• Сьогодні: Вівторок, 4 Серпня, 2020
Інфо ПС

УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО НА РОЗДОРІЖЖІ: 60% ГОТОВІ ПОЗБУТИСЯ ВСЬОГО УКРАЇНСЬКОГО, ТІЛЬКИ Б НЕ БУЛО ВІЙНИ

Про мир озброєних і про війну безоружних


Добре, що частина з нас стала настільки дорослою, що відверто визнає: або ми у цій війні переможемо, або путінська Росія знищить все українське. Ось тут у нашому суспільстві починається роздоріжжя.

60 відсотків опитаних соціологами бачать і визнають, як факт, війну Росії проти України. І 60 відсотків не мають жодного бажання зі зброєю в руках захищати країну від зовнішньої агресії. Ось ці 60 відсотків у другій групі і є електоральною базою і “Слуги” і Опоблоку. Зараз всіляко політики грають на інстинктах цих 60%. Які вони?
Людям властиво без спеціального виховання і десятилітньої мілітаристької атмосфери бути пацифістами. Перемоги Гітлера на початку 2-ї світової стали можливими у тому числі тому, що європейці не хотіли воювати. Там прийняли погляд Е-М Ремарка на війну, як суцільний жах і безглуздя. А НСДАП розгорнула ще до заволодіння офіційною владою надпотужну мілітаристську-реваншистську пропаганду, вкрутила уже в кінці двадцятих у свою орбіту молодь і навіть дітей. Саме з них у 39 році вийшли чудові вояки.
Або згадати реакцію американського суспільства, яке через 20-25 років виростило покоління хіппі, які не пам’ятали і не хотіли пам’ятати 2-світову війну, а хотіли всіх обнімати, займатися коханням і курити травку. Вони змусили свій уряд припинити з ганьбою для військових США будь-яку активність у В’єтнамі.
Водночас сучасний геній – реформатор Лі Куан Ю, який спостерігав, як комуністична чума з Китаю і В’єтнаму наповзає до всіх сусідів, вводив безпрецедентні заходи з мілітарного виховання населення, яке на момент проголошення Сінгапуру незалежним, являло собою пару мільйонів зденаціоналізованих маргиналів: китайці зі своїм місцевим діалектом, індуси, малайці… І звернувся Лі Куан Ю за допомогою в організації оборони насамперед до спеців із Ізраїлю. І створив з маргиналів націю. У тому числі (але не тільки) за рахунок агресивно-безкомпромісної установки: це наш острів, наша земля, і ми нікому її не віддамо.
Спроба Гітлера встановити контроль над заможною Швейцарією, де було чимало німецькомовних, зазнала повного провалу. І не через складний гірських рельєф. Ні. Причина – у багатостолітньому мілітарному вихованні юнацтва. Кожен дім – це малий арсенал стрілецької зброї. Кожен юнак мирної Швейцарії (700 років без війни) проходить військову підготовку і періодичні військові збори.
Ми за минулі роки не вибрали до кінця концепцію суто кадрової армії з відповідною фінансовою винагородою. І не розгорнули заходи із внутрішньої мобілізаційної готовності населення до відсічі агресору – 80-90 відсотків призовників, зрозуміло, просто не йдуть у військомати.
Між тим, тільки останній варіант (Сінгапура-Ізраїлю) нам лише і підходить. І справа не в грошах.
Наша культурна, історична, ментальна близькість з росіянами настільки очевидна, що сьогодні ті самі 60% готові позбутися всього українського, тільки б не було війни. Вони, як малюки, думають, що на цьому – на поглинанні Росією – для них і їхніх дітей війни й закінчаться. Як свідок афганської авантюри, можу розчарувати: ця машина комуністичної і пост-комуністичної імперщини вбере всіх пацифистів в себе і пожене на нові війни.
Не підходить суто професійна армія без довготермінового патріотичного виховання ще й тому, що спеціалісту на станції ППО БУК всеодно на кого працювати, всеодно кого збивати: російські, українські чи цивільні малазійські літаки.
І як показують політичні настрої цього року, не підходить орієнтація на кадрових військових й ігнорування патріотичного потенціалу населення і з політично-стратегічної точки зору. Не підходить настільки, що це можна вже називати катастрофою.
Порошенко дуже хотів подобатися пацифістам – демократам Євросоюзу. І всіляко ізолював населення з його непередбачуваними добровольцями від війни. Зрештою, цього від нього просто вимагали партнери – приберіть парамілітарні неформальні об’єднання з суспільного життя.
Лише днями, через 5 років від початку війни, пост-майданна Верховна влада визнала можливим підтримати на державному рівні юнацьку патріотичну організацію Пласт. Хоч щось.
Зеленський тим паче не стане розгортати виховання молоді у про-українському мілітарному дусі. Можливим це стане через певний політичний цикл. І через наочність катастрофічності пацифізму для тих самих 60% у наших конкретних історичних геополітичних умовах.

 

Віктор ЛЕШИК, журналіст-міжнародник

Червень10/ 2019

Коментарs:

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України