• Сьогодні: П’ятниця, 20 Травня, 2022
Інфо ПС

Нові вимоги ЄС щодо антикорупції

Виступ комісара ЄС Йоганнеса Гана у Верховній раді

gan

Антикорупційні реформи в Україні мають ключове значення для ЄС. Корупція, як і раніше, є основною перешкодою на шляху економічного і політичного розвитку країни, а ЄС дуже зацікавлений у демократичній і процвітаючій Україні.

Україна прийняла низку амбітних законів у сфері боротьби проти корупції, тому ЄС вирішив підтримати дії, які повинні бути здійснені урядом, аби забезпечити їх ефективну імплементацію. ЄС виділив 16 млн євро для нового великого проекту на підтримку реформ у боротьбі проти корупції в Україні.

З радістю повідомляємо, що Данська аґенція з міжнародного розвитку (DANIDA) погодилася взяти участь у імплементації цього проекту, і саме тому я тут сьогодні разом із Міністром закордонних справ Данії.

Дозвольте мені коротко окреслити три основні елементи нового проекту:

  1. Посилення антикорупційних органів.

Ми хочемо посилити здатність новостворених антикорупційних інституцій розслідувати корупцію, запобігати їй та карати за неї. Йдеться про Національне антикорупційне бюро України, Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру та Національне агентство з питань запобігання корупції. Майбутні антикорупційні суди також стануть бенефіціарами цього проекту.

  1. Дорадча підтримка ВР.

Ми прагнемо зміцнити здатність Комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції вивчати антикорупційне законодавство та моніторити імплементацію реформ. Аби допомогти Раді із цими завданнями, ми плануємо створити Консультативну раду, яка складатиметься із закордонних експертів.

  1. Участь громадянського суспільства.

Зрештою, ми прагнемо заохочувати залученість громадянського суспільства та ЗМІ до антикорупційних ініціатив, особливо у регіонах. Ми підтримуватимемо регіональні органи влади, які докладуть реальних зусиль у боротьбі з корупцією, слугуватимуть за приклад. Також ми готові співпрацювати із громадськими організаціями, аби втілити широкий спектр антикорупційних заходів на місцевому рівні.

* * * * *

Наше першочергове завдання – забезпечити, щоб антикорупційні реформи не гальмувалися через брак ресурсів чи досвіду. Саме тому наша підтримка надаватиметься у широкому спектрі – обмін досвідом, навчання, ІТ-обладнання, гранти для антикорупційних організацій – вона підлаштовуватиметься під потреби бенефіціарів.

Я хотів би викласти ряд тез:

    По-перше, реформи повинні стати невідворотними.

Ми вітали запуск системи електронного декларування статків – але будемо вкрай стурбовані будь-якими спробами Верховної Ради послабити її значення. Недавно вже були запропоновані деякі поправки, які завдадуть серйозного удару по зусиллях у боротьбі проти корупції.

Затримки у цій сфері уже справили негативне враження. Ніхто не повинен забувати про те, що країни-члени ЄС ретельно слідкують за Україною в той час, як приймається остаточне рішення стосовно візової лібералізації.

Ми надаємо велике значення роботі антикорупційних інституцій. Дуже важливо, щоб їм дозволили незалежно працювати, і вони мали всі необхідні ресурси… Але без непотрібного суперництва та неприпустимих конфронтацій, які ми спостерігали цього літа.

Робота над впровадженням антикорупційних судів також повинна розпочатись якнайшвидше, аби вкласти цей необхідний елемент у мозаїку антикорупційних реформ. Ми закликаємо Раду найближчим часом прийняти закони, необхідні для початку роботи таких судів, а також забезпечити їх незалежність, в тому числі й належну процедуру відбору суддів.

Міжнародна спільнота готова надати допомогу у цьому процесі, в тому числі і беручи участь у відборі.

Врешті-решт, ми думаємо, що незалежність НАБУ зміцниться, якщо ця організація отримає право на прослуховування телефонних розмов.

Ми розраховуємо на те, що ви зробите реальні зміни в Україні. Ви працюєте у сфері, яка дедалі більше вважається лакмусовим папірцем для країни. Ми хочемо допомогти вам успішно пройти це величезне випробування.

Вересень17/ 2016

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України