• Сьогодні: Вівторок, 5 Липня, 2022
Інфо ПС

Нобелівські лауреати: шестеро – з України

        Але, на жаль, фізик, хімік, економіст, два медики і один письменник, хоча родом і з України, але увійшли в історію престижної премії як представники інших країн.

Ілля Мєчніков (медицина і фізіологія, 1908)mechnikov

Першим лауреатом Нобелівської премії став уродженець Харківщини Ілля Мєчніков. Вчений завоював членів Нобелівського комітету дослідженням “Несприйняття в інфекційних хворобах”, проведеним спільно з Паулем Ерліхом. І, народився він на території України, Мєчнікова вважають російським і французьким вченим.

Зельман Ваксман (медицина і фізіологія, 1952)vaksman

У 1952 році американський біолог і біохімік Зельман Ваксман відкрив стрептоміцин – протитуберкульозний антибіотик. Однак, хоча вчений і мав громадянство США, народився в українському селі Нова Прилука. Його свого часу називали “благодійником людства”.

Шмуель Агнон (література, 1966)

agonМаленький Шмуель Йосеф Халеві Чачкес народився в Бучачі Тернопільської області у 1888 році. В той час цей регіон був частиною Австро-Угорської імперії. Псевдонім Агнон (“покинутий”) він узяв після написання повісті “Покинуті дружини”. Коли книги Агнона почали виходити англійською в Нью-Йорку, до нього прийшла світова слава. І в 1966 році він був удостоєний Нобелівської премії за “глибоко оригінальне мистецтво оповіді, навіяне єврейськими народними мотивами”.

Саймон Кузнець, (економіка, 1971)kyznec

У 1901 році в Харкові народився Семен Кузнець. Але через 20 років переїхав у США. Там він змінив ім’я та успішно закінчив Колумбійський університет. Доктор економіки Кузнець працював у Національному бюро економічних досліджень і займався розрахунком національного доходу США. Крім того, українець був професором у кількох університетах. Саймон Кузнець одержав премію Нобеля “за емпірично обгрунтоване тлумачення економічного зростання, що призвело до нового, більш глибокого розуміння економічної і соціальної структури та процесу розвитку в цілому”.

Роальд Гофман Сафран (хімія, 1981)gofman

Невідомо, як склалася б доля Роальда Гофмана, який народився в Золочеві, якби в період окупації України нацистською Німеччиною його сім’ю не врятував український вчитель Микола Дюк. Педагог сховав усіх Гофманів на своєму горищі. Пізніше Роальд із батьками переїхав у Польщу, потім в Австрію, по тому – в Америку. В США Гофман успішно закінчив Нью-йоркську школу для обдарованих дітей і Колумбійський університет. Гофман мріяв стати лікарем, але зацікавився хімією. І не даремно – у 1981 році Роальд Гофман разом із Кенеті Фукуі отримав премію за внесок у розробку теорії перетікання хімічних реакцій.

Георгій Шарпак (фізика, 1992)charpak

У вісім років Георгій із сім’єю переїхав у Францію з містечка Дубровиця Рівненської області. Не можна сказати, що життя Шарпака у Франції було легким. Так, у 1944-му 20-річний Георгій був депортований у нацистський концтабір Дахау за участь у Русі Опору. Там він пробув до завершення Другої світової. Після війни Шарпак у коледжі відвідує лекції всесвітньовідомого фізика Жюліо-Кюрі, а згодом взагалі йде працювати до нього в лабораторію. 1992 року українець отримав Нобелівську премію за розробку детектора елементарних частинок.

Жовтень08/ 2016

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України