• Сьогодні: Субота, 23 Січня, 2021
Інфо ПС

УКРАЇНА НЕЗНАНА-5: КУДИ ЗНИК ХМЕЛЬ З-ПІД БЕРЕСТЕЧКА


       Найбільша в історії козацько-польської війни битва – під Берестечком – точилася 12 днів і ночей. Починалася, коли козацьке війське було під орудою гетьмана Хмельницького, але після зникнення Богдана Михайловича закінчилася розгромом під орудою обраного під час боїв гетьмана Богуна. І вінницький полковник Богун уже був третім гетьманом після Хмельницького за ці дні: Філімон Джиджалій, потім Матвій Гладкий, і врешті – Богун. А де Хмельницький? Як і куди він зник у самому розпалі бою?


         Пишу не історичний трактат, тому скажу так: історики не мають єдиної версії. Одні вважають, що його у полон захопив і зрадив справу усієї битви союзник козаків кримський хан Іслям III Ґірей. Інші вважають, що чомусь гетьман Хмельницький сам пішов до хана і попросив притулку, і вони разом полишили поле бою.

         Мені цікава у розвитку саме остання версія. Саме перед битвою під Берестечком з родового хутора Суботова до Хмельницького надходить повідомлення, що його син Тиміш, який ненавидів другу дружину свого батька – красуню Мотрону Чаплинську, повісив у Суботові її та ніби-то її полюбовника-скарбничого. Є думка, що Богдан-Зиновій, який страшенно любив Мотрону, просто впав у тяжку депресію. Якщо врахувати, що шляхтянка Чаплинська була першою дружиною найлютішого ворога Богдана – Даніеля Чаплинського і не раз рятувала життя Хмелю, то можна уявити які почуття збурили душу полководця, якому якраз під Берестечком треба була максимальна зібранність і холодна голова.

Viktor Leshyk

Червень23/ 2020

Коментарs:

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України