• Сьогодні: Неділя, Вересень 22, 2019
Інфо ПС

ДЛЯ СТАЛІНА ВІН БУВ «ОБ’ЄКТОМ ЗНИЩЕННЯ №1»

ЄВГЕН КОНОВАЛЕЦЬ – ОРГАНІЗАТОР І ПЕРШИЙ КЕРІВНИК ОУН

       Коновалець Євген Михайлович народився 14 червня 1891 року в с. Зашків (Жовківський район Львівської області), убитий співробітником НКВС П. Судоплатовим 23 травня 1938 у м. Роттердам (Нідерланди), полковник Армії Української народної республіки, командир Української військової організації, голова Проводу українських націоналістів, перший голова Організації українських націоналістів.

22 січня 1918 колишній прапорщик Коновалець формує і очолює згодом знаменитий курінь “Січових стрільців” Центральної Ради УНР. Саме його стрільці придушили підготовлене більшовицькою Росією повстання робітників київського заводу “Арсенал”, потім вели бої проти більшовицьких військ Муравйова на підступах до Києва, прикривали відхід Центральної ради в Житомир. За проявлені мужність і талант полководця 26-річний командир “Січових стрільців” Євген Коновалець був проведений в чин полковника за наказом голови Центральної Ради Михайла Грушевського. Курінь був розгорнутий у полк особистої охорони Центральної Ради, потім у корпус Української Народної Республіки.

У листопаді 1918 р. полк Січових стрільців скидає гетьмана Скоропадського, розбивши під Мотовилівкою частини, що залишилися вірними гетьману, тим самим забезпечивши перемогу Директорії УНР в Україні, під проводом Симона Петлюри та Володимира Винниченка, за чиїм наказом Коновалець став козачим отаманом, а на базі загону “січових стрільців” розгорнутий Облоговий корпус (чотири полки і артилерійська бригада).

У 1929 р. в еміграції Євген Коновалець створює ОУН, якою незмінно керує аж до своєї смерті в 1938 р. Його популярність серед українців досягає піку, а в пресі Коновальця називають “єдиним вождем української нації“, а пізніше і “главою держави“. Саме Коновалець у цей період підготував і висунув багатьох знаменитих діячів ОУН – Степана Бандеру, Романа Шухевича, Ярослава Стецька, Олександра Гасина та ін..

Вбивство Євгена Коновальця в травні 1938 р співробітником НКВС також доволі красномовне. На порозі війни в Європі Євген Коновалець був небезпечним для Сталіна і став об’єктом знищення №1 (Троцького вбили в 1940), а його вбивця Павло Судоплатов незабаром став старшим майором НКВС (генерал-майором) і досі залишається у росіян найпопулярнішим і легендарним “спецназівцем-диверсантом”.

Варто визнати, що частково розрахунки Сталіна щодо нанесення удару по ОУН через вбивство Коновальця виправдалися: без авторитетного лідера ОУН в 1940 р розкололася, розділившись на прихильників Андрія Мельника і Степана Бандери.

Цікаве про Коновальця

 

Слова Євгена Коновальця

Ще будучи студентом Львівського університету, прийняв “бойове хрещення”, коли був заарештований як активіст молодіжної фракції Української національно-демократичної партії, що виступала за українізацію вищої освіти в Галичині.

      “Військовий і політичний талант Євгена Коновальця можна порівняти з роллю борця за свободу Ірландії Майкла Коллінза – творця ірландської незалежності від імперської британської деспотії”, – саме так описував Євгена Коновальця історик Ігор Дерев’яний, науковий співробітник музею “Тюрма на Лонцького“.

Як військовий та політик об’єднав навколо ідеї боротьби за Українську самостійну соборну державу сотні і сотні тисяч українців.

Фото 1930-х. Євген Коновалець у центрі

      Родина. У 1922 р. Євген Коновалець обвінчався з Ольгою, дочкою адвоката Федака, який захищав войовників Української військової організації на судових процесах у Польщі. Друга дочка Федака, Софія, вийшла заміж за полковника Мельника – давнього соратника Коновальця та його заступника у Проводі ОУН. Хоча обидва полковника стали родичами, за обіднім столом зверталися один до одного по етикету: “Пане полковнику, передайте, будь ласка, сіль!”. Мельник очолив ОУН після загибелі Коновальця.

Слабкістю Євгена Коновальця була любов до шоколаду. Саме вона стала причиною його загибелі.

Загибель Коновальця

 

Фото з місця загибелі Євгена Коновальця

23 травня 1938 Євген Коновалець загинув у результаті спецоперації, яка була проведена НКВС СРСР. Виконавцем його вбивства вважається Павло Судоплатов, який пізніше став керівником розвідувально-диверсійної групи НКВС СРСР і генералом КДБ. Спочатку Судоплатову вдалося увійти в довіру до Коновальця, який вірив у те, що в СРСР присутнє сильне підпілля.

Судовлатова особисто викликав Сталін і наказав йому розробити та здійснити план нейтралізації керівництва ОУН.

23 травня 1938 Павло Судовлатов передав Коновальцю у кафе-готелі “Атланта” в Роттердамі вибуховий пристрій, замаскований під коробку з цукерками, на яку було нанесено український орнамент. Щойно коробку перевернули в горизонтальне положення, вона вибухнула.

Могила Євгена Коновальця на цвинтарі Кросвейк

Похований Євген Коновалець на цвинтарі Кросвейк.

 

За матеріалами інтернет-видань

Червень14/ 2019

Коментарs:

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України