• Сьогодні: Середа, 6 Липня, 2022
Інфо ПС

Богдан Хмельницький об’єднав Німеччину

hmelnickiy

 

19 вересня 1657 року, невдовзі по смерті Гетьмана Богдана Хмельництького, виявився один із результатів його діяльності. Князівство Прусія стало незалежною державою. Так почалася незалежність Німеччини.

Справа в тому, що всі німецькі князівства були тоді від когось залежними. Більшість князів були васалами Габсбургів, а Пруський князь – васалом Короля польського. Князівства погрузли у взаємні чвари, і побудова об’єднаної незалежної Німеччини видавалася нездійсненною справою. Тим більше, що її роз’єднаність підтримувалася сусідніми монархіями.
І от 1648 року почалися війни Війська Запорозького проти католицької Речі Посполитої – запеклого ворога протестанських князівств Німеччини. За 9 років ці війни так послабили Річ Посполиту, що вона змушена була в обмін на військову допомогу пруських німців звільнити Князя пруського Фредеріка-Вільгельма Гогенцоллерна від васалітету. Так Пруське князівство стало першою незалежною німецькою державою зі столицею у Кенігсбергу (українці тоді називали його Кролевцем, тепер це Калінінград, загарбаний 1945 року Москвою).

Отже, звільнення Прусії було безпосереднім наслідком воєнно-політичної діяльності Богдана Хмельницького. А вже Прусія, що з князівства стала королівством, почала, одне князівство за одним, приєднувати до себе німецькі землі. І аж у 19-му столітті цей процес завершився й утворилося об’єднане Німецьке цісарство.
Як на мене, то українці мали б щороку 19 вересня вітати німців із початком національного визволення, а німці на знак вдячності українцям за допомогу в ньому – мали б поставити в Берліні на одній із центральних площ пам’ятник Гетьманові Богдану Хмельницькому. Це було б цілком справедливо.

 

Сергій Коваленко

Вересень21/ 2016

Ваша email адреса не публікується. Поля, обов'язкові для заповнення, позначені *

Ви можете використовувати такі HTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Звернення єпископів УГКЦ до представників органів державної влади, політикуму та громадянського суспільства України