• Сьогодні: Субота, 23 Січня, 2021
Інфо ПС

ЦЕ ОДИН ІЗ ТИХ ЗЛОЧИНІВ, ЯКИЙ МАЄ БУТИ ЗАСУДЖЕНИЙ І В УКРАЇНІ, І В ПОЛЬЩІ

АкціяВіслабула лише одним з епізодів під час масової депортації українців Польщі у 1944 — 1951 роках. Вона тривала лише кілька місяців і відбувалася 1947 року.

             Близько 700 тисяч українців були вигнані зі своїх рідних домівок, де жили з діда-прадіда, протягом 1944—1951 років. І найбільш активною фазою переселення були 1944-46 роки, коли було переселено близько 600 тисяч. Причому, якщо до кінця 1944-го — початку 1945-го зберігалася бодай якась видимість добровільності, то вже з вересня 1945 року польський комуністичний уряд використовував, в тому числі, війська для того, аби виганяти українське цивільне населення. Відповідно це однозначно було прикладом злочину комуністичного тоталітарного режиму. Я переконаний, що це один із тих злочинів, який має бути засуджений і в Україні, і в Польщі.

В ході переселень були факти, які можна називати воєнними злочинами чи навіть злочинами проти людяності.

Причому, ті злочини чинили різні структури — як структури польського підпілля, до прикладу Армія Крайова знищила одне з найвідоміших сіл Павлокома в березні 1945 року. Так само воєнні злочини чинили вояки офіційного Войська Польськєго – прикладом можуть бути Завадка Морохівська, Терка. Ці села були знищені разом з усім цивільним населенням, і про ці злочини треба говорити.

“Операція “Вісла” є найвідомішим етапом переселень 1944—1951 років. Але не можна зводити всі ці переселення до операції “Вісла”. Плюс треба пояснювати, що це — різні процеси. Якщо ми говоримо про переселення 1944-46 років, то українців виселяли на територію УРСР, спочатку — в західні області України, потім у південні області України. Якщо ми говоримо про акцію “Вісла”, то вона відбувалася вже у 1947 році, і виселення відбувалося на території Польщі — в Північно-Західну Польщу. Так, це були ті самі українці, з тих самих земель, і вони так само постраждали, але все-таки – це різні аспекти виселенської політики комуністичного тоталітарного режиму.

Але їх не треба змішувати, тому що операція “Вісла” – це операція, яка тривала тільки протягом кількох місяців в 1947 році. А ми говоримо про ширший аспект цих депортацій. Водночас, коли ми говоримо про ці депортації, важливо їх вплітати в ширшу депортаційну політику комуністичного тоталітарного режиму, нагадувати про те, що цей злочинний інструмент комуністи використовували активно і, зокрема, його жертвами ставали цілі народи.

В тому ж 1944 році, кілька місяців перед підписанням угоди СРСР з комуністичною Польщею, відбулася депортація кримськотатарського народу, ще перед тим — депортація чеченців та інгушів. Тобто, це насправді явища приблизно одного порядку.

 

Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

Жовтень03/ 2019

Коментарs:

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України