• Сьогодні: Вівторок, 9 Серпня, 2022
Інфо ПС

МІФИ РОСІЙСЬКОЇ ПРОПАГАНДИ ПРО 2-ГУ СВІТОВУ ВІЙНУ

          МІФ 1: Нацистська Німеччина напала на СРСР «віроломно, без оголошення війни».

          «Сьогодні, о 4 годині ранку, без висунення будь-яких претензій до Радянського Союзу, без оголошення війни, німецькі війська напали на нашу країну…». В’ячеслав Молотов, виступ по радіо 22 червня 1941 року.

          СУТЬ МІФУ заховалася у двох словах: «віроломно» і «без оголошення війни». «Віроломність» і неочікуваність нападу призвели до поразок першого періоду радянсько-німецького військового конфлікту.

          НАСПРАВДІ: Починаючи з квітня до самого 22 червня 1941 року СРСР та його найвище керівництво отримали десятки різноманітних повідомлень і розвідданих, що інформували про агресивні плани Третього Райху проти СРСР. Уночі 22 червня 1941 року нарком закордонних справ СРСР В’ячеслав Молотов прийняв німецького посла у Москві Фрідріха-Вернера фон Шуленбурґа. Під час зустрічі Шуленбурґ передав Молотову ноту про початок війни. О 4 годині ранку того самого дня у німецькому МЗС міністр закордонних справ Райху Йоахім фон Ріббентроп повідомив радянського посла у Берліні Володимира Деканозова про початок війни та вручив письмовий меморандум, де було викладено претензії німецького уряду до СРСР та пояснення причин нападу. І де-факто, і де-юре це було офіційним оголошенням війни Радянському Союзу.

           МІФ 2: «Війна для України почалася 22 червня 1941 року».

           СУТЬ МІФУ: Війна для українського народу розпочалася від моменту агресії Третього Райху проти СРСР 22 червня 1941 року.

           НАСПРАВДІ: Участь українців у Другій світовій війні не обмежувалася періодом протистояння між СРСР і Німеччиною в 1941—1945 роках. Друга світова війна від самого початку відбувалася на території України. У складі польської армії українці воювали проти Німеччини з перших годин війни 1 вересня 1939 року. Від 17 вересня українці також воювали на боці СРСР проти поляків, а перетин Червоною армією державного кордону Польщі означав фактичний вступ Радянського Союзу у Другу світову війну на боці нацистської Німеччини вже у вересні 1939 року.

            МІФ 3: «У 1941-му Радянський Союз не готувався до війни». «Не задумуючи війни і прагнучи її уникнути, радянський народ вкладав основні сили і засоби у здійснення мирних господарських планів». (Георгий Жуков, Воспоминания и размышления. В 2 т. Т. 1).

            СУТЬ МІФУ: З огляду на саму природу народного, а через це — миролюбного радянського режиму, СРСР не готувався до війни. Саме з цим пов’язані тимчасові труднощі та поразки у 1941 році.

            НАСПРАВДІ: У 1941 році СРСР – найбільш мілітаризована держава в світі. Документи радянського керівництва 1940 – 1941 років свідчать, що всі стратегічні плани війни з Німеччиною передбачали лише наступальну війну.

            МІФ 4: «Вермахт був сильніший за Червону армію на початку війни». «Противник переважав радянські війська: за особовим складом – у 1,8 рази, у середніх і важких танках – у 1,5 рази, у бойових літаках нових типів – у 3,2 рази, у гарматах і мінометах – у 1,25 рази. На напрямках головних ударів ворог створив ще більш значну перевагу в силах і засобах…». («Велика Радянська Енциклопедія», том 5.)

           СУТЬ МІФУ: Командування Вермахту забезпечило собі значну кількісну перевагу над радянськими військами на напрямах головних ударів, що стало причиною поразки Червоної армії у 1941 році.

           НАСПРАВДІ: Загальне співвідношення сил на початку бойових дій проти СРСР не було на користь Німеччини. У червні 1941 року Вермахт не мав явної кількісної переваги над Червоною армією, а за кількістю військової техніки основних видів навіть значно їй поступався. Проте підготовка особового складу та рівень експлуатації техніки у Вермахті були вищими, ніж у Червоній армії.

         «Міфи про війну колишню стали зброєю у війні теперішній, – вважає історик Володимир В’ятрович, екс-голова Українського інституту національної пам’яті. – Тому розвінчання цих міфів важливе, щоб зрозуміти, як було насправді, побачити справжнє обличчя однієї з найбільших трагедій у нашій історії».

       PS. Детальніше з наведеними міфами та іншими можна ознайомитися на офіційному сайті Українського інституту національної пам’яті за покликанням: http://www.ww2.memory.gov.ua/…/vijna-i-mif-nevidoma…/

Червень23/ 2022

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України