• Сьогодні: Субота, 13 Серпня, 2022
Інфо ПС

СУВОРА ПРАВДА ВІД МАЙСТРА УКРАЇНСЬКОГО СЛОВА

 

У видавництві «Вежа-Друк» побачила світ нова книга прози Йосипа Струцюка – талановитого волинянина, чия творчість має всеукраїнський та міжнародний резонанс. Це 388-сторінкове видання, як зазначають критики, – унікальна, вкрай необхідна сучасникам художня правда – ключ до української сутності, повідомляє «Волинська правда».
     Йосип Струцюк збірною назвою «На березі крутіжу» об’єднує роман «По дорозі до Савур-могили», оповідання «На ротації», «Помста козацька», «Передсвяток із татарським зіллям», «Журавель», «Рудик», «Після пожежі», «Рідкісний кадр», повісті «Незвичайні китайські шпалери» та «В обійсті чорного диявола». Таким чином, він розширяє часові параметри, здійснюючи художній екскурс і в період Другої світової війни, і в так звану радянську епоху. Та все-таки у контексті художнього пізнання трагідрами сьогодення головне смислове навантаження несуть на собі перше й останнє прозові полотна, а також, до певної міри, оповідання «На ротації».

jbkladunka

Очевидно,один із найвизначальніших текстів 388-сторінкової книги – роман «По дорозі до Савур-могили», який навіть своєю назвою акцентує увагу на реалії Вітчизняної війни з російськими окупантами, війни, котру навіть постмайданна, начебто українська, влада запобігливо називає евфемізмом АТО – антитерористичною операцією.

 

Цілий спектр найгостріших проблем знаходить художнє відображення в повісті «В обійсті чорного диявола», де йдеться і про так звану «бурштинову проблематику» на Волині. Визначення цьому «сонячному каменю», яке звучить з уст Гридня, одного з героїв твору, – водночас як діагноз суспільству. «Люди вже гуторять, що то пекельна смола. Ота, що у пеклі. В неї грішників кидають. І тому вона така грішна», – каже він. Згадавши легенду від Софокла, що бурштин постав зі сліз, Остап висловлює Матвієві «ще одну версію походження бурштину… На цій землі він походить не лишень із сліз, але й крові. Принаймні так вважатимуть нащадки».

 

Попри максимально сувору, чесну правду, Струцюкова «На березі крутіжу» – глибинно оптимістична книга, з якою не має права розминутися вдумливий читач. Адже з цього приводу промовисто мовив письменник і літературознавець Петро Сорока: «Коли читаєш Йосипа Струцюка, засвічується душа і поривається дух, хочеться жити і працювати для України. Така в них латентна сила. У Струцюка кожне слово, ба, навіть титла, дихає Україною».

 

«ВП» нагадує, що Йосип Струцюк – Заслужений діяч мистецтв України, Почесний громадянин Луцька. Він – перший лауреат літературно-мистецької премії імені Агатангела Кримського, лауреат 1-ї Міжнародної літературної премії імені Богдана-Нестора Лепкого, «Благовісту», «Корони Данила», Міжнародної літературної премії імені Григорія Сковороди «Сад божественних пісень», Премії Фонду Тараса Шевченка «У своїй хаті своя й правда, і сила, і воля», літературно-мистецької премії імені Пантелеймона Куліша, літературної премії імені родини Косачів, ряду інших премій.

Грудень04/ 2016

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України