• Сьогодні: Середа, 8 Грудня, 2021
Інфо ПС

РІЧКА СТРИЙ: ВАРТО ЗНАТИ

           Територією Львівської області України протікає чудова річка Стрий. Протяжність річки 232 кілометри, басейн площею 3060 квадратних кілометрів.

Витік річки розташований в найкрасивіших місцях Східних Карпатських гір на мальовничих схилах вершини Зелений Явірник. Річка Стрий прорізала собі дорогу між гірськими схилами, частина річки протікає по вузьких звивистих долинах, місцями розгалужується, на кам’янистих ділянках зустрічаються пороги, валуни, круті повороти.

           У верхній течії русло річки сягає ширини 10-30 метрів, в середньому – 50-80 метрів, а в пониззі вона розширюється до 150 метрів. Ухил річки Стрий вважається достатнім для сплаву по ній, його величина 3,2 м/км. Річка неглибока, звичайна глибина від 0,5 до 1,0 метра, але є місця, де глибина досягає майже 3 метрів. За десять кілометрів від міста Жидачева вона впадає у Дністер.

           Рівень води в річці Стрий весь час залежить від повеней і дощів. У ці періоди він стрімко наростає і так само швидко спадає. Коли рівень води в річці не перевищує норми, вона стає чистою і прозорою, а у верхів’ї річки вода придатна для пиття. Швидкість течії  4-6 метрів за секунду. На берегових схилах ростуть різноманітні листяні і хвойні дерева, надаючи їм своєрідної привабливості і краси, а також зустрічається досить велика кількість населених пунктів. На річці Стрий розташована Завадівська ГЕС.

           Температура води в річці влітку 20 градусів, взимку – 6 градусів. Час льодоставу – кінець листопада – середина березня.

           Рясні дощі і танення снігового покриву Карпатських гір є основним джерелом харчування річки Стрий. У цих горах річка тече вузькою і довгою долиною, має характер гірської річки, а в районах Прикарпаття вона частково протікає широкими вільними долинами і має рівнинний характер. В середині і ближче до місця впадання в Дністер заплава річки Стрий двостороння. В її пониззі зустрічаються заболочені місця, улюблені тутешніми рибалками.

           Як і всі ріки на землі, річка Стрий не обділена притоками, які беруть участь у поповненні водного потоку. Найбільшою вважається річка Опір, але є і багато дрібніших – Опор, Гусянка, Гнила, Яблунька, Ясіня, Завадка, Рибник. Значна частка приток впадає з лівого боку.

           Як не перелічити всіх приток річки Стрий, так і важко розповісти про всі населені пункти, розташовані на її берегах. Вся долина густо заселена від витоку до гирла. У горах на берегових терасах уздовж річки тягнуться села. Між більшими з них проходять автобусні маршрути, завдяки яким люди мають зв’язок з великими містами, такими як Стрий, Турка і Поле.

          Багато на річці красивих і затишних місць для відпочинку, купання та риболовлі. Ці місця ніколи не пустують, особливо влітку. Краса і прохолода річки, чистота води і повітря, неповторність природи Карпат завжди приваблюють до себе туристів.

          Річкою Стрий майже цілий рік можна подорожувати на байдарках і плоскодонних човнах, але краще цим займатися в період повеней.

          Своєрідна своєю національною культурою і звичаями етнографічна група українців, яка проживає в цих прекрасних місцях, знайомство з якими приносить масу задоволення і захоплення.

          Перше велике село Верхнє Висоцьке розташоване за 40 кілометрів від витоків річки. Доїхати до нього можна автобусом із районного центру – міста Турка. Це містечко пов’язане залізничним та автобусним сполученням з Ужгородом і Львовом. Між селами Бориня та Ільник річка Стрий дуже звивиста, течія швидка, береги круті і високі. Набагато ширше і багатоводніше стає Стрий між населеними пунктами Турка і Новий Кропивник, але кількість перекатів тут збільшується. Село Новий Кропивник розташоване за 24 кілометри від міста Дрогобич, який сполучається з містами Стрий та Львів. Виходить з гір річка Стрий біля села Розгірче.

За містом Стрий береги річки розгалужені, на них є зарості чагарників і луки для випасу. Річка спокійна і звивиста. У районному центрі Жидачів знаходиться великий паперовий комбінат.

          У річці Стрий водиться велике розмаїття риб – біля 30 видів. Це всім відома своїми чудовими якостями гірська форель, харіус, марена, підуст, окунь, піскар, верховодка, щука та інші види риб. Гірська форель і марена відносяться до рідкісних видів риб, тому при їх вилові необхідно дотримуватися спортивного правила: зловив – відпусти. Великий інтерес для рибалок представляє гірська і райдужна форель. Ловити її на гірських річках особливо цікаво в місцях, де течія річки повільна, де є ями і каміння. Добрими для вилову форелі та інших риб вважаються такі місця, як повороти річки і мости, а найкраща рибалка завжди буває рано вранці.

Стрийщина ONLINE

Жовтень21/ 2021

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України