• Сьогодні: Вівторок, 4 Серпня, 2020
Інфо ПС

РОЗДАВАТИ ДОВГО ЗЕМЛЮ ДЕРЖАВА НЕ БУДЕ

Як українцю отримати безкоштовно 2,28 га землі (інструкція до дії) 

    За словами експертів, держава не буде довго роздавати землю, пише replika-ua. Як отримати належну за законом ділянку і чому українці не поспішають приватизувати землю?

З досягненням 18-ти років кожен громадянин України може безкоштовно отримати п’ять ділянок землі. В цілому можна безкоштовно приватизувати 2,28 га. Згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України, держава може передати громадянинові не більше двох гектарів для ведення особистого сільського господарства, для ведення садівництва – не більше 0,12 га. На будівництво житлового будинку в місті і селах виділяють різні площі землі, в селі можна одержати не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, а в місті – 0,1 га. Для дачного будівництва в законі передбачено не більше 0,1 га і для гаража – не більш 0,01 га.

Безкоштовно приватизовувати можна кожен із видів ділянок тільки один раз, незалежно від того, чи є земля у членів сім’ї.

Отримати ділянку землі можна в будь-якому регіоні країни і це не залежить від місця проживання. Для її приватизації необхідно знайти вільну ділянку. Залежно від того, де вона знаходиться – в межах міста, села, або району, в ті органи самоврядування і потрібно звертатися.

Якщо земельна ділянка за межами населеного пункту, потрібно йти до територіального відділення Держгеокадастра – зазвичай це землі для ведення садівництва або особистого сільського господарства.

Сама земля нічого не буде коштувати українцеві, але оформлення документів зажадає витрат.

«Землю отримати можливо, але на це потрібно виділити певну суму. В принципі, земельну ділянку можна приватизувати за 3-5 тисяч гривень. І це не хабар, а витрати на землевпорядника, який повинен розробити технічну документацію», – відзначає юрист із земельних питань Кирило Левтеров.

Процес приватизації землі – не простий через бюрократизацію. Перш ніж отримати Свідоцтво про право власності на ділянку, доведеться побігати по кабінетах чиновників. «Приблизно весь процес може зайняти від шести місяців до двох років. Хоча насправді, цей процес повинен займати менше, наприклад, для учасників бойових дій на Донбасі найкоротший термін – 45 днів. Все дуже залежить від швидкості бігу за чиновниками», – додає юрист.

Але перш, ніж звертатися, необхідно конкретно знати, де знаходиться земля і чи вільна вона.    Найпростіше знайти ділянку в селі, ніж у місті.   Перевірити, чи вільна земля, можна:

на сайті «Публічна кадастрова карта України», відправити офіційний запит про надання публічної інформації в місцеві органи влади або Держгеокадастр.

Знаючи, яка ділянка вільна і чи можна її приватизувати, потрібно подати заяву до органу місцевого самоврядування. У ній повинні бути вказані приблизний розмір земельної ділянки, її цільове призначення. Також необхідно прикласти до неї карту або графічний малюнок, де зазначено місце розташування землі.

      Згідно із законом, розглянути заяву повинні протягом місяця. Отримавши згоду сільради або мерії, можна починати розробку проекту щодо відведення землі. Цим займається землевпорядна організація – за її послуги доведеться заплатити від 2000 до 10000 грн.

Сама розробка технічної документації землевпорядниками може зайняти від півроку до року.

Далі слід звернутися до територіального органу Держгеокадастру України із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки. Зазвичай це робить землевпорядна організація, з якою укладався договір.

Якщо всі документи в порядку і проект складений правильно, протягом двох тижнів кадастровий реєстратор видає витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку із зазначенням у ньому кадастрового номера. З цієї випискою і екземпляром проекту землеустрою необхідно повернутися до розпорядника землею – місцевої ради або адміністрації. Вони затвердять проект і зареєструють в Міністерстві юстиції право власності. Після цього рада чи адміністрація приймає рішення про передачу у власність землі із зазначенням площі та її розміщення.

Щоб отримати останній документ – свідоцтво про право власності на земельну ділянку, потрібно звернутися із заявою про держреєстрацію в Укрдержреєстр або до реєстратора Держгеокадастру. Заява може розглядатися протягом 14 днів.

За словами експертів, після прийняття Земельного кодексу, який гарантує право кожного громадянина на землю, першу хвилю бажаючих приватизувати ділянку зупинила бюрократія, яка в підсумку породила корупцію і міфи про те, що отримати землю законним шляхом неможливо. За словами Кирила Левтерова, на практиці дев’ятьом із 10 не вдається пройти весь процес від початку до кінця і приватизувати землю. «Система приватизації, яка сформувалася на початку 2000-х, передбачала, що в Україні є велика кількість землі. Як і будь-яка адміністративна процедура, де розпорядником є ​​держава або місцеві органи влади, вона швидко привела до збільшення бюрократичних процедур. Бюрократія і складнощі збили першу хвилю бажаючих приватизувати. Та й земля тоді нічого не коштувала. Потім земля поруч із містами стала набирати у вартості і бюрократичні процедури стали корумпованими, оскільки земля – ​​обмежений ресурс, тим більше в місті», – відзначає юрист. За словами юриста, корумпованість відбила у людей бажання приватизувати землю, тож поки нею розпоряджається обмежене коло чиновників.

Єдина група, від якої чиновники бояться вимагати хабар, – учасники війни на сході України. Але й тих чиновники часто заплутують. «Ветерани, які до мене телефонують, зневірилися отримати землю. А насправді вони зробили елементарні помилки від самого початку через те, що їх ніхто не проконсультував, а місцеві органи влади якраз зацікавлені, щоб ніякої землі не видавати. Вони намагаються всіляко заважати і відмовляють навіть просто порадити», – додає експерт.

Варто зазначити, що саме учасники бойових дій звернули увагу українців на те, що можна отримати землю безкоштовно. «Після того, як вони почали масовий процес приватизації землі, підтягнулися і решта українців. Починають розбиратися і пробувати приватизувати ділянки. Ще чотири роки тому люди дивувалися, коли дізнавалися, що можна отримати землю безкоштовно», – розповідає юрист проекту «Правова консультація» Юрій Усманов.

      За словами експертів, роздавати довго землю держава не буде. Рано чи пізно в Україні повинна пройти земельна реформа, і земля стане повноцінним товаром. За словами Кирила Левтерова, після реформи зникнуть і проблеми з корупцією. «Не можна, з одного боку, безкоштовно роздавати землю, а з іншого – розуміти, що вона може вільно обертатися. Якщо Україна вийде на наступний рівень земельної реформи, можлива ситуація, за якої безкоштовне отримання землі може бути нарешті припинено. Хочеш землю, будь ласка, купуй, а далі продавай або користуйся і плати податок. Звичайно, розмови щодо скасування приватизації йдуть і, можливо, це нас чекає в найближчі роки. Але всі наші земельні питання можуть бути вирішені, коли земля стане товаром – це моє глибоке переконання», – говорить юрист.

Більше тутhttps://1540.com.ua/news/vi-tse-maiete-znati-kozhen-ukrayinets-maie-pravo-na-bezkoshtovni-228-ga-zemli-instruktsiia-iak-yikh-otrimati_10849/?fbclid=IwAR2_L8fHMfa7lsoBWC04C7uk6BNN-bEYegH-fPTeFcU09M0GC7ERDbLQPT4
© Від Тарнополя до Тернополя
Червень11/ 2019

Коментарs:

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України