були поставлені під сумнів відразу після їх публікації. Проте є п’ять факторів, які сильно вказують на справжність листів:
1. Обсяг електронних листів був значним. Підробка такої кількості даних практично неможлива. В електронних листах, у переважній більшості, були щоденні короткі огляди і резюме для моніторингу ЗМІ, у той час як обсяг викритої інформації скромний. Якби ці електронні листи були фальшивими, було б розумно очікувати, що це співвідношення буде зворотним.
2. Ті, чиє листування виявилося “злитим”, наприклад, російський бізнесмен Євген Чичваркін, підтвердили, що повідомлення були справжніми.
3. Події, згадані в електронних листах, дійсно мали місце, наприклад, виступ поп-зірки Роббі Вільямса для Суркова.
4. Журналісти-розслідувачі з Лабораторії цифрових криміналістичних досліджень Атлантичної ради, які спеціалізуються на криміналістичних дослідженнях, заявили, що заголовки тих електронних листів, які вони проаналізували, справжні і їх було б важко підробити в таких кількостях.
5. У січні 2017 року російська ФСБ заарештувала групу хакерів “Шалтай-Болтай” разом з урядовцями, яких звинувачували у співпраці з ними, за злам приватного листування.

Люди, що стоять за Росією в гібридній війні проти України
     Інал Ардзінба, народився в 1990 році в Абхазії, є головним радником адміністрації президента у справах СНД і заступником Суркова. У жовтні 2015 року І.Ардзінбу було оголошено Україною в міжнародний розшук, 6 листопада 2015 року прокуратура в Одеській області заочно звинуватила його у причетності до підготовки зміни територіальної цілісності України. У його листах – звіти про демонстрації, проведені проросійськими активістами в містах Південно-Східної України та заходи, спрямовані на пропаганду сепаратизму. Є також докази втручання в українські вибори.
Алєксєй Чєснаков – колишній заступник секретаря генеральної ради правлячої “Єдіной Росіі“, директор Російського центру поточної політики. О.Чеснаков курував прес-центри “ДНР” і “ЛНР”, які висвітлювали для російських і зарубіжних ЗМІ події на Донбасі. Проте він спростовував свою причетність до проекту “Новоросія”.
Андрєй Ашкєров – філософ і протеже Суркова, у 2013 році опублікував книгу під назвою “Пропаганда Суркова: краткій курс“. Витік електронних листів розкриває філософське бачення Ашкєровим того, як Росія повинна поводитися з Україною. За його словами, Україна – це “друга голова двоголового орла, вічно дивиться на Захід“. Таким чином, втручання в справи України, що є невід’ємною частиною політики Росії, може бути узаконене необхідністю захистити добробут всього “організму” орла.
Константін Затулін – ще один відомий російський політолог, якого СБУ оголосила персоною нон грата за заяви і дії щодо розпалювання сепаратизму в Криму.
Павєл Бройде був фахівцем зі зв’язків з громадськістю, листувався як із Сурковим, так і з Ардзінбою. Він працював з протоієреєм Української православної церкви Московського Патріархату (УПЦ МП), молодіжним сектором УПЦ МП і місцевими проросійськими організаціями, у тому числі молодіжними організаціями “Наші” і “Молодая гвардія”. У 2012 році він очолював “тіньовий технологічний центр” Партії регіонів Януковича в Запоріжжі.
Місцева преса також пов’язала Бройда з місцевим бізнесменом Євгєнієм Анісімовим, ключовою фігурою в неофіційних структурах влади, котра дозволила олігархам зберегти свою владу в Запоріжжі. Після того, як Анісімов був заарештований в 2013 році, Бройде поїхав в Москву, де пізніше втілював плани Кремля по дестабілізації регіону.
Алєксандр Слабієв, директор PR-агентства, став активним лідером запорізьких сепаратистів в березні і квітні 2014 року під час серії координованих Кремлем протестів, спрямованих на відділення від України. У травні 2014 року, коли стало ясно, що план Кремля по створенню “Новоросіі” провалився, О.Слабієв утік до окупованого Криму, побоюючись арешту. За повідомленнями місцевих ЗМІ, він пізніше приєднався до батальйону “Зоря”, одного з незаконних бандформувань “ЛНР“.
Алєксєй Муратов, колишній депутат в російському місті Курчатовє, недалеко від українського Харкова. Є членом партії “Єдіная Росія” і офіційним представником самопроголошеної “ДНР” в Росії. Він зв’язувався з Ардзінбою електронною поштою kursk18@gmail.com. Муратов працював із мережами проксі-груп для просування ідей “русского міра”, публічно критикував місцеві органи влади після євромайдану в Харкові, Одесі, Дніпрі та Херсоні, а також проводив проросійські мітинги в Україні.
Саргіс Мірзаханян – помічник російського депутата Ігоря Зотова. Електронне листування Мірзаханяна з Ардзінбою, відправлене з поштової скриньки mirsargis@yandex.ru, доводить, що він відповідав за забезпечення підтримки російських проектів із федералізації України.
Пьотр Горбунов, використовуючи адресу електронної пошти gorbunovpetr@inbox.ru, інформував Ардзінбу про соціальні проблеми і суспільні настрої в Харкові. Він також брав участь у проросійському харківському медіа-форумі, на якому підготував проект резолюції, що закликає Президента України Петра Порошенка припинити війну і економічну блокаду окупованого Росією Донбасу.
Антон Давідчєнко – брав безпосередню участь у російських провокаціях в Одесі, Запоріжжі, Дніпрі, Миколаєві та Києві. У лютому і березні 2014 року Давідчєнко очолив акції протесту проти Революції гідності, закликав до федералізації України і відділення Одеської області. 17 березня 2014 року він був затриманий Службою безпеки України. Його засудили до п’яти років позбавлення волі. Однак коли звільнили з-під варти на трирічний випробувальний термін, Давідчєнко втік до Росії.

