• Сьогодні: Неділя, 3 Липня, 2022
Інфо ПС

ЧИ ВРЯТУЄ ВІД ВАРВАРСЬКИХ РУБОК ВІКОВІЧНІ ЛІСИ КАРПАТ СПИСОК ЮНЕСКО?

У польському Кракові відбулася 41-я сесія Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, учасники якої розглянули 35 заявок про включення нових об’єктів до Списку цієї організації. Серед них – 6 природних і один змішаний природно-культурний об’єкт, а 26 – суто культурних.

Приємно, що до цього Списку потрапила й Україна, а точніше – букові праліси та старовікові ліси Карпат і Поділля, включені в рамках розширення об’єкта “Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини”. Відтепер він має назву “Незаймані букові ліси в Карпатах та інших регіонах Європи” і охоплює не три країни – Україна, Словаччина і Німеччина, а дванадцять – Албанія, Австрія, Бельгія, Болгарія, Хорватія, Іспанія, Італія, Румунія, Словенія.

     До об’єкта занесено такі українські лісові масиви: Ґорґани (заповідна зона – 753,48 га), Розточчя (384,81 га), Сатанівська Дача (212,01 га), Синевир – Дарвайка (1588,46 га), Синевир – Квасовець (561,62 га), Синевир – Стримба (260,65 га), Синевир – Вільшани (454,31 га), Зачарований Край – Іршава (93,97 га) і Зачарований Край – Великий Діл (1164,16 га),  повідомляє сайт ЮНЕСКО. Це додаткові 23% до існуючих 23510 га.

Нагадаємо, що раніше до складу транскордонного об’єкта “Букові праліси” входили лісові масиви Чорногора, Уголька – Широкий Луг, Свидовець, Мараморош, Кузій – Трибушани, Стужиця – Ужок.

    Хочеться сподіватися, що розширення переліку в Списку ЮНЕСКО дозволить зберегти ці унікальні лісові ділянки для наступних поколінь, оскільки вони отримують високий охоронний статус.

Але це лише незначна частинка пралісів і старовікових лісів, що можуть отримати найвище міжнародне визнання. За попередніми оцінками, території, на яких розміщені праліси та старовікові ліси в Карпатах, становлять зараз біля 80 000 га і це лише 4% території лісів. Праліси, котрі неможливо відтворити в сучасних умовах, є еталонами природного розвитку лісових екосистем, а також домівкою для рідкісних видів тварин і рослин, тому вкрай необхідно зберегти їх для наших нащадків. Проте, їх кількість невпинно зменшується.

Запобігти цьому мало б підписання Президентом України Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони пралісів згідно Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат №4480, прийнятого Верховною Радою 25 травня цього року і направленого на підпис Петру Порошенку ще 1 червня. Але Гарант чомусь (!!!) зволікає ставити свій підпис. Принаймні, про це свідчить офіційний портал Верховної Ради.

Василь АЛЄКСЄЄВ

Липень11/ 2017

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України