• Сьогодні: Понеділок, 8 Березня, 2021
Інфо ПС

ТАК ХТО МИ: НЕАНДЕРТАЛЬЦІ ЧИ ЛЮДИ?

Археологи вважають, що неандертальці були войовничим видом і воювали з людьми протягом сотень тисяч років.

         Близько 600 000 років тому людство розкололося надвоє. Одна група залишилася в Африці і перетворилася в людей. Інша попрямувала сушею до Азії, потім до Європи, ставши Homo neanderthalensisнеандертальцями. Це були не предки людини, а споріднені види, що розвиваються паралельно.

        Про це старший викладач еволюційної біології і палеонтології батского університету (Великобританія) Ніколас Р. Лонгріч розповів у статті в журналі The Conversation.

        За свідченнями Лонгріча, неандертальці були досвідченими бійцями і небезпечними воїнами, з якими могли змагатися тільки люди. Як леви, вовки і Homo sapiens, неандертальці були спільними мисливцями на крупну дичину. У таких хижаків, які перебувають на вершині харчового ланцюжка, мало ворогів, тому перенаселеність веде до конфліктів через мисливські угіддя.

        “Воювати – це по-людськи, а неандертальці були дуже схожі на людей. Ми схожі в анатомії черепа і скелета, і наша ДНК збігається на 99,7%. У побуті неандертальці також не відрізнялися від людей: вони розводили вогонь, ховали своїх мерців, ліпили прикраси з черепашок і зубів тварин, виготовляли твори мистецтва і кам’яні святині. Якщо неандертальці поділяли так багато наших творчих інстинктів, вони, ймовірно, збігалися з людьми і в деструктивній поведінці“, – зазначив вчений.

        Крім того, факт того, що життя неандертальців було зовсім не мирним, підтверджують і археологічні дані: і Homo sapiens, і неандертальці, часто мали травми черепа, переломи передпліччя, рук.

        “Найкраще свідчення того, що неандертальці не тільки боролися, але і досягли успіху на війні – це те, що вони зустріли людей і не були негайно захоплені. Замість цього близько 100 000 років неандертальці пручалися сучасній людській експансії з Африки“, – говорить Лонгріч.

         За словами вченого, вкрай малоймовірно, що сучасні люди зустріли неандертальців і вирішили просто жити і давати жити іншим. Адже зростання населення неминуче змушує людей освоювати більше землі, щоб забезпечити достатню територію для полювання і видобутку їжі для дітей.

         “Замість цього протягом десятків тисяч років люди продовжували дрібномасштабні, але інтенсивні, тривалі конфлікти, війни з переважанням партизанських набігів і засідок. І програвали“, – розповідає палеонтолог.

         Крім того, Лонгріч вважає, що у неандертальців були тактичні і стратегічні переваги. Вони населяли Близький Схід протягом тисячоліть і мали глибокі знання про місцевість, пори року, про те, як жити за рахунок місцевих рослин і тварин. Масивна статура робила їх нищівними бійцями в ближньому бою, а величезні очі давали неандертальцям чудовий зір при слабкому освітленні, дозволяючи маневрувати в темряві для засідок і набігів на світанку.

         “Нарешті ситуація кардинально змінилася на користь людей. Можливо винахід більш досконалої зброї далекого бою – луків, списів, кийків – дозволив Homo sapiens переслідувати кремезних неандертальців на відстані. Також ймовірно, що більш досконалі методи полювання і збирання дозволили людям жити більшими племенами, створюючи чисельну перевагу в битві“, – резюмує він.

         Археологи стверджують, що навіть після того, як примітивний Homo sapiens вирвався з Африки 200 000 років тому, на завоювання неандертальських земель пішло більше 150 000 років.

Більше читайте тут: https://tsn.ua/nauka_it/neandertalci-i-lyudi-voyuvali-ponad-100-tisyach-rokiv-vcheniy-zibrav-cikavi-svidchennya-1663420.html

Листопад09/ 2020

Коментарs:

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України