Економічні інтереси РФ
      Зазначені електронні листи демонструють, що цілі Росії в Україні і в Грузії включали економічну експлуатацію окупованих територій, а також досягнення політичного і військового контролю.
Електронний лист від 23 липня 2015 року з другого «траншу» листів Суркова містив план доставки російського палива в окуповані регіони. Серпневе розслідування 2016 року, проведене Liga.net, показало, що 100% потреб «ДНР» і «ЛНР» у паливі були задоволені російською державною компанією “Промсирьйоімпорт“. Російська компанія була повністю звільнена від сплати експортних мит на нафтопродукти.
Економічний спад через війну, розрив зв’язків із РФ, непопулярні заходи, такі як підвищення тарифів і реформи Трудового кодексу. Електронне листування Ардзінби і Суркова показує, як Кремль прагнув поглибити це невдоволення і стимулював та супроводжував протести по всій Україні протягом 2014-15 рр. У листах описаний один з мітингів у Києві біля посольства США.
У доповіді описані зусилля Кремля по розгортанню сепаратизму в Харкові, Одесі.
Портове місто Одесу заполонили інтенсивні протести проукраїнських і проросійськи налаштованих сил. Кульмінація протистояння відбулася 2 травня 2014 року, коли вуличні бої і пожежа в Будинку профспілок забрали життя 48 активістів. Ця трагедія стала центром російської пропаганди. У РФ події представили як “бійню”, у якій український уряд спалив своїх супротивників живцем.
Витік листів Ардзінби показує, що пожежу спеціально використовували для розпалювання ворожнечі.

Підсумок
     Витік електронних листів високопоставлених чиновників Кремля в 2016 та 2017 роках дають унікальне розуміння військово-політичної підривної гібридної війни проти України.
В Україні, де ступінь втручання Росії на кілька порядків вищий, ніж на Заході, Кремль використовує повний спектр засобів і методів, починаючи від підтримки, наданої звичайними військами і спецназом, закінчуючи економічними, політичними, інформаційними інструментами впливу.
Аналогічну кремлівську діяльність можна спостерігати і в зонах заморожених конфліктів в Грузії, Молдові.
Окуповані території грають важливу роль в стратегії Кремля з дестабілізації України.

(Повний текст розміщений на сайті інституту)

Серпень11/ 2019

Коментарs:

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України