• Сьогодні: Субота, 13 Серпня, 2022
Інфо ПС

Чи стане озеро… присадибною ділянкою? Так, якщо його «облагороджувати» по-моршинськи.

     Жителі Моршина побоюються, що під приводом очистки міського озера влада засипле його значну частину, а земельні ділянки з прибережної зони продасть.

        FullSizeRender(1)У далекому 1962 році, мудрі люди, які думали про розвиток курорту Моршин, зробили в місті озеро. Площа водного плеса становила 3,8 га. Дуже швидко ця водойма стала улюбленим місцем літнього відпочинку моршинців і гостей. На озері облаштували піщаний пляж, працювала човнова станція, де можна було взяти напрокат човен, катамаран, тапчан тощо. Були споруджені причал, роздягальні, туалети.  Регулярно бралися проби води для лабораторних досліджень, заміряли температуру води і повітря. На станції працювали рятівники, медсестра. За гарної погоди на озері могли відпочивати 500 і більше людей. Поряд, посеред чудового фруктового саду, діяв літній пансіонат “Озерний”.

Але на зміну державним мужам до влади прийшли люди, які мислили комерційно. Спочатку приватизували пансіонат, і на його місці виросло дачне містечко. А нині над озером нависла реальна загроза.

Оскільки роками водойма не чистилася, не підтримувався належний технічний стан, то вода, звісно, стала брудною, зона відпочинку перетворилася на сміттєзвалище.

Тому, коли область виділила місту 1 млн. грн, моршинці зраділи: нарешті всі проблеми будуть вирішені. Але моршинська влада, чомусь з успіхом вирішуючи власні проблеми, міські лише поглиблює. Замість того, щоб перед розробкою проекту провести громадські слухання і спитати думку своїх виборців, яким вони зобов’язувалися служити (адже називаються державними службовцями), поспіхом “склеїли” проект, що не передбачає санітарної очистки і впорядкування прибережної зони, а передбачає засипати майже третину озера. Зникне такий мальовничий і улюблений усіма острівець.FullSizeRender (2) У підсумку популярне місце відпочинку перетвориться на калабаню, яка вже ніколи не буде зоною відпочинку.

Здавалося б, навіщо витрачати державні кошти, щоб шкодити і місту, і природі?

Як з’ясувалося, гасло «Наша мета – нажива» у Моршині процвітає. На відміну від курорту. Справа в тому, що, коли площа водойми перевищує три гектари, водоохоронна зона становить 50 метрів, а якщо менша – то 25. Далі. Якщо водойма менша 3-х га, її можна здати в оренду, скажімо, на 59 чи 99 років. Тепер пофантазуймо. Землі, що з’являться після зменшення водоохоронної зони, можна продати, ставок здати (чи взяти) в оренду, на місці острівка будуємо замок і… царюємо.

Схоже, цей процес вже пішов. Біля озера виріс будинок, власник якого встановив самовільну огорожу, яка в одному місці буквально за 3 м від води. ozero_morshyn_9471А поряд вже є фундамент ще під один будинок. Наприкінці ж минулого року в інтернеті з’явилося оголошення депутата Моршинської міської ради Юрія Гринчарика про продаж земельної ділянки біля озера «з можливістю розширення». Виявляється, у нього земельна ділянка якраз там, де планується засипати озеро.

FullSizeRender (1) Крім того, договір на очистку озера, за даними сайту ProZorro, ще не підписаний, а воду з озера вже почали спускати, що загрожує загибеллю наявної в ньому риби.

А що з цього приводу думають самі моршинці?

В. Мукан, депутат міської ради:  «Ми постійно говоримо про санітарну очистку озера, натомість розробили проект технічного покращення з переміщенням маси грунту в західну частину озера, що призводить до зменшення площі озера майже на гектар, а охоронної санзони вдвічі. Замість того, щоб відкачати намул, ми переміщуємо тонни мулу, засипаємо протоки, зменшуємо площу водного плеса і, в підсумку, за кілька років ми втратимо озеро взагалі. На сесії міської ради я розповів депутатам, чому не можна виконувати роботи за цим проектом, але знайшлося 12 депутатів, які підтримали антиморшинський проект влади».  ozero_morshyn_9466

Віктор Янко, помічник-консультант народного депутата України Левуса А.М., житель Моршина:  «Моршинська влада діє так, ніби вона окупаційна. Потрібно було підготувати 5-6 передпроектних пропозицій, ознайомити з ними жителів Моршина, ми вибрали б кращу, внесли свої побажання і на цій основі можна було б розробляти робочий проект. На моє переконання, проект мав би передбачати три моменти:1. Почистити озеро.2. Встановити нову зливну систему (шлюз).3. Почистити навколишню територію на відстані 50 метрів від води, облаштувати зону відпочинку, завести піску. А згодом місцеві підприємці налагодили б там надання відповідних послуг – човни, рибальство тощо.

