• Сьогодні: Середа, 6 Липня, 2022
Інфо ПС

ПОДАТОК – ЦЕ ДОЗВОЛЕНА ФОРМА ГРАБЕЖУ

Бюджет Стрия – 2017

Прикро визнавати, що серед моїх колег депутатів обізнаних з основними показниками головного фінансового документу міста на наступний, 2017, рік – лише одиниці. Насправді – так воно і є!

Більшість із тих, хто мав би розбиратися в бюджетних питаннях (депутати, службовці, журналісти), не заглиблюються у бюджет, бо думають, що це складно. Існує поширений стереотип, що в бюджеті можуть розібратися тільки фінансисти, економісти, юристи, аудитори, але аж ніяк не освітяни, вихователі, пенсіонери, громадські активісти чи працівники підприємств. Проте, це далеко не так, і це досить легко спростувати.

Я вже навіть подумую зробити на рідному мені телеканалі аналог відомої в світі програми «Руйнівники міфів» – адже, насправді, ніщо інше, жодні слова і заклики не руйнують міф про Стрийського господарника так демонстративно і переконливо, як основна фінансова конституція міста – наш бюджет.

У бюджеті немає нічого складного, якщо поставитися до нього з легкістю. Сам бюджет – це просто набір табличок із цифрами. Особисто мені набагато легше їх розуміти, якщо вживати слово «кошторис». Отож, чому/для кого саме цей кошторис, ким вирішено прийняти рішення про витрачання цих коштів та навіщо? А от у чому зміст цих цифр, у чому їхнє значення – залежить не від самого документу «бюджет»/«кошторис», а від того, що було написано/продумано перед цим.

Головний зміст – в інших документах, а кошторис – це просто фінансова відомість на виконання змісту, який продуманий раніше. Тому кошторис-бюджет – це просто, а от те, що було продумано раніше, навіщо цей бюджет потрібен та кому, тут вже проглядається до болю знайома всім у місті господарсько-кумівська схема. Наріжним каменем якої є найбільша корупційна діра у міській казні або облюбована прірва нашого мера і дорогих йому комунальних аватарів із ЖКГ.

Адже в самому бюджеті-кошторисі, на перший погляд, наче все зрозуміло. Начебто біля кожної цифри словами написано, куди йдуть ці гроші. Але не написано: навіщо! Не написано, які проблеми вирішуватимуться! Не написано, чому ці гроші – саме сюди! Не написано, ким та які завдання поставлені! Не написано, навіщо зараз саме на це і саме так, саме в такий спосіб витрачати ці людські податки!

А де ж це прочитати? Є такий документ – Програма соціально-економічного розвитку міста Стрия. У цій головній, загальній програмі, власне, і описується ситуація в місті, наявні проблеми, шляхи їхнього вирішення та вартість заходів, які планується вживати. От, власне, вартість програми, тобто її кошторис – це і є бюджет.

Не буду зайвий раз множити на нуль та заглиблюватись у програму соціально-економічного розвитку м Стрий 2016 року, бо робив це десятки разів на комісіях, публічних дискурсах у раді та на ефірах. Скажу лише, що, за власним аналізом, на кінець 2016 року 70 відсотків цільових програм, навіть економічно доцільних і корисних, залишаються профінансованими лише на 30%-40% через те, що апетити приорітетних  освоювачів бюджетних коштів зростають в діаметральній прогресії. Ну хоче ВАСЯ – і нема на те ради…

А те, що потім у звіт про виконання програми соц-економрозвитку напхають купу белетристики на кшталт:  «Постійно впорядковувалися квітники і га­зони, проводилося скошування трави. Проводилися роботи з впорядкування і оформлення міста до визначних дат, здійснювалися робо­ти з посипання доріг протиожеледовою суміш­шю, прибирання і очищення доріг від снігу. Проводилися підмітання, очистка і ви­везення сміття з вулиць міста, парків, мостів. Постійно проводяться роботи…  проводяться… проводяться… проводяться…»

Це все художній твір для фанклубу пана Шрамов’ята.

Мені дуже подобається, як урочисто на сесіях влада Стрия заявляє, що основних напрямків, куди йдуть із місцевого бюджету НАШІ ПОДАТКИ, – 4: освіта, медичні установи, соціальний захист та утримання місцевої влади.

Як би не хотілося меру, але, за прогнозованих видатків на 2017-й на освіту у розмірі більше 149 млн грн і медицину – більше 74 млн грн (це без соціалки і утримання «свити») із власними (я наголошую – власними!) податковими надходженнями у розмірі приблизно 191 млн та неподатковим «мізером» у розмірі 16 млн, покрити потреби наших медиків та освітян без  держаних субвенцій і трансфертів – ну аж ніяк не видається за можливе.

Тож чому просто не визнати: хлопці, ми були, є і, за такого адміністрування наших податків, залишимося дотаційним містом – сума дотацій на 2017 рік складає  більше 252 млн гривень.

Тепер найцікавіше. Поворушіть мізками всі ті, хто молиться на Господарника, – як можна чванитися закладенням космічних 62 млн гривень на видатки відділу житлово–комунального господарства, промисловості, транспорту та зв’язку виконавчого комітету міської ради  та майже 11 млн на власне утримання при 16 мільйонному «мізері» власних неподаткових надходжень?!! Виходить, що без нашої з вами кишені мер не може утримати навіть власну «професійну пенсійну команду підгосподарників».

І якщо Ви читаєте місцевий бюджет, соцекономпрограму та інші програми і при цьому бачите бюджетний рядок, але не знаходите опису цього рядка в програмах, то це означає: гроші включені за задумом одного єдиного призначення бюджетного процесу – до каси мера. І не важливо, хто їх туди понесе – пан Похило чи пан Васькович, важливо те, що голосування за бюджет Стрия на 2017 рік – це автоматична згода на грабунок Стрийської громади. Тобто нас із вами!

  Депутат Стрийської міської ради Олег ФИЛИК

Грудень20/ 2016

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України