• Сьогодні: Субота, 13 Серпня, 2022
Інфо ПС

І ще раз про децентралізацію або Не тисніть на громади

maxresdefault

        Маю таку звичку – регулярно заглядати на офіційні сайти місцевої стрийської влади, аби бути в курсі того, що відбувається, та в пошуках позитивних зрушень, спричинених численними реформами в Україні. На жаль, поки що останніх явно не помітно. Зате неозброєним оком можна побачити страшенний спротив старого совкового мислення і намагання пристосувати старі методи роботи до нових, гучно задекларованих, але ледве жевріючих, форм.

Так, на сайті Стрийської райдержадміністрації читаю наступне повідомлення.

    «16 серпня під керівництвом голови Стрийської райдержадміністрації Василя Зубрицького за участю його першого заступника Любомира Кащука, заступника районної ради Василя Зубрицького, керівника апарату РДА Юрія Вільшинського відбулась кущова нарада з питань децентралізації у Стрийському районі.

 Учасники наради заслухали  інформацію керівника району про економічну спроможність і фінансові ресурси об’єднаної територіальної громади згідно до затвердженого перспективного плану та обговорили переваги та недоліки кожного з варіантів об’єднання громад. На нараді було наголошено на тому, що об’єднання відбудеться у будь-якому випадку, але краще самостійно визначатись та обирати центр новоствореної майбутньої громади.    Запрошених учасників наради також закликали залишити власні амбіції і виважено працювати в одному напрямку задля кращого майбутнього мешканців району. Водночас присутні на зібранні сільські голови звернули увагу на те, що об’єднання громад зараз не на часі, наразі до кінця не зрозуміло, як формуватимуться бюджети в громадах, скільки коштів залишиться «на місцях» і т.д. Незрозуміло й те, у які терміни має відбутись цей процес, коли будуть внесені відповідні зміни до Конституції».

Трохи раніше я був учасником зустрічі депутатів Заплатинської сільради з Василем Зубрицьким, який тоді заявив, що він не проти децентралізації, якій альтернативи нема, а значить і не проти створення Нежухівської територіальної об’єднаної громади, за яку одноголосно проголосували на громадських слуханнях заплатинці і дібровці, але… Але він ніколи не погодиться з тим, що ця громада забере половину бюджету всієї Стрийщини, що 6 тисяч населення ТОГ матимуть стільки ж, скільки решта 60 тисяч. Подібна теза пролунала і тут. Тобто таке об’єднання для Стрийщини – економічно необґрунтоване і недоцільне. Свої висновки з цього приводу він передав до ЛОДа. А ми гадали, чому цей процес, так впевнено розпочавшись, раптом пригальмував! Ось де собака зарита…

Ще б пак! Кому з нинішньої районної влади хочеться добровільно її позбутися? А саме до цього веде так звана територіально-адміністративна реформа: в районі буде 5-6 громад зі своїми власними бюджетами, які напряму виходитимуть на область, а то й Київ. От якби всі села об’єдналися навколо Стрия – не міста (місто – тема окрема), а адмінодиниці, центру громади – було б, на їхню думку, доцільно і корисно для всіх жителів району. І, звісно, для чітко структурованих чиновників.

Внаслідок проведеної РДА роботи «сільські голови і звернули увагу на те, що об’єднання громад зараз не на часі…».

Сумніваюся, що такої думки – і голови сільрад, котрі ініціювали створення Нежухівської громади, і вже діючої Грабовецької, і… Одним словом, ті, хто мислять по-новому і хочуть жити по-новому.

Тож знову, вкотре, хочу нагадати вже написане мною раніше.

Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» визначає вичерпний перелік повноважень кожного із суб’єктів процесу добровільного об’єднання територіальних громад. Зокрема, частина четверта статті 7 цього Закону зобов’язує обласну державну адміністрацію протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об’єднання територіальних громад підготувати відповідний висновок, який затверджується розпорядженням голови обласної державної адміністрації. У разі встановлення невідповідності проекту рішення щодо добровільного об’єднання територіальних громад Конституції та законам України, обласна державна адміністрація повертає його на доопрацювання у порядку, встановленому цим Законом (ред.: ч. 6 ст.  7 Закону).», – прокоментував В’ячеслав Негода.

Він вкотре нагадав обласним державним адміністраціям, що вони можуть діяти лише в межах і в спосіб, передбачений законом.

«Закон не зобов’язує територіальні громади об’єднуватися виключно до Перспективного плану формування територій громад областей. Водночас таким громадам слід пам’ятати, що законодавством визначено підстави переведення новоутворених об’єднаних громад на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом та надання фінансової підтримки таким громадам шляхом виділення коштів у вигляді субвенцій на формування відповідної інфраструктури у разі, якщо її межі повністю відповідають межам, визначеним Перспективним планом формування територій громад області», – додав Перший заступник Міністра.

Мінрегіон просить асоціації органів місцевого самоврядування своєчасно інформувати про факти зволікань з боку місцевих державних адміністрацій або блокування рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад. Про це йдеться в офіційному листі Міністерства, адресованому всеукраїнським асоціаціям органів місцевого самоврядування.

«До Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України надходять звернення від органів місцевого самоврядування щодо неприхованого супротиву з боку місцевих державних адміністрацій стосовно ініціатив місцевих територіальних громад сіл, селищ, міст щодо їх добровільного об’єднання з метою підвищення спроможності таких громад. З метою упередження зволікань з боку місцевих державних адміністрацій або блокування рішень органів місцевого самоврядування щодо добровільного об’єднання територіальних громад, просимо своєчасно інформувати Міністерство про подібні факти  для відповідного реагування», — йдеться в листі.

Обов’язком обласних та районних державних адміністрацій є донесення до населення, посадовців органів місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад повної інформації про офіційну політику Уряду, зокрема і щодо децентралізації, переваг формування спроможних громад. Держадміністрації повинні спільно з жителями сіл, селищ, міст визначити перспективні плани майбутніх громад, надати допомогу в обрахуванні фінансової, економічної спроможності і стратегії розвитку кожної майбутньої об’єднаної громади, надавати їм всебічну підтримку. Про це сказав перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода, спілкуючись із журналістами.

«Представники місцевих державних адміністрацій мають щодня працювати з населенням та органами місцевого самоврядування, роз’яснюючи їм переваги децентралізації, добровільного об’єднання громад. Дуже помітно: де адміністрації відповідально і професійно виконують свої обов’язки – зустрічаються з жителями, проводять громадські обговорення, навчання для представників органів місцевого самоврядування, сприяють у проведенні необхідних формальних процедур об’єднання громад – там є розуміння населення суті реформи і люди охоче йдуть на зустріч якісним змінам. Так само помітно, коли місцеві органи виконавчої влади або відсторонилися від цих питань, або відверто саботують, розповідаючи людям різні міфи про реформу», — сказав перший заступник Міністра.

Він також назвав неприпустимим будь-який тиск на громади як щодо стримування процесу об’єднання, так і щодо змушування до об’єднання.

«Кожен факт бездіяльності, саботування реформи чи тиску з боку державних органів, якщо нам про це стає відомо, не залишається поза увагою. Якщо такі факти матимуть місце, реакція буде миттєвоюі хтось може поплатитися посадою. Такі прецеденти є. Тому нам важливо завжди мати зворотний зв’язок з громадянами, із засобами масової інформації, щоб знати про такі випадки», — сказав В’ячеслав Негода.

Василь Алєксєєв

Серпень17/ 2016

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України