• Сьогодні: Субота, 2 Липня, 2022
Інфо ПС

ПОКРАЩЕННЯ ЧИ КОЛІЇВЩИНА: ІНШОГО НЕ ДАНО

За горами готівки, сотнями квадратів нерухомості й гектарів землі, а також колекціями дорогих годинників, які задекларували українські посадовці, криються важливі явища в українській економіці та суспільстві, – кажуть експерти, опитані ВВС Україна.

Після оприлюднення електронних декларацій розповіді про те, що Віктор Янукович, втікаючи з України, вивозив готівку “камазами”, вже не сприймаються як анекдот, – каже публіцист і політичний оглядач Сергій Руденко.

Навіть за поверхового огляду декларацій в очі впадають мільйони готівкових коштів, про які можновладці були змушені звітувати вперше. При цьому українські посадовці віддають перевагу твердій валюті – доларам, євро і фунтам, а не гривні. Суми коштів на банківських рахунках зазвичай є на порядок меншими, ніж готівкові. “Це так вони оцінюють якість роботи Національного банку, особливо щодо валютно-курсової політики, яка обумовлює процес девальвації, а також нагляду за комерційними банками, – каже екс-заступник голови НБУ, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко. – Третина банків вже закрита. І, мабуть, є очікування, що ще кілька банків буде оголошено банкрутами. Звідси і тяга до готівки і валюти”.

Олександр Савченко припускає, що якась частка задекларованої готівки пояснюється бажанням легалізувати незаконні доходи і зробити “заначку” на майбутні декларації: “Тут такий парадокс: найбагатші чиновники і депутати, які мають офіційні джерела поповнення своїх рахунків, суттєво – у 10-15 разів – занижують обсяги готівки. А ті, хто таких джерел не мають, а отримують нелегальні доходи, наперед створюють собі легальні пояснення майбутніх витрат, які потім треба буде знову вносити в декларацію”.

Привертає увагу і кількість землі та нерухомості, яку задекларували посадовці.

Сергій Руденко, автор кількох книг про оточення Віктора Ющенка, Юлії Тимошенко, Віктора Януковича, каже, що крім “статусності” земельні ділянки можновладців є також і дуже непоганою інвестицією:

“Ринок землі росте попри те, що земля не є товаром. А коли відкриється земельний ринок в Україні, виявиться, що вона вже давно має своїх власників, і нема чого вже й продавати. До того ж, коли він відкриється, звісно, земля буде продаватися за іншою ціною”.

Більш філософське визначення нагромадженню квадратних метрів нерухомості і гектарів землі дає завідувач сектору рівня життя населення Інституту демографії та соціальних досліджень Людмила Черенько:

“Коли ми бачимо маєтки, у яких майже нікого немає, або елітні багатоповерхівки, де викуплені квартири, але ніхто не живе і у вікнах темно, – все це пам’ятки змарнованого часу“.

Якщо про люксові автопарки, колекції картин, стародруків та культових предметів українських можновладців говорять давно, то електронні декларації привернули увагу до збірок наручних годинників. Rolex, Breguet, Cartier, Chopard, Ulysse Nardin, Patek Philippe подекуди фігурують у деклараціях чиновників не в одному екземплярі.

Колишній заступник голови Нацбанку Олександр Савченко каже, що для нього дивний потяг можновладців до дорогих годинників свідчить про комплекси української еліти – “из грязи в князи”. Крім того, каже пан Савченко, якщо у європейських державних чи фінансових структурах не прийнято, коли вартість годинника перевищує місячну зарплату, то в Україні досить часто годинник є системою розпізнавання “свій-чужий“.

“Ти приходиш на зустріч, а депутати, чи хтось іще одразу дивляться на твій годинник. Якщо він недорогий, то з тобою нема про що говорити. Дуже добре пам’ятаю нараду в Кабміні, де якийсь заступник начальника управління міністерства культури мав годинник десь за 80 тис. доларів. Для мене це був сигнал, що це корупціонер, а для інших – “свій”, – каже Олександр Савченко, і додає, що до цього, “коли бандити ставали бізнесменами”, ролі маячка “свій-чужий” відігравали масивні ланцюги на шиї.

Сергій Руденко також нагадує ще одну статусну річ, яка вже відійшла у минуле – дорогі мобільні телефони, які, зазвичай, носили за чиновниками і депутатами їхні помічники. Політичний оглядач мріє, щоби колись так само були оприлюднені декларації екс-президентів та урядовців, аби зробити дослідження, як змінювалися статусні речі за історію незалежності України.

Оприлюднення декларацій найвищих державних службовців збіглося з оголошенням планів уряду збільшити мінімальну зарплатню до 3200 грн у 2017 році – це удвічі більше, ніж зараз. За словами президента Порошенка, це підвищення стосуватиметься 4 млн українців, які нині отримують зарплатню меншу від 1,5 тис. грн.

Різниця починається на верхівці, де стандарти життя, за якими живуть не більше 5% населення, якісно відрізняються від решти. Саме це ми і побачили наочно у деклараціях цієї, так би мовити, української еліти, каже Людмила Черенько, Інститут демографії і соціальних досліджень.

Пенсії зростуть не так драматично – із чинних 1130 грн мінімальна пенсія зросте до 1247 грн на місяць. Нині в Україні близько 12 млн пенсіонерів, і майже дві третини з них отримують пенсії менші від 1500 грн на місяць.

Як ці люди мають сприймати оприлюднену у електронних деклараціях інформацію про статки тих, хто обіймає державні посади?

“Всі розуміли, що ці люди не бідні, і мають чималі статки, але коли є конкретні цифри і деталі, то це шокує”, – каже Людмила Черенько. Вона твердить, що крім випадків крайньої бідності, 90% населення України живе приблизно однаково. – “Різниця починається на верхівці, де стандарти життя, за якими живуть не більше 5% населення, якісно відрізняються від решти. Саме це ми і побачили наочно у деклараціях цієї, так би мовити, української еліти”.

Сергій Руденко вважає, що українське суспільство ще має оговтатися від шоку і оцінити, про що розповіли електронні декларації: “Я не думав, що електронне декларування зможе відкрити цю скриньку Пандори. Те, що відкрилося, дає уяву про масштаби корупції в Україні, і того, яка частина грошей у нас обертається в тіні, і того, через кого вона обертається. Від цієї точки буде зовсім інша розмова”, – каже політичний оглядач. І додає, що це має призвести або до “дуже швидкого покращення”, або до коліївщини.

Листопад03/ 2016

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України