Зменшувати площу водного дзеркала це злочин, я би навіть сказав великий гріх. Якщо коротко, то скажу так: озеро засипати не дамо – і крапка».

Галина Угриновська: «Сьогодні Моршинське озеро продовжують спускати, а завод “Оскар” (вода «Моршинська») продовжує спускати в нього хімічні відходи, про що свідчать великі бірюзово-масляні плями на воді. Не знаю, якими треба бути у владі і в поліції, щоб так не любити людей і навколишній світ, не реагувати на крик людей. Раніше тут була відпочинкова зона, а при статусі ставка вона не передбачена. Кричимо SOS! Хочемо щоб нас почули! Д О П О М О Ж І Т Ь! Поверніть озеру його статус!» 

     Юрій Жихарєв, житель Моршина:  «Якщо просто на хвилинку замислитися, то стає зрозуміло, що і людям, котрі ініціювали та лобіювали прийняття даного рішення міською радою, і тим, що за нього голосували, абсолютно не розходиться в очистці озера. Для очистки озера не потрібно питати дозволу в міської ради, бо це те ж саме, мов щоразу питатися в міської ради дозволу на вивіз сміття, чи на те, щоб підмести тротуар. Навіщо?!! Звучали аргументи про “освоєння виділених коштів”, але ж кошти вже виділені… Якби для цього проекту потрібне було рішення міської ради, то кошти без рішення ніхто б не виділив. Тому хто б що не говорив, і як ревно не захищав би причетних людей, справа тут чітко в особистих інтересах певного кола людей, що навіть не мають сміливості особисто і відкрито їх захищати, а використовують інших, або зовсім нерозумних, або абсолютно безпринципних людей і завуальовані схеми, тим самим вважаючи всіх нас або за дурнів, котрі нічого не розуміють, або за мовчазне стадо, яке, розуміючи, що відбувається, буде просто мовчки спостерігати. То хто ж ми, дурні чи стадо овець?    

Друг «Дріт», координатор ПС у Моршині:   «На мою думку, проблеми моршинського озера пов’язані, в першу чергу, з порушенням моршинською владою водоохоронного законодавства. ozero_morshyn_9470Щось дуже близько біля води і багатоповерхівка, і дерев’яний будинок, і ділянки під гаражі виділені… Але громада налаштована рішуче – беззаконня в Моршині не буде      

Щоб не бути звинуваченими в тенденційності пропонуємо читачам виписки з робочого проекту. Читайте і аналізуйте: засипають чи чистять озеро:

 1. техніко-економічні показники (після виконаних робіт) – площа дзеркала (га) – 2.8,
 2. оскільки став після розчистки буде мати менше 3 га., то ширина прибережної захисної смуги становить 25 м.,
 3. грунт від розчистки ложа ставу переміщується у верхову західну мілководну частину ставу з його частковою засипкою,
 4. частина грунту використовується для збільшення площі острова з його перетворенням у півострів,
 5. створення пляжної зони з привізного піску здійснюється за окремим проектом,
 6. водний кодекс України дає таке визначення прибережної водозахисної смуги:  для середніх річок, водосховищ на них, водойм, а також ставків площею понад 3 га. – 50 м.
 1. у прибережних захисних смугах забороняється:
  – будівництво будь-яких споруд, у тому числі дач, гаражів та стоянок автомобілів.
  FullSizeRenderДо речі, мешканці Моршина вже двічі збиралися, щоб висловити свій протест проти знищення озера. Нещодавно вийшло більше 300 чоловік, аби не пустити техніку. У них вимога одна – переробити або внести зміни в проект, які б передбачали очистку озера і прибережної зони без зміни їхніх розмірів, а також облаштувати на водоохоронній смузі загальнодоступну зону відпочинку. Та чи почують «слуги народу» свій народ – величезний знак питання?!

Василь Простакуватий

Серпень10/ 2016

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України