• Сьогодні: Четвер, 28 Січня, 2021
Інфо ПС

У СВІТІ ДВОЄ НЕПЕРЕМОЖНИХ – ОЛЕКСАНДР МАКЕДОНСЬКИЙ ТА ІВАН СІРКО

Маловідомий факт: на світі є лише два полководці, які не програли жодної битви, всі походи закінчили успішно, захопили всі міста, котрі брали в осаду. Один із них це Олександр Македонський, неофіційно визнаний найкращім полководцем всіх часів та народів. А другий це український козак Іван Сірко (1605)-1680), він обирався запорожцями на посаду кошового отамана рекордну кількість раз.

Сірко мав феноменальний військовий талан: за життя він провів 55 походів проти Османської імперії та 65 великих битв і 179 сутичок з ворогами і у всіх з них здобув перемогу. Під його керівництвом козаки захоплювали: Очаків, Білгород-Дністровський, Ізмаїл, Кілію, Тягиню (Бендери), Арабат, Перекоп, Ясси, Кафу, Бахчисарай, Трапезунд.

Перша велика перемога під командуванням Сірка сталася 1646 року в ході тридцятирічної війни. Запрошений французами 2,5-тисячний загін запорізьких козаків, на чолі яких стояли Богдан Хмельницький та Іван Сірко за одну ніч взяли іспанську фортецю Дюнкерк, яку французька армія принца Конде не могла захопити п’ять років. Фортеця Дюнкерк знаходилася в руках іспанців і мала стратегічне значення — її називали «ключом від Ла-Маншу». Вдячні французи на честь перемоги Івана Сірка встановили пам’ятник козакам на березі Ла-Маншу.

На початку 1670-х років на переправі в пониззі Дніпра Сірко з 2 тисячами козаків розбив 10 тисячну татарську армію.

 1675 у битві біля Чортомликської січі під його керівництвом була розбита 15 тисячна турецька армія. Внаслідок нічного бою врятувалися лише 3 тисячі, а втрати козаків не перевищили 50 душ. Часто з цією перемогою пов’язують лист Мухаммеда IV до запорожців і славнозвісну відповідь йому. Наступного року Сірко здійснив з 20 тисячною козацькою армією похід у Крим і став першим козацьким отаманом, якому вдалося захопити столицю Кримського ханства Бахчисарай.

Цікаво, що його полководницький талант породив серед козаків міф, що Сірко є характерником (чаклуном, ясновидцем). Після його смерті висушену праву руку запорізькі козаки брали у всі важливі походи, намагаючись закликати військову удачу.

Похований І.Сірко біля Чортомлицької Січі – нині село Капулівка Нікопольського району Дніпропетровської області.

Січень18/ 2019

Коментарs:

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України