• Сьогодні: Вівторок, 9 Серпня, 2022
Інфо ПС

ВІД ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ ДО ЛІЦЕЮ

1 лютого стартує громадське обговорення реформування освіти на Стрийщині, яке триватиме цілий рік.

          Станом на сьогодні на території Стрийської міської територіальної громади функціонує 23 заклади загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів; 13 – закладів І-ІІ ступенів, 8 – початкових шкіл. У них загалом навчаються 11268 учнів.

          Згідно із новим законодавством заклади середньої освіти більше не матимуть позначок ступенів. Натомість з’являться нові терміни: “початкова школа”, “гімназія”, “ліцей”.

         Відповідно до вимог Закону відбуватиметься зміна типу та назв закладів середньої освіти Стрийської міської ради. Зміни розпочнуться вже цього року і завершаться 2027 року.

         Щодо шкіл у сільській місцевості – реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти можлива тільки після громадського обговорення.

ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ

ПРО ПРОВЕДЕННЯ ГРОМАДСЬКОГО ОБГОВОРЕННЯ ЩОДО ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ, РЕОРГАНІЗАЦІЇ ЗАКЛАДІВ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ НА ТЕРИТОРІЇ СТРИЙСЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

І. Найменування організатора громадського обговорення: Стрийська міська рада.

Ініціатор громадського обговорення: Управління освіти Стрийської міської ради.

         Запрошуємо вас долучитися до громадського обговорення проектів Плану реалізації стратегічних цілей розвитку освіти Стрийської міської ради на 2022-2027 роки, перспективної, оптимальної, спроможної мережі закладів загальної середньої освіти Стрийської міської ради на 2022-2027 роки.

ІІ. Мета проведення громадського обговорення:    Врахування думки мешканців Стрийської міської територіальної громади щодо перейменування, реорганізації закладів загальної середньої освіти на території громади.

IІІ. Нормативне забезпечення:

Відповідно до пункту 30 частини 1 статті 26, статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 78 Господарського кодексу України, пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій», постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2020 року № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів», Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій», Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Закону України “Про повну загальну середню освіту” від 18 березня 2020 року, не вживаються терміни «І ступінь» чи «І-ІІ», «І-ІІІ ступені». Натомість Закон містить терміни “початкова школа”, “гімназія”, “ліцей”. Зокрема, Стаття 32 «Утворення, реорганізація, ліквідація та перепрофілювання закладу загальної середньої освіти» говорить: 1. Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники). 2. Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади. Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу), приймають районні, міські, сільські, селищні ради. Рішення про утворення початкової школи як структурного підрозділу у складі гімназії, його реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймає (приймають) засновник (засновники) такого закладу освіти. Під час утворення закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний враховувати вимоги ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти. У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти. Реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проєкту, відповідного рішення засновника.

Стаття 35. Типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти: 1. Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують: початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти; гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти; ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.

Конституція України (ст. 143). Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 26) «Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради».

Закон України «Про освіту» набрав чинності 28 вересня 2017 року. Згідно з підпунктом 13 пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону переоформлення установчих документів закладів освіти з метою приведення їх у відповідність із Законом здійснюється протягом пяти років з дня набрання чинності Законом. Відповідно до пункту 5 цього ж розділу Закону засновникам закладів освіти рекомендовано протягом п’яти років привести установчі документи закладів освіти у відповідність із Законом.

         Таким чином створення об’єднаної громади надало жителям широкі можливості для формування своєї унікальної та ефективної системи управління освітньою сферою, яка в кінцевому рахунку допоможе підвищити якість освітніх послуг і заощадити кошти громади. Заходи з оптимізації шкільної мережі планується провести з метою створення єдиного освітнього простору, раціонального та ефективного використання наявних ресурсів, їх спрямування на задоволення освітніх потреб учнів та вихованців. Дія прийнятого рішення поширюватиметься на учнів та їх батьків.

         Станом на 01.01.2022 року на території Стрийської міської територіальної громади функціонує 23 заклади загальної середньої освіти ІІІІ ступенів; 13 – закладів І-ІІ ступенів, 8 – початкових шкіл, у них загалом навчаються 11268 учнів. Розпорядник коштів, керуючись пунктом 28 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого КМУ від 28.02.2002 №228 із змінами, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 р. № 618, встановлює, що витрати повинні бути приведені у відповідність з бюджетними асигнуваннями. Для цього чисельність працівників установ, затверджених за штатним розписом, повинна бути приведена у відповідність з визначеним фондом оплати праці. Надмірні витрати на утримання позбавляють можливості реінвестувати кошти громади у розвиток шкіл, які забезпечують більш високу якість освітніх послуг, крім того додаткове фінансування виділяється з коштів Стрийської міської ради, що могли б бути спрямовані на розвиток інфраструктури, співфінансування проєктів тощо. Враховуючи те, що державна освітня субвенція покриває лише заробітну плату педагогічного персоналу, громада за рахунок місцевого бюджету фінансує комунальні послуги та утримання технічного персоналу. Варто зауважити, що міська рада витрачає значні кошти на опалення напівпорожніх приміщень шкіл, хоча ці кошти громада могла б вкладати в енергоефективні заходи та спрямовувати на проекти розвитку.

          Розрахункова наповнюваність класів визначається з урахуванням кількості населення та щільності його проживання і є основною складовою у розрахунку субвенції з державного бюджету, яка передбачена на заробітну плату педагогічних працівників. Вартість утримання одного учня в ЗЗСО Стрийської міської територіальної громади наведена у додатку 2.

  На сьогодні чимало жителів сіл Стрийської громади вбачає проблему тільки в умисних намірах влади закрити школи через відсутність належної кількості учнів, тобто, наповнюваності, а, також, через великі витрати на їх утримання. А тому і вирішення проблеми вбачають тільки в тому, щоб «відстояти» школи, лише б школа працювала, а в іншому випадку, на їх переконання, немає школи – немає села. Та втім, головне не це.  Головне – це якість знань, рівень підготовки учнів, вміння набувати навиків спілкування в колективі однолітків, вчитися здобувати лідерські навики, мати можливість повноцінного розвитку своїх здібностей та творчої майстерності. Бо тільки у конкурентному учнівському середовищі є у дітей мотивація до кращих результатів у навчанні. А завдання школи, насамперед, – давати дітям якісні знання. Школа – це установа, яка фінансується з державного бюджету і повинна забезпечувати всіх дітей освітою на рівні Державного стандарту. Тож, ті батьки, які турбуються за майбутнє своїх дітей та прагнуть забезпечити їх успішне майбутнє, надають можливість навчатися в навчальних закладах, де впевнені, що їх діти зможуть здобути якісні знання. Отже, можливими варіантами вирішення питання щодо перспективного планування спроможної освітньої мережі на території Стрийської міської територіальної громади пропонуються на розгляд та громадське обговорення за наступним планом:

ІУ. Формат проведення громадського обговорення: публічне громадське обговорення передбачатиме проведення на базі закладів загальної середньої освіти громадських слухань, засідань за круглим столом, зборів, зустрічей з громадськістю і колективами ЗЗСО з дотриманням протиепідемічних заходів задля запобігання поширенню на території Стрийської міської територіальної громади гострої респіраторної хвороби COVID–19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

         Пропозиції та зауваження приймаються у письмовій формі із зазначенням особи та контактної інформації заявника. Пропозиції, розповсюджені через соцмережі, до уваги прийматися не будуть. До участі в обговоренні запрошуються всі мешканці Стрийської міської територіальної громади.

V. Місцезнаходження та адреса електронної пошти, номер телефону організатора громадського обговорення, за якими можна отримати консультації з питання, що винесено на громадське обговорення: управління освіти Стрийської міської ради, м. Стрий, вул. Шевченка, 107, e-mail: upravlinnja-smr@ukr.net, тел. (03245) 5-32-31. VІ.Прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення: Павлучкович Галина Романівна – юрист управління освіти Стрийської міської ради; тел. 0938597785.

VII. Свої зауваження та пропозиції просимо подавати з 01 лютого 2022 року по 01 лютого 2023 року на поштову адресу: м. Стрий, вул. Шевченка, 107 та електронну адресу: upravlinnja-smr@ukr.net.

VІІI. Строк і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в ході проведення громадського обговорення зауважень та пропозицій здійснюється організатором. Після отримання висловлених пропозицій та проведеного аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення на сайті Стрийської міської ради.

https://stryi-rada.gov.ua/news/

Січень31/ 2022

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України