• Сьогодні: Вівторок, 26 Січня, 2021
Інфо ПС

КОСТЕЛ РІЗДВА ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ – ЄДИНИЙ РИМО-КАТОЛИЦЬКИЙ ХРАМ У СТРИЮ

Перша згадка про нього, в якій йдеться про польську парафію у Стрию, засновану на кошти короля Казимира Великого, датується 1396 роком. Та дерев’яний храм не проіснував і ста років, як його знищила перша пожежа.

Сучасний мурований храм, присвячений Діві Марії, було споруджено в 20-х роках ХV століття коштом польського короля Владислава Ягайла.

Як зазначає настоятель храму отець Войцех Буковєц, вже відтоді стрияни прославляли ікону Божої Матері. Проте, яка це була ікона, нині невідомо. Цю таємницю, як зрештою і багато інших, приховала історія.

За час свого існування храм пережив декілька сильних пожеж і, відповідно, перебудов. Перша, яка знищила не тільки костел, а й половину міста, спалахнула 1604-го року. Завдяки щедрим пожертвам парафіян костел відновили вже до 1640 року, значно збільшивши та добудувавши вежу у фронтоні. У листопаді 1827 року сталася друга пожежа. З надзвичайною швидкістю вогонь охопив велику частину міста, разом із костелом і плебанією. Спалахнув дах на вежі, від чого дзвони оплавились, а найбільший зірвався і розбився. Проте середина вціліла.

Та найстрашнішою виявилася пожежа 17 квітня 1886-го року, яка перетворила на попіл майже все церковне майно, ікони та вівтар. Від вогню впала вежа. Цілими залишилися тільки стіни нави, пресвітерію і пошкоджена каплиця. Справжнім чудом вважають те, що на згарищі знайшли майже неушкоджений дерев’яний корпус Розіп’ятого Ісуса Христа, який і досі перебуває у костелі.

 

За матеріалами сайту Край

Червень05/ 2019

Коментарs:

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України