• Сьогодні: Середа, 6 Липня, 2022
Інфо ПС

Чужого горя не буває або Знову до Рівліна

Президент Ізраїлю Рівлін у своїй промові перед українським парламентом зробив акцент на тому, що Організація українських націоналістів відзначалася особливою жорстокістю у злочинах Голокосту. Не нацистська злочинна державоподібна організація, не СС та Ейхман, не начальники таборів смерті, а організація, яка заледве нараховувала кілька тисяч осіб і яка не була, що важливо, організацією державною, такою що представляла би український народ. Не було тоді української держави. Цей фрагмент промови президента Ізраїлю вибудовано явно за радянсько-кадебістськими канонами і так, що обвинувачення легесенько переноситься на українців взагалі.

Цікаво, коли президент Ізраїлю поїде до Литви, Угорщини, Румунії, Білорусі, чи будуть в його промові такі ж обвинувачення? Адже румунські расові закони були страшнішими, ніж німецькі. У нас, в Одесі, румунська окупаційна адміністрація евреїв знищила такою страшною смертю, що й Аушвіцу не снилась. Чи згадає він у Мінську, як радянські партизани знищували втікачів із численних гетто на білоруській землі? Чи поцікавиться національністю тих, хто розстрілював гродненських і бобруйських євреїв? Чи згадає у Вільнюсі, Ризі та Талліні про численних колаборантів з нацистами і катів єврейського народу з числа литовців, латишів, естонців? Нарешті, чи знає він нацистських посібників – здебільшого, ясна річ, невільних – із числа свого народу? Хтось таки працював в юденратах та єврейській поліції, хтось же складав списки для депортації до таборів смерті та шукав втікачів… Хтось ціною життя тисяч інших життів рятував свою. Процитую Ханну Арендт: «Для євреїв роль єврейських лідерів у знищенні власного народу, без сумніву, стала наймоторошнішою сторінкою в і без того моторошній історії».

Президент Ізраїлю – не просто нечемний гість. Він представник свого народу і держави. Він говорить від їх імені. І я не бачу, чим голослівні обвинувачення оунівців та підтекстом – українців загалом – у Голокості відрізняються від «кривавого навіту», яким антисеміти та чорносотенці усіх національностей і мастей намагалися виправдати гоніння на євреїв.

І Голокост, і Голодомор, і геноцид вірмен, і нацизм, і комунізм і всі їх неоформи, і агресивні війни, і терористичні атаки на світову цивілізацію мають одне, на жаль, дуже розгалужене і міцне коріння – варварство, в основі якого зневага до іншої людини, її життя, прав і свобод, невизнання їх найвищої цінності. Інші, ніж у варвара, переконання, колір шкіри, соціальне чи етнічне походження є для нього достатньою підставою для знищення, приниження, депортації як окремих людей, так і цілих народів…

Україна зараз спливає кров’ю у протидії цьому варварству. Але Президент Ізраїлю навіть не згадав про це, ніяк, хоча би словом, не підтримав Україну в її боротьбі за свою свободу. Для нього, очевидно, це чуже горе, яке до того ж доволі далеко від його країни. І це з боку керівників Ізраїля не вперше: Ізраїль – одна з країн, яка не голосувала за відому резолюцію ГА ООН «Про територіальну цілісність України» через свою відсутність на сесії. Пояснили тим, що вдома накопичилось багато проблем, та й Нью-Йорка дістатися важко. Напевно, квитків на потяг не було.

Менше за все я хотіла б, аби зараз мій народ переніс образу за цю, м’яко кажучи недипломатичність, на весь народ Ізраїлю та на євреїв – громадян України. Я стою за те, щоби знати все в довгій і непростій історії українсько-єврейських відносин, в тому числі – імена і катів, і мучеників, і героїв. Але я проти того, щоби ця історія викладалась, як у промові президента Ізраїлю, за кадебістськими методичками.

krestovska_0Наталя Крестовська

Моя свекруха, яка мешкає у селі Залісоче, це поряд з Оликою, на Волині, маючи майже 92 роки і унікальну пам’ять, пригадує. Коли німці розстріляли олицьких євреїв, то на тому місці, де закопали, кров сочилася крізь землю. А з досліджень Петра Боярчука, журналіста і письменника, який видав кілька книг про Олику, зі спогадів очевидців відомо: євреїв на розстріл вели самі ж… євреї і кілька поліцаїв. Причому один із поліцаїв пропонував євреям утікати, він би прикрив… Але. Вони не хотіли втікати, бо їхні старші наказали їм іти.

malimonНаталія Малімон

Жовтень03/ 2016

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України