• Сьогодні: Субота, 23 Січня, 2021
Інфо ПС

УКРАЇНА НЕЗНАНА-7: ПОМИЛКУ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА ВИГІДНО ВИКОРИСТОВУВАЛИ КОМУНІСТИ

        На жаль, у багатьох моїх ровесників (і молодших трохи) уявлення про історію України часто складалися лише на основі знань із радянської середньої школи чи вузів і часто – з текстів художньої літератури.

        Зокрема, одним із шокуючих літературних пам’ятників з історії Коліївщини є поема Тараса Шевченка “Гайдамаки“. Навіть у вузі ми читали її в урізаному вигляді. Але епізод, де один із очільників повстання Іван Гонта вбиває своїх дітей, для прочитання доступним був. І ніхто з викладачів тоді нам не сказав: це лише домисел поета, насправді Іван Гонта нікого зі своїх дітей не вбивав. Ось як це написано у поемі:

Панове громадо!

Я присягав, брав свячений

Різать католика.

Сини мої, сини мої!

Чом ви не великі?

Чом ви ляха не ріжете?..»

«Будем різать, тату!»

«Не будете! не будете!

Будь проклята мати,

Та проклята католичка,

Що вас породила!

Чом вона вас до схід сонця

Була не втопила?

Менше б гріха: ви б умерли

Не католиками;

А сьогодні, сини мої,

Горе мені з вами!

Поцілуйте мене, діти,

Бо не я вбиваю,

А присяга». Махнув ножем —

І дітей немає!

Попадали зарізані.

«Тату! — белькотали. —

Тату, тату… ми не ляхи!

Ми…» — та й замовчали.

«Поховать хіба?»

«Не треба!

Вони католики.

        Цей епізод надихнув геніального художника Опанаса Сластіона на його ілюстрацію, що додається до допису. Сильний емоційний текст. Сильний візуальний образ від графіка. Але діти Гонти, чотири доньки і син, лишилися живими, і їхній батько у спражньому житті був дещо іншим: сміливим, безжальним, мстивим, мужнім, безстрашним, але не аж до такої міри релігійним фанатиком, щоб вбивати власних дітей
        Із документально вивірених джерел відомо, що дружину і чотирьох дочок Ґонти доставили з Розсішок до Умані, де кілька разів прилюдно відшмагали різками і відправили у заслання. Єдиного сина (двох ніколи і не було) Ґонти гайдамацький сотник П. Уласенко зумів вивезти до Молдови. За метричними книгами Христинівщини, родичі Гонти жили в селах: Шукайвода (1802 р.), Притика (1803 р.), Христинівка (1820-ті роки), після відміни кріпосного права вони покинули Христинівщину.

        Хіба цього не було відомо історикам? Відомо було і давно. Але за комуністів помилку Тараса Шевченка вигідно використовували для виправдання безкомпромісної “класової боротьби поневолених проти поневолювачів”.

Viktor Leshyk

Червень29/ 2020

Коментарs:

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України