• Сьогодні: Субота, 18 Вересня, 2021
Інфо ПС

ЩОСЬ У ЦЬОМУ КОРОЛІВСТВІ НЕ ТАК… ЩО Ж ТУТ НЕ ТАК?

83.7% населення України вважають, що Україна йде не туди. Так люди сказали соціологам. Яка конкретна причина криється за кожною окремо взятою думкою – тут немає значення. І не намагайтеся з‘ясовувати у нього – що там не так. Інфантилізм навряд чи може притомно пояснити бодай частину з того, що непокоїть людей.

Якийсь Бірюков дивується: із нічєґо возроділась армія, будують он гуртожитки для військовослужбовців, а вони, мовляв, Україна рухається не туди…

Адміністрація президента ширить цей аргумент у мережах – як щось неспростовне, чим можна переконати, що насправді верховний головнокомандувач і гарант Конституції іде в ногу, а усе суспільство, увесь народ (голосом якого є соцопитування) – іде не в ногу.

Влада, мовляв, старається, а вони – суспільство/народ – не задоволені.

Це – типовий погляд ситуативника на речі. Як і в будь-якій іншій сфері…

Суспільство відчуває проблеми інтуїтивно, і для людини, здатної притомно мислити, усе зрозуміло: ЩОСЬ У ЦЬОМУ КОРОЛІВСТВІ НЕ ТАК.

Отже, маємо інформацію для роздумів інтелектуалів-аналітиків: ЩО Ж ТУТ НЕ ТАК?

Системний аналіз становища України справді засвідчує, що і українське суспільство, і українська держава рухаються не туди, куди мали б рухатися.

Озирніться назад і подивіться, ЯКИЙ потенціал успадкувала Україна на час розвалу СРСР. Є статистичні дані станом на 1991 рік і є статистика останніх років. Щось прибуло, а щось щезло… Куди, чому і як?

Бачимо більше втрат, ніж здобутків. Це – сфера, доступна для статистичного аналізу й для кожного, хто вміє зіставляти колонки цифр або інвентарні списки.

Чи бодай хтось в Україні займався цим аналізом?

Є й інший бік медалі, на який українські інтелектуали-аналітики зовсім не звертають уваги. На якому суспільному устрої тримався Радянський Союз? Правильно: на авторитарно-тоталітарному. Чи змінився суспільний лад в Україні з набуттям нею незалежності? Ні, суспільні відносини залишилися такими ж, як і були. Чи можна будувати демократію і ринкову економіку в умовах недемократичного ладу? Не можна.

Можливо, це і є та проблема, яку інтуїтивно відчувають 83.7% українців. Можливо, треба змінити устрій, лад, і все запрацює інакше?

Далі. Який спосіб урядування був в СРСР? Правильно: адміністративно-командний. «Демократичний централізм» «диктатури пролетаріату» через диктат однієї ідеологічно правильної партії, а властиво – її лідера, вождя, фюрера… Чи змінився спосіб урядування в Україні з набуттям нею незалежності? Формально – так: монополії КПРС немає, і сама компартія наказала довго жити.   Фактично нічого не змінилося: «демократичний централізм» проявляється через диктат інституту президента – однієї особи, яка замінила цілу партію, а роль політбюро перебрали на себе… олігархи. Чи можна будувати демократію і ринкову економіку в умовах диктату (примх) однієї окремо взятої особи, яка формально начебто дбає про людей, а фактично зайнята своїми особистими справами? Не можна.

Можливо, це і є та проблема, яку інтуїтивно відчувають 83.7% українців. Можливо, треба змінити спосіб урядування, і все запрацює інакше?

Отже, виходить, що Україна потребує СИСТЕМНИХ ЗМІН, які витягнуть українське суспільство й українську державу з болота «радянського способу життя». Напевно, нагальність саме СИСТЕМНИХ ЗМІН і відчувають інтуїтивно оті 83.7% населення України.

Розумні люди кажуть, що першим кроком у СИСТЕМНИХ ЗМІНАХ в Україні є повернення українського народу до національних традицій і звичаїв. Це можливе через українізацію, відродження козацтва та ін.

Українізація стрімко підніме рівень національної свідомості й громадянської зрілості/відповідальності українського суспільства. І тоді воно само спроможне буде усвідомити, що не так у його державі і само ж розв‘яже ті проблеми, що їх намагаються навпомацки вирішити для народу патерналісти.

Самоочищуючись, суспільство зможе здолати і корупцію як одного з найбільших внутрішніх ворогів, і зовнішнього ворога. І президент (чи гетьман) відтак буде виконувати свої церемоніальні функції перед світом, а дорожними знаками будуть займатися ті, чиї функціональні обов‘язки якраз і пов‘язані з будівництвом доріг…

Отаке нашептали мені 83.7%.

Переконайте мене, що я не маю рації. Чи слабО?

* * *
Один із коментаторів підказує, що цифра – фуфло, а другий – що брехня. Що це змінює? Від цієї цифри танцює Ю. Бірюков і АП цю цифру поширює. Можете збільшити або й зменшити цифру. Назвіть свою цифру! Чи зміниться від цього суть сказаного мною? Ніскільки!

Володимир ІВАНЕНКО
Український Університет

Червень27/ 2018

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України