• Сьогодні: Понеділок, 13 Липня, 2020
Інфо ПС

ТОРГСІН ВИКАЧАВ ІЗ ЛЮДЕЙ УСЕ

Організований характер Голодомору не викликає жодного сумніву.

Услід за героєм фільму Агнєшки Голанд журналістом Гаретом Джонсом я так само задався запитанням: чому, коли весь цивілізований світ був занурений у глобальну економічну кризу, в СРСР будували сотні заводів-гігантів, йшла надпотужна електрифікація країни? За які кошти?
Мені видається, що і висновок журналіста і за ним висновок кіноглядачів про джерело фінансування індустріалізації не є цілком точним. Складається враження і не тільки після перегляду свіжого фільму “Гарет Джонс”, що більшовики конфісковували все зерно у селян, продавали його за валюту за кордон і з того будували заводи. Але факти говорять про інше.
СРСР після революції і громадянської бійні втратив колишню репутацію надійного постачальника зерна на світові ринки збуту. Понад те європейцям і американцям не раз у 20-ті доводилося в СРСР завозити гуманітарну продовольчу допопомогу, як це було під час страшного голоду на Поволжі.
Європа, фермери Канади, США самі у час кризи 30-х шукали ринки збуту і могли засипати самостійно своїм збіжжям будь-який найбільший ринок.
Деталі голодомору, суть цієї операції зникли після розстрілу основних організаторів акції у 1937-1938 рр. Але деякі ріжки від сатани залишилися стирчати.
Коли вимирання українців набувало по-справжньому жахаючих розмірів і становило загрозу індустріалізації, раптом знаходилися незміряні резерви продовольства. Та й самих промислових робітників голод майже не стосувався.
Тобто пшениця й інші продукти харчування у влади були під рукою. Тоді за які кошті купували все те обладнання для заводів і елетростанцій? За золото і коштовності розграбованих церков, поміщицьких маєтків і головне – населення, яке під страхом голодної смерті за безцінь здавало Торгсіну – спеціально створеній закупівельній організації (Всесоюзне об’єднання для торгівлі з іноземцями створено у 1931 році, ліквідоване у 1936 р.).

Торгсін викачав із людей усе. Під час голоду 30-х пересувні торгсіновські магазини «кочували» голодними селами, обмінюючи борошно на побутове золото. Виснажені люди віддавали останнє: натільні хрестики, обручки і заховані на чорний день царські червінці. Вони хотіли вижити і врятувати своїх дітей. Торгсін за чотири роки своєї роботи обміняв у радянських громадян на продукти більше 64 тонн вагового золота. У 1932 році за обсягами виручки Торгсін посідав 4-е місце серед радянських постачальників валюти, поступаючись лише основним статтям експорту – нафті, зерну і лісу. У 1933 році, завдяки голоду в країні, ВІН ВИЙШОВ НА ПЕРШЕ МІСЦЕ.

Держава отримувало колосальну вигоду, адже в торгсіновських точках переважна більшість найнеобхідніших продуктів (крупи, масло, цукор) продавалося вдвічі-втричі дорожче, ніж при поставках на експорт. В одному з документів Торгсіну із задоволенням відзначалося, що в Польщі за один долар можна купити 1,3-1,8 кг масла, а в СРСР – 250-400 г. При цьому накладні витрати були мінімальні.

У 1936 році Торгсін був ліквідований. Він приніс державі 287 млн ​​золотих рублів. Ця сума золотовалютних цінностей порівнянна з витратами на обладнання для десяти гігантів соціалістичної промисловості: Горьковського автозаводу (43,2 млн руб), Сталінградського тракторного (35 млн руб.), Автозаводу ім. Сталіна (27,9 млн руб.), Дніпробуду (31 млн руб.), Господшіпніка (22,5 млн руб.), Челябінського тракторного заводу (23 млн руб.), Харківського тракторного заводу (15,3 млн руб.), Магнітогорського меткомбінату (44 млн руб.), Кузнецька (25,9 млн руб.) і Уралмаша (15 млн руб.)

Отже, організований характер Голодомору не викликає жодного сумніву. Однак механізми і цілі його набагато складніше були облаштовані, аніж це видавалося кінотворцям і публіцистам 90-х років.

      PS: І країна має знати своїх “героїв”. За 5 років існування Торгсін очолювали:

Моісей Ізраілевич Шкляр (1931—1932)
Артур Карлович Сташевський (1932—1934)
Михаіл Абрамович Левенсон (1934—1936)

А російські історики і досі в захопленні від економіста Сталіна.

Віктор ЛЕШИК, журналіст-міжнародник

Грудень20/ 2019

Коментарs:

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України