• Сьогодні: Неділя, 3 Липня, 2022
Інфо ПС

ТВОЯ ПЕРСОНАЛЬНА ПРАВДА НЕ ЗАХИЩАЄ ТЕБЕ ВІД ЗАГАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

     В українського письменника потенційне коло зацікавлених становить сорок мільйонів читачів. Інша річ, чи має сам письменник їм що сказати.

Можливість говорити й чути – це насправді велика розкіш, яку дає заняття літературою.

    Література має бути максимально присутньою в цьому житті. З літературою життя набуває бодай якоїсь адекватності.

Постійно доводиться чути нарікання на те, що частина українців «ігнорує» цю війну, не помічає її, дистанціюється від неї. Мабуть, так і є. Її справді важко весь час тримати в собі, зокрема й через паскудну перекрученість і оцю ось тотальну гібридність. Навіть у прифронтових містах, трішки віддалених від зони обстрілу, постійно натикаєшся на це бажання витіснити війну з реальності, не пускати її у сонячні квартали і в тихі двори. Бажання цілком зрозуміле, але від того, що ти ігноруєш війну, війна не обов’язково буде ігнорувати тебе. Тому вкрай важливо, мені здається, не відвертатися від неї й від тих, кого вона торкнулася фізично, безпосередньо.

Розумію, що у всіх давно алергія на фразу «почути Донбас». Але тут річ не в Донбасі – річ у загальній суспільній глухоті, в тому, що Донбас «не чують» лише тією мірою, якою сам Донбас не чує всіх інших. У будь-якому разі, для мене завжди було важливим ретранслювати голоси, які зазвичай не потрапляють в ефір. Якби ми почали говорити про призначення літератури, я, мабуть, погодився б із тим, що одним із її призначень і є фіксація та збереження ось таких голосів, «голосів бідних людей» за Мілошем.

   Я не доношу правду до читача, скоріше, даю йому можливість самому визначитися – за ким правда. В мене є своя думка щодо подій, проте я намагаюсь її не нав’язувати. Загалом, якщо вже говорити про правду, то твоя персональна правда не захищає тебе від загальної відповідальності.

Нас на Сході довго й старанно позбавляли багатьох речей, необхідних людині для впевненості й гармонії. Скажімо, такої речі, як пам’ять. Зрештою, це ж знову таки стосується не лише Донбасу.

Політична та соціальна атмосфера останніх двадцяти років на Донбасі не надто сприяла громадянській активності та свідомості місцевих мешканців. Для багатьох із них тут усе лише починається. Власне, саме тому, на мій погляд, так важливо сьогодні підтримувати ці регіони.

Сергій ЖАДАН, письменник

Серпень02/ 2017

